Do Krumlova jen za poplatek a slušně oblečení: Městu vadí davy turistů a vodáků

Autor: mah - 
21. 7. 2017
05:00

Každý, kdo rád obdivuje české zámky nebo někdy vyrazil na vodu, tohle město zná. Jihočeský Krumlov patří tradičně mezi cíle tuzemských i zahraničních turistů. Jeho zastupitelé jsou si toho dobře vědomi a rádi by přilákali ještě větší počty cestovatelů. Ale má to háček. Historické jádro je totiž přetěžováno, stejně tak se místním úplně nepozdávají vodáci v plavkách. Nová strategie tak navrhuje řešení obou problémů, které ale ne každému musí být po chuti.

Součástí strategie, kterou krumlovští zastupitelé schválili na konci června, je i jedno zvláštní doporučení. Město by mělo do několika let začít omezovat, kolik lidí může být v centru.

„V současnosti dochází k přetěžování historického jádra,“ tvrdí zpráva a varuje, že příliv turistů se bude dále zvyšovat. „To v budoucnu povede k nutnosti zavedení aktivních nástrojů regulace za účelem zachování autenticity památkových hodnot, ale také genia loci a atmosféry města,“ uvádí dále dokument, který pro město zpracovala společnost KPMG. Město by tak podle návrhu mělo zvážit, zda nezačít do historického centra vybírat vstupné. Peníze by „kasírovaly“ například postavy v kostýmech.

Vstup by podle materiálu pomáhal řešit i další problémy, které město trápí. Kdyby ho Krumlov vybíral pouze v některých měsících, mohl by tím docílit lepšího sezonního rozložení turistů. V současnosti do města většina cestujících přijíždí v létě a malebné uličky doslova zaplavují davy lidí.

Starosta: Jde o jednu z alternativ

Zastupitelé se nicméně nad plánem na potenciální zavedení vstupného nemohli shodnout. Jen těsně neprošel návrh Jana Vozábala (ODS), který chtěl, aby se tato část strategie vynechala. „K možnému řešení regulace vstupu do města v plánu nebyl dostatek konkrétních informací,“ zdůvodnil, proč chtěl bod ze strategie vyškrtnout. Dodal, že schválení dokumentu neznamená, že město návrhy začne v dohledné době zavádět.

To potvrdil i starosta Českého Krumlova Dalibor Carda (ČSSD). „Jde o jednu z alternativ, jak počet turistů v centru regulovat, zatím jich tam ale tolik není a výhledově ani nebude,“ řekl Blesk.cz s tím, že podle něj po něčem podobném nebude třeba sáhnout minimálně dalších 10 let.

Studie: Plavky do historického jádra nepatří

Společně se vstupem by strategie chtěla omezit i místa, kde mohou kotvit lodě vodáků, kteří sjíždí Vltavu, a zpoplatnit je. Vodáci do města také přinášejí podobný fenomén, jaký známe v poslední době zejména v Chorvatsku – chození v plavkách. Lidé v plavkách ale podle studie do historického centra nepatří. Plán tak počítá s vyhláškou, která by zakazovala vstup do města v „nevhodném“ oblečení. 

Doporučujeme
stellastella ( 21. července 2017 16:30 )

 Zazivam vodaky ted v plne sile.A pak jim konkuruji maminky s detmi.Reknou detem,at jdou na wc do restaurace.Nejdou s nimi,aby nemuseli platit.To,co po nich zbyde nepreji nikomu videt,natoz uklizet.Dnes tu byla pani s moznosti mimcem.Bez ostychu polozila znecistene mimco na sedak u stolu...co dodat.Krumlov ma turistu vzdycky dost.Nyni ho objevili J.Korejci,Cinane,Japonci,Indove ... Je tu pro kazdeho mista dost,pokud se slusne chova,je.minimalne v sortkach a kratasech.

adalberta ( 21. července 2017 15:37 )

Navíc, vodáky jsem tam zatím nikdy negativně nezažila, zato cikány, naposledy ožralé mladé tlusté rozeřvané cikánky v parku v historickém altánu ano, a bylo to velmi nepříjemné. Stejně by mi bylo nepříjemné potkávat černé pytle od kterých nikdy nemůžete vědět, co vyvedou. Prý kopou do psů, které si vodí majitelé na vodítku, zatímco asiati si je chtějí hladit a fotit. Škoda, že k nám EU chce tahat jenom xindl, já bych raději Japonce.

adalberta ( 21. července 2017 15:30 )

Český Krumlov je nádherný město, v pohodě ho uživí turisti, a pro opilé vodáky je po břehu Vltavy spoustu občerstvovacích zastávek, takže místo nějakého zpoplatňování centra stačí, když polonahé opilé vodáky (netýká se to slušných), kteří vylezou z lodi v ČK, vlezou jak vagabundi do restaurace a zaneřádí WC a zařízení, vymyslí nějakou vyhlášku a Měšťáci je skopnou zpátky do loďky. Jenže totéž je třeba udělat s cikánama, to je ještě horší kapitola.

rentierskej ( 21. července 2017 15:15 )

a co most přes řeku, jako ve filmu s vlastou brodským, ten v krumlově také máte?! a máváte na něm s vítači praporky?!

rentierskej ( 21. července 2017 15:13 )

vary jsou krásné město. ale těch rusů je tam trochu moc. hele, kvalitní služby nikdy nemůžou být zadarmo, toho se drž!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa