Máte trvalé bydliště na radnici? Od teď se to každý dozví z vaší občanky

Autor: ČTK - 
1. června 2017
08:31

Lidé, kteří mají trvalé bydliště na radnicích, budou mít nově tento údaj vyznačován v občanských průkazech. Změnu přinesla novela o evidenci obyvatel, která dnes nabývá účinnosti. Předloha také ponechá trvalé bydliště mezi povinnými informacemi v průkazu. Podle dosavadní úpravy si obyvatelé mohli vybrat, zda bydliště v průkazu chtějí mít, nebo ne.

Změny mají pomoci identifikovat lidi, kteří se skrývají před dluhy nebo s nimi pronajímatel nechce uzavřít nájemní smlouvu. Údaj by měl být také zanesen v informačním systému evidence obyvatel, v základním registru obyvatel a v informačních systémech cizinců.

Ponechání zápisu údaje o trvalém pobytu do občanského průkazu a uvedení označení adresy úřadu na občanském průkazu je navrhováno zejména z důvodu identifikace občana v soukromoprávních vztazích,“ uvedlo již dříve ministerstvo vnitra.

Předloni bylo na úřadech přihlášeno 381 000 občanů. Vnitro upozorňuje, že v Česku je kolem 70 000 bezdomovců. Bydliště na radnicích má podle dřívějších informací také kolem 2000 dětí. Jejich rodiče to dělají například kvůli tomu, aby získali místo ve školce nebo škole.

Naposledy začal platit nový zákon týkající se evidence obyvatel loni. Dostalo se do něj ustanovení, díky němuž se může použít fikce doručení. Znamená to, že je nějaké psaní považované za doručené, přestože si jej, například i na adrese obecního úřadu, nikdo nevyzvedl.

VIDEO: Elektronické občanky budou konečně fungovat?

Video Elektronické občanky budou konečně fungovat. Řešit bude možné daně i sociální dávky, řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a jeho náměstek. - Blesk / Zuzana Štíchová

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud