Úterý 21. května 2024
Svátek slaví Monika, zítra Emil
Oblačno, déšť 22°C

Mladí lékaři mizí do ciziny i farmaceutických firem. Jiří popsal jejich potíže

Autor: zzu - 
19. června 2017
22:55

Medici v Česku mají těžký start, míní mladý lékař Jiří Šedo. Podle něj musí podstoupit namáhavé atestační kolečko, chodí na stáže do nemocnic v cizích městech a slouží mnohem víc přesčasů, než je legální. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR odchází do zahraničí přibližně každý pátý mladý lékař. 

Lékař skončí fakultu, dostane titul, ale neznamená to, že může začít samostatně pracovat. Všechno, co udělá, musí mít „posvěcené“ od zkušenějšího lékaře. „Vzdělávání na medicíně sice má praktickou část, ale zdaleka to není tak, že by ten lékař byl připravený samostatně léčit,“ zmínil lékař Jiří Šedo, předseda spolku Mladí lékaři, který se dlouhodobě věnuje pomoci mladým lékařům s jejich startem.

Umělý člověk Karel: Krvácí a vzdychá jako skutečný pacient

Video  Umělý člověk Karel: Krvácí a vzdychá jako skutečný pacient  - Andrea Ulagová, Blesk.cz
Video se připravuje ...

Příběh začínajícího lékaře by se dal přirovnat k mladému pilotovi, který vyjde z akademie. Nemůže si sám sednout do kokpitu a řídit letadlo, musí po drobných krůčcích „vyrůst“ vedle zkušeného pilota. Jenže mladí lékaři jsou často „hozeni do vody“, protože nemocnice nemají dost zkušenějších doktorů.

„Akorát že žádná letecká společnost by se nedovolila vyslat letadlo s pasažéry, tak, aby tam na místě pilota seděl absolvent akademie. Jenže v medicíně, vzhledem k nedostatku lékařů, se tomu tak často děje. Navíc jsou lékaři poměrně hůře placeni,“ vysvětlil Šedo.

Atestace nezaručí vyšší plat

Lékaři musí absolvovat specializační vzdělávání po fakultě a připravují se na atestační zkoušku. Ta jim potom umožní samostatně léčit pacienta, aniž by ho někdo kontroloval. Podle lékaře mají atestovaní doktoři platy, které se lidem mohou zdát vysoké, ale je to do jisté míry způsobeno tím, že v práci tráví mnoho přesčasových hodin. „A to dokonce víc, než dovoluje zákoník práce. Ví se to, zdravotnictví díky tomu funguje, ale oficiálně se to ve statistikách nikde nedočteme,“ uvedl Šedo.

Aby se mladý lékař uživil, tak pracuje přesčasy, nebo často odchází do zahraničí, ani po atestaci totiž plat nemusí poskočit. Jsou ale i tací, kteří „utečou“ k farmaceutickým firmám. „Lékaři odchází do ambulancí anebo k různým farmaceutickým firmám. Nemusí tedy nutně jít do zahraničí. Ve farmaceutických firmách pak prodávají léky a mají za to vyšší plat než ti, kteří je předepisují. Spousta lékařů, kteří zůstávají v nemocnicích, práci dělají z nadšení,“ dodal Šedo. 

Podle lékaře odchází do zahraničí ti nejlepší, jsou to často lidé s velmi dobrým prospěchem a jazykovou výbavou. Jiří Šedo si to v zahraničí také zkusil. Půl roku strávil v USA a věděl, že by tam mohl zůstat. Domů ho ale táhla rodina a také touha v ČR změnit situaci k lepšímu.

bobou ( 22. června 2017 07:46 )

Souhlasil by jsem s úhradou za studium, ale pouze v tom případě, že po ukončení studia odejde absolvent pracovat do zahraničí. Nechal by jsem 10 letou povinnou lhůtu, kdy by se nesmělo odejít pracovat do zahraničí bez plné úhrady za studium. Chceš pracovat v zahraničí? Ano, ale nejprve si bezplatné studium, následné atestace, doplnění vzdělání atd. zaplať. Bylo by to spravedlivé pro náš stát a nebyl by žádný problém s lékaři, IT pracovníky apod.

lepabrena ( 20. června 2017 12:06 )

Již dávno mělo být zavedeno placené vysokoškolské vzdělání. V zaostalých zemích, typu Česká republika, kde neexistuje sociální bydlení a desetitisíce občanů spí z důvodu sociální nouze pod mosty nebo na ulici a stát jim není schopný poskytnout ani základní ubytování na ubytovně, kde se stále prodlužuje hranice věku pro odchod do důchodu a z důvodu materiální nouze klesla natalita až na svojí historickou hranici- více dětí se rodilo i za 2. světové války než dnes- není možné, aby stát dotoval vysokoškolské vzdělání. V USA a dalších západních zemích si musejí vzít kandidáti ne vysokoškolské vzdělání hypotéku na školné, aby mohli studovat. Také není možné, aby jako zde studovali studenti z vadami učení, kteří mají nižší IQ než 100, což se nyní zde děje. Na absolvování vysoké školy by měli být přijati kandidáti s IQ alespoň 119, aby nejen vysokou školu dokázali absolvovat, ale také se dále vzdělávat a poznatky uplatňovali v praxi, což se nyní v ČR neděje. Pokud snad budete namítat, že za socialismu absolventi platit školné nemuseli, mohu namítat, že existovaly umístěnky, kdy si absolvent nemohl vybrat, kde bude pracovat, později mohl pracovat jen v rámci ČR. Po případné emigraci na Západ mu propadl veškerý majetek, který měl v ČSSR ve prospěch státu a ještě musel v případě, že chtěl po nabytí cizího občanství navštívit ČSSR zaplatit veškerá studia, získaná v ČSSR. Lékaři odcházejí, protože studují zdarma a proto, že pokud získají diplom v ČR mohou ho nostrifikovat v celé Evropské unii, což dříve nebylo možné. Proto je potřeba, aby veškeré vysokoškolské vzdělání bylo plně placené!!!!!!!

Zobrazit celou diskusi