Bude televize jen za peníze? Šéf Radiokomunikací: Hrozí to už brzy

Autor: ČTK, Mii - 
23. května 2017
15:00

Česku hrozí, že po roce 2020 přijde o bezplatný pozemní příjem televizního vysílání. Stane se tak, pokud poslanci neschválí novelu zákona o elektronických komunikacích. Po plánovaném uvolnění televizního pásma 700 MHz pro mobilní operátory nynější standard DVB-T neumožní celoplošné vysílání. Diváci tak budou nuceni volit placené alternativy v podobě satelitní nebo kabelové televize. V úterý to uvedl generální ředitel Českých radiokomunikací Martin Gebauer.

Novela má podle Gebauera zajistit přechod na digitální televizní vysílání v novém standardu DVB-T2, což umožní uvolnit televizní pásmo 700 MHz pro mobilní sítě. Pásmo 700 MHz musí uvolnit pro mobily všechny členské země EU do roku 2020. DVB-T2 zajistí vysílání na menším množství frekvencí většího počtu televizních programů, než dosud. Zachování standardu DVB-T při nižším počtu frekvencí by podle něj znamenalo ztrátu pokrytí ČR.

Co o novele zákona o elektronických komunikacích říkal ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD)?

Video Ministr Havlíček (ČSSD) o novém zákonu a přechodu na nový formát TV vysílání - Blesk - Jaroslav Šimáček

Odklad přijetí novely, kterou bude ve třetím čtení projednávat ve středu Sněmovna, prosazuje Česká asociace satelitních operátorů. Asociace tvrdí, že stát by měl se schvalováním počkat na rozhodnutí Evropské komise, zda nejde o nepovolenou veřejnou podporu.

Zároveň podle satelitní lobby hrozí arbitráže, protože úprava zvýhodňuje provozovatele pozemního vysílání před ostatními hráči na trhu. „Česká republika neodpověděla na otázky Evropské komise v termínu, a proto jsme apelovali na poslance, aby nehlasovali o digi novele před tím, než budou znát odpovědi MPO na otázky EK,“ uvedl sekretář asociace Patrik Brom.

Satelitní operátoři chtějí odklad novely

Novelu zákona o elektronických komunikacích podporuje ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD). Uvedl, že jde ze strany satelitních operátorů o konkurenční boj. Satelitní operátoři podle něj chtějí získat uživatele jediné bezplatné televizní platformy, tedy digitálního televizního vysílání, pro placený satelitní příjem. Terestrické vysílání nyní využívá asi 60 procent domácností, satelit necelá čtvrtina.

Asociace si minulý týden zaplatila inzerát, ve kterém upozorňuje na to, že provozovatelé pozemního vysílání získají od státu peníze na přechod a zároveň zdarma frekvence pro vysílání. Podle Havlíčka jsou tato tvrzení lživá, stát pouze může uhradit vzniklé náklady na vynucený přechod, pokud to notifikuje EU. Provozovatelé pozemního vysílání žádné nové frekvence nedostanou, pouze se změní stávající příděl, uvedl ministr.

Odklad novely by se líbil i mobilním operátorům. Vedle přechodu na digitální TV vysílání obsahuje opatření pro podporu konkurence na trhu a ochranu spotřebitele, například zkrácení doby pro přenesení mobilního čísla, nebo zavedení sankcí pro operátory podle výše jejich obratu. Asociace provozovatelů mobilních sítí přišla minulý týden s tím, že navrhované snížení doby přenosu mobilního čísla do deseti dní a možnost ukončit smlouvu bez sankcí při změně podmínek zavedou operátoři bez ohledu na přijetí novely ještě letos.

11karel11 ( 19. července 2017 14:02 )

Stejně tam nic pořádného nedávají, a na ty americké sračky a opakující pořady se nelze dívat. Lepší je si přečíst knihu.

zadnice ( 24. května 2017 11:43 )

Jen z nízkých platů oproti západu jen okrádat a okrádat!

amgal ( 23. května 2017 19:55 )

televize se platí, satelity se platí, kabelovky taky, tak za co by ještě chtěli platit?

agfor ( 23. května 2017 15:31 )

Není pravda, že v ČR máme bezplatnou televizi, nebo snad výpalné, které cpeme do nenasytného chřtánu ČT za neustálé reprízy nic není ?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud