V kalendáři přibudou dva významné dny. Připomenou smutné události války

Autor: ČTK, val - 
25. 4. 2017
17:39

Seznam významných českých dnů se podle všeho rozroste o další dva. Budou připomínat vyhlazení terezínského tábora v Osvětimi-Březince a protifašistický odboj. Ve zrychleném čtení to schválila Sněmovna. Návrh ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident.

Nově by měl být 18. červen Dnem hrdinů druhého odboje, kteří se postavili nacismu. Má připadnout na výročí posledního boje sedmi československých parašutistů, kteří našli po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha úkryt v pražském pravoslavném chrámu Cyrila a Metoděje. Sedm hodin vzdorovali stonásobné přesile příslušníků Waffen-SS a gestapa.

Tento boj charakterizovali tvůrci poslanecké novely jako „symbol nezlomnosti a ryzího hrdinství a vlastenectví, a to nejen jich samotných, ale i tisíců českých vlastenců, kteří jim nezištně pomáhali při plnění jejich úkolů, za což stovky z nich zaplatily vlastními životy“.

Druhý významný den má připomenout vyhlazení takzvaného terezínského rodinného tábora v Osvětimi-Březince v noci na 9. března 1944. Šlo o zvláštní sekci vyhlazovacího tábora v Osvětimi-Březince, do níž bylo z terezínského ghetta postupně v letech 1943 a 1944 deportováno zhruba 17 500 vězňů. Po vyklizení rodinného tábora bylo nacisty v noci na 9. března 1944 usmrceno všech 3791 tehdejších terezínských vězňů včetně žen a dětí, převážně československých Židů.

Významné dny mají spíše symbolický charakter. Na rozdíl od státních a jiných svátků jsou pracovními dny, pokud nepřipadají na víkend. V českém kalendáři je zatím jedenáct významných dnů, přímo k druhé světové válce se vztahují tři z nich.

Video Helga vypráví o Osvětimi: Přežila „třídění smrti“ u Mengeleho! - František Prachař, Petr Novotný
720p 480p 360p 240p

Doporučujeme
asijo ( 26. dubna 2017 05:06 )

Nepůjde kvůli tomu Herman do Německa na kobereček?

ivoadler ( 25. dubna 2017 18:47 )

Ku rva, jak je to s prvním májem? V jednom kalendáři ho mám jako státní svátek, v druhém nikoliv. Je to bordel! Významné dny mně netankujou, navíc jsou takové uplakané, nebyl by lepší Den znárodnění?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud