Čtvrtek 24. září 2020
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno, déšť 22°C

Atentát na Heydricha po 75 letech. Praha připomněla hrdinství Gabčíka a Kubiše

Autor: mah, ČTK - 
27. května 2017
13:15

Jako před 75 lety to vypadalo v Praze. Českoslovenští parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš znovu útočili na říšského protektora Reinharda Heydricha. Jen místo zatáčky v Holešovičkách, kde se historická akce odehrála a která byla později přestavěna, nahradila nedaleká Zelenkova ulice. Na rekonstrukci se přišly podívat stovky lidí. Výročí si mohou zájemci připomenout i ve vojenském táboře v Libni, kde stojí i replika stíhačky Spitfire.

„V prosinci 1941 seskočili do protektorátu Jan Kubiš a Jozef Gabčík. Od ledna 1942 do dnešního dne za pomoci stovek českých vlastenců plánovali tento útok,“ řekl na úvod v komentáři rekonstrukce historik Jiří Padevět. Přesně v 10:35 se ze zatáčky vynořil Heydrichův mercedes, který musel v zatáčce výrazně zpomalit. Gabčíkovi při útoku selhal samopal, protektora zranila do zad až bomba hozená Kubišem. Gabčíka pronásleduje řidič, kterého ale parašutista na útěku postřelí, zraněný Kubiš prchá na jízdním kole do Libně.

Ráno před akcí byla odhalena v dnešní Gabčíkově ulici nedaleko původního místa atentátu pamětní deska manželům Ryšavým. Ti pomáhali parašutistům, kteří se po činu ukryli v kryptě pravoslavného kostela svatých Cyrila a Metoděje v Resslově ulici.

„Příběh výsadku Antropoid v podstatě definitivně končí 24. října 1942, kdy během jediného dne bylo popraveno téměř 300 podporovatelů a příbuzných parašutistů v koncentračním táboře Maudhausen. Smutným pokračováním příběhu je fakt, že komunistický režim se dlouhých 40 let snažil, aby se na tyto hrdiny zapomnělo,“ dodal závěrem komentáře Padevět.

Celé odpoledne bude v parku u úřadu Prahy 8 přístupný návštěvníkům dobový vojenský tábor československé samostatné obrněné brigády. K vidění bude například originál štábní limuzíny Vauxhall z roku 1939, vojenská dodávka Austin v barvách RAF nebo dva americké jeepy. Vystavený je i model stíhačky Supermarine Spitfire v podobě z přelomu roku 1944 a 1945 ve skutečné velikosti. Připraveny jsou i ukázky života v tehdejší protektorátní Praze.

Heydricha zabila infekce ze zranění

Říšský protektor Heydrich útok 27. května 1942 přežil, ale o týden později podlehl infekci z utrpěných zranění. V následné vlně represí německá okupační správa popravila tisíce lidí a v červnu 1942 srovnala se zemí obce Lidice a Ležáky.

Výročí útoku připomínají také dvě venkovní výstavy, před dejvickou budovou generálního štábu české armády a na Klárově u památníku druhého odboje. Vznikají také filmy a vycházejí knihy, pošta vydala speciální známku. Po loňském snímku Antrhopoid má v červnu českou premiéru film podle románu francouzského spisovatele Laurenta Bineta nazvaného HHhH. Film o životě Heydricha nese jméno Smrtihlav. Letos vyšla také kniha Jaroslava Čvančary nazvaná Anthropoid. Zahrnuje nové badatelské poznatky autora a přes 800 fotografií a dokumentů.

Další připomínka bude v 17. a 18. června na Karlově náměstí. Nedaleko něj v kostele svatých Cyrila a Metoděje parašutisté v boji s německou policií a armádou zemřeli. Také její součástí bude vojenský tábor s dobovou technikou či ukázky výcviku tehdejších parašutistů a dělostřelců.

Atentát připomínají i Němci

O atentátu v těchto dnech také píše řada německých médií. Němečtí novináři zmiňují i následné vypálení Lidic a Ležáků. Zdůrazňují přitom ojedinělost úspěšného atentátu v rámci protinacistického odboje i nesmírnou krutost nacistické odvety před 75 lety.

Výročí atentátu si připomínají i na Slovensku. Slovenský prezident Andrej Kiska povýšil Gabčíka in memoriam na generálmajora. V Česku byli Gabčík, Kubiš, Opálka a Valčík povýšeni v roce 2002 na plukovníky, tyto hodnosti mají dosud. Ministerstvo obrany zvažuje také návrh povýšit Kubiše do hodnosti generála.

cid2000 ( 5. června 2017 11:48 )

Bohužel, toto asi nikdo nikdy nerozhodne zda atentát se měl udělat ANO nebo NE.Ten masakr lidí co přišlo následně mohlo během války ještě udělat dost dobré práce pro odboj zde v Československu.Odneslo to spousty žen a dětí hrozným způsobem, že to jen vidět na vlastní oči by člověk musel do blázince!!!Chápu zase, že exilová vláda v Anglii potřebovala udělat velký čin aby dokázala spojencům naše odhodlání.Je to opravdu těžko rozhřešitelné zda to bylo dobře nebo ne.Jinak uvažuje člověk vzdálený tomuto masakru,popravám,vraždění gestapa,SS-jednotek atd.,.prostě člověk, který tohle nezažil osobně nemůže soudit nikoho.Popraveno,zavražděno skoro na 3 tisíce lidí kvůli jednomu esesáku? Měřítko 1:3000.Je to adekvátní poměr ztrát?Kdyby alespoň těch 3-tisíce lidí dostalo možnost padnout v boji se samopalem, granátem v ruce je něco jiného, ale nechat se povraždit bezbraně s dětma jako ovce na jatkách pro něčí rozkaz z teplého Londýna za kanálem je OK?Tohle opravdu nemůže nikdo 100% rozhřešit jednou pro vždy.A ty nyní křičící udatné modré válečníky bych chtěl vidět co by dělali mít někoho z rodiny v Pečkově paláci pod gelotinou nebo v Kobylísých u zdi před popravčí četou nebo děti z plynované v autech!!!A pak by jim někdo z dnešní doby kvákal, že to je docela malo vykoupená ztráta za smrt jednoho SS-nácka!Zde v České republice se vždy najdou vládní politici zrádci, kteří pochlebují náckovskému Landsmančaftu!!Je to smutné chování a postoj vůči zavražděným bezbranným občanům ČSR nacistickým Německem!!!Aná.l.ní řitní chování současných vládních politiku by zasloužilo potrestání alespoň rákoskou!!!Občana takové zrádné chování neskutečně štve!!

majojo ( 27. května 2017 14:33 )

OPd pisálků asi nikdo nebyl v Mauthausenu (překlad pro vzdělance: Mauthausen = mýtní domek). Jimi zmíněný Maudhausen (Matyldin domek) zřejmě taky existuje, ale vyhlazovací tábor v něm nebyl.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud