Sobota 28. listopad 2020
Svátek slaví René, zítra Zina
Oblačno 3°C

Univerzita Karlova se ve světové špičce propadla. Mezi elitou je i ČVUT

Autor: ČTK, mah - 
10. června 2017
12:00

Už pátý rok se Univerzita Karlova (UK) propadá mezinárodním žebříčkem vysokých škol. Zatímco v roce 2014 se umístila na 233. pozici, letos ji najdeme o 81 míst níže na 314. příčce. V žebříčku, který sestavuje britská společnost Quacquarelli Symonds (QS), se hodnocení dočkalo přes čtyři tisíce vysokých škol. Tisíc z nich organizace hodnotila detailně. Mezi elitních 500 škol se dostalo také České vysoké učení technické (ČVUT). 

Ačkoli si UK v posledních letech ve svém umístění stále pohoršovala, podle autorů žebříčku pořád patří mezi zhruba jedno procento elitních vysokých škol. Společnost QS totiž odhaduje, že po celém světě je asi 26 tisíc univerzit.

Podle mluvčího UK Václava Hájka je umístění na 314. místě v tomto žebříčku úspěch. Financování českých vysokých škol totiž již pátým rokem stagnuje. Vláda jim sice slíbila navýšení jejich rozpočtu, v současném návrhu ministerstva financí ale peníze na vysoké školy chybí. Rektoři přitom dlouhodobě poukazují na klesající konkurenceschopnost škol. V pátek poslali dopis premiérovi, aby dodržel sliby a jejich financování zajistil.

Brněnské vysoké školy v první tisícovce

ČVUT se v žebříčku umístilo na 491. místě. Dalšími školami, které společnost mezi klasifikované instituce zahrnula, jsou Masarykova univerzita (551.-600.) a Vysoké učení technické (601.-650.) v Brně a Univerzita Palackého (701.-750.) v Olomouci.

Mezi parametry hodnocení patřila reputace mezi učiteli a vědci z jiných vysokých škol, renomé mezi zaměstnavateli, citovanost autorů, průměrný počet studentů na jednoho vyučujícího a počet cizinců. UK má podle žebříčku z českých vysokých škol nejlepší akademickou pověst a zastoupení zahraničních studentů. VUT se těší lepšímu renomé u zaměstnavatelů.

V letošním srovnání QS zvítězil Massachusettský technologický institut (MIT) následován univerzitami v Harvardu a Stanfordu. V první desítce se umístily ještě další dvě americké univerzity, čtyři britské a desítku uzavírá švýcarská univerzita ETH Curych. Tyto prestižní školy mají rozpočty v řádech miliard dolarů.

Srovnávacích žebříčků univerzit existuje celá řada. UK se v nich tradičně umisťuje nejlépe mezi českými univerzitami. Jiné české školy, například VUT nebo Vysoká škola ekonomická, se ale slušně umisťují v oborových žebříčcích zaměřených například jen na technické nebo ekonomické univerzity.

Zdatnost českých studentů se ukázala i v debatě, kdy jeden ze studentů dostal do úzkých bývalého ministra financí Andreje Babiše (ANO):

Video Babišova „kočkovaná“ s neúnavným studentem. „Nerozumím otázce,“ kroutil se šéf ANO - Blesk, Václav Lang

lug70 ( 10. června 2017 14:12 )

Na netu lze nalézt diplomové práce absolventů UK a člověk se jen diví, co za chujoviny studentům cpou do hlavy. UK je dnes pobočka Sorosovy multikulturních a gender vymýváren, které chrlí kvanta v reálné ekonomice nepoužitelných vypatlanců. Absolventům UK potom nezbývá nic jiného než jít do politiky nebo do neziskového sektoru. Jinde se nemají šanci uplatnit. Tady je malá ukázka diplomové práce a je to fakt síla.https://is.cuni.cz/webapps/zzp/download/130078549/?lang=en

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud