Zateplování i větší domácí „soláry“. Zelená úsporám bude také s bonusy

Autor: Zuzana Štíchová - 
8. června 2017
17:00

Dotační program ministerstva životního prostředí Nová zelená úsporám se od 4. září rozroste. Na setkání s novináři o tom informoval ministr Richard Brabec (ANO). Resort chce podpořit výrobu elektrické energie z obnovitelných zdrojů, a to v ještě větších domácích zařízeních. Chystá také bonusy v kombinaci s výměnami kotlů.

Kombinace fotovoltaiky a dotací je pro většinu Čechů v posledních letech něco jako rudý hadr na dráždění býků. I ministr Richard Brabec si tuto averzi uvědomuje. Přesto se ale neobává, že by spojení programu, který je znám především díky podpoře zateplování domů, se solární energií nějak poškodilo.

„To, co se stalo kolem solárů, poškodilo pověst obnovitelných zdrojů v Česku. Je to objem bilionu korun, co nás to bude i v budoucích letech stát. Budeme se s tím srovnávat ještě dlouho. Je to příšerná chyba. Společně s tím, že jsme ztratili kontrolu nad vodou, to považuji za největší omyl,“ přiznal.

Ministerstvo by rádo podpořilo lidi, kteří už si pomocí dotace menší fotovoltaické zařízení, případně zařízení na ohřev vody pomocí slunce, domů pořídili, stáli by ale o jeho zvětšení. Nové dotace tak budou platit na rozšíření s minimální výrobou 4000 kWh ročně. Dosud to bylo jen pro ta, která vyrobila necelou polovinu.

Celý rozhovor s Richardem Brabcem o novinkách v Nové zelené úsporám si můžete poslechnout:

Video Richard Brabec k Nové zelené úsporám - Blesk.cz/Zuzana Štíchová

Bonus ve spojení s kotlíky

Další změnou bude také možný bonus pro ty, kteří si úspěšně vyřídili žádosti v programu kotlíkových dotací. Pokud se tedy někdo rozhodne, že kromě výměny kotle by rád také zateplil svůj dům, může po obdržení kotlíkové dotace požádat SFŽP o částečné proplacení nákladů na izolaci domu, tedy například na výměnu oken.

Pro nové majitele tepelných čerpadel a kotlů na biomasu půjde při žádosti o zateplení o 20 tisíc korun. Při žádosti o solární systém o 10 tisíc.

Pokud si majitel domu vybral v rámci kotlíkových dotací kombinovaný kotel na uhlí a biomasu, pak bude mít nárok na 40, resp. 10 tisíc korun.

„Bonus, který je velmi atraktivní, by měl přimět ty lidi, kteří si chtějí pořídit nový ekologický zdroj vytápění, aby se zamysleli, zda nechtějí financovat další opatření,“ vysvětlil ředitel Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Petr Valdman.

„Na podzim vyhlásí kraj kotlíkové dotace, občan se rozhodne požádat o výměnu, uspěje, získá dotaci třeba na tepelné čerpadlo. Pak má dva roky, aby přišel na SFŽP, vyřídil si náležitosti a získat bonus,“ uklidňuje také, že není kam spěchat.

K dispozici ještě 14 miliard, ale kdo ví…

Nová zelená úsporám je financována z prodeje emisních povolenek. Nikdo tedy neví, kolik peněz bude přesně k dispozici. Do roku 2021 by to podle odhadů rezortu mělo být přes 19 miliard korun, z čehož už je více než pět miliard zablokováno podanými žádostmi (vyplaceny byly dosud zhruba dvě miliardy).

„Řada lidí má pocit, že je na něj neomezené množství peněz a že na něj budou peníze vždycky,“ míní Brabec, ale právě před tímto názorem varuje. „Ani náhodou nebude ten program stačit,“ varuje. Lidé by sice neměli podle ministra panikařit, ale také by své žádosti neměli zbytečně odkládat.

Rezort přijal v rámci Nové zelené úsporám už téměř 25 tisíc dotací, vyplatil průměrně 215 tisíc korun na jeden rodinný dům, přes 800 tisíc korun na zateplení a další úpravy bytovek.

Na každý rok počítá ministerstvo průměrně s maximálně dvěma miliardami korun, což odpovídá zhruba devíti tisícům žádostí. „Zavedli jsme elektronické podávání žádostí bez front. Komunikujeme s žadateli e-mailem. To v kontrastu s kotlíkovými dotacemi,“ láká nerozhodnuté Valdman s tím, že peníze mohou být vyplaceny už během devíti týdnů.

Pokud navíc žadatel splní všechny formality a od projektu se neodkloní, má stoprocentní jistotu, že mu peníze nikdo neupře. Pokud peníze k žadateli nedoputují, je to nejčastěji z důvodu, že mu dojdou peníze, nebo například nemovitost prodá, uvádí SFŽP.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

noacojezase ( 8. června 2017 20:59 )

Dotace, dotace a zase dotace, hrůza.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud

Mimořádná zpráva

KORONAVIRUS: 6 ČECHŮ V KARANTÉNĚ NA TENERIFE! S dospělými 1 dítěArrow

Zavřít