Čtvrtina studentů medicíny plánuje „zmizet“ do ciziny. Lákají je platy i jazyky

Autor: ČTK - 
22. února 2017
13:12

Více než čtvrtina českých studentů lékařských fakult v Česku plánuje po skončení studia pracovat v zahraničí. Častěji chtějí odejít muži. Mezi důvody k odchodu do zahraničí, které studenti zmiňují, jsou mimo jiné lepší platové podmínky, získání zkušeností a možnost studia cizího jazyka. Vyplývá to z průzkumu, do kterého se zapojilo 1207 studentů osmi lékařských fakult v ČR a jehož výsledky dnes organizátoři představili.

Podle proděkana 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Davida Marxe jsou procenta studentů, kteří odcházejí do zahraničí, v posledních letech zhruba stejná. Podle něj ne všichni, kteří odchod zvažují, nakonec odejdou. "Stabilně nám z ročníku deset až 13 procent studentů odchází, a to zejména do Německa," uvedl Marx. Část z nich se podle něj zhruba po šesti sedmi letech vrací, když chtějí zapsat děti do českých škol.

Obecně je podle Marxe dobře, když student po ukončení školy odchází do zahraničí na zkušenou. "Není ale dobře, odchází-li tam proto, že se obává toho, že český systém specializačního vzdělávání mu neumožní uživatelsky přátelské získání specializace včas. A to bohužel, a průzkum to také ukázal, je zdroj obav pro ty, kteří odcházejí," poznamenal Marx.

Do průzkumu se zapojili studenti čtvrtých, pátých a šestých ročníků lékařských fakult. Dvě třetiny respondentů byly ženy. Asi 82 procent studentů mělo české občanství, dalších zhruba 18 procent bylo ze Slovenska. Při zahrnutí zahraničních studentů vyplynulo, že do zahraničí chce jít pracovat téměř třetina. Tento údaj ale může být ovlivněn tím, že se zahraniční studenti chtějí vrátit do své domovské země.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

11karel11 ( 23. února 2017 11:37 )

Ty nejnižší platy v ČR jsou ve všech odvětvích. Bez kantorů by nemyli ani lékaři. AŤ si studia zaplatí a mohou jít třeba do pr....

11karel11 ( 23. února 2017 11:35 )

Studovat zadarmo a jít jinam, to je politika. Co na to ministr školství? Nic, jemu je mu to jedno. Školství je stejně na úpadku. Ministrem školství by měl být Klaus junior, jeho zkušenosti a názory jsou na dobré úrovni.

panda82 ( 22. února 2017 16:34 )

Zmizet a dělat lékaře v cizině po studiu - utopie a dlouhá cesta k splněnému snu

zednik ( 22. února 2017 15:38 )

Ať zaplatí studia a jdou. Vracet se nemusí, svým dětem můžou v Německu platit soukromé školy. Když je to tam tak úžasné. Za chvíli budeme jen ti debilové, kteří pro Evropu vzdělávají zadarmo vypočítavce.

Bocian ( 22. února 2017 14:02 )

A co láká české studenty medicíny zůstat po škole pracovat v Exekutistánu ? Nejnižší platy v EU ?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud