Ženské torzo, které má podle odborníků hodnotu okolo čtvrt milionu korun, má pohnutý osud. Nejvíce o něm ví jeho autor sochař Kurt Gebauer (75).

Po 25 letech se socha ženy opět objevila na světle světa. „Vznikla v osmdesátých letech, kdy jsem se zúčastnil soutěže o výzdobu pražské kavárny Slavie,“ vzpomíná Gebauer. Měl zlý »kádrový profil«, a tak nebodoval.

„Když vzniklo v listopadu 1989 Občanské fórum, sochu nazvanou Slavie jsem jim zapůjčil,“ říká sochař. Tehdejší listopadoví lídři, mezi něž patřili mj. Václav Havel (†75) nebo Jiří Dienstbier st. (†73), měli ženu za svou múzu. S láskou jí přezdívali Republika, Revoluce či Svoboda.

Když OF splnilo své poslání a zaniklo, socha zmizela. „Někdo ji potiahol,“ prozradil na vernisáži v pražské galerii Zlatá husa sám Železný. Jen on sám přitom ví, proč pro slovo ukradl užil slovenský ekvivalent.

Když dotyčný lapka zemřel, rodina po jisté době vyhodila cennou sochu do kontejneru. „V odpadu ji asi před rokem našel člověk, kterému se zřejmě zdála dobrá. Každopádně ji ukázal svému známému malíři. A ten poznal mou práci,“ zkracuje dlouhý příběh Kurt.

Socha se po dlouhé anabázi dostala opět do rukou svého stvořitele. Sice trochu poničená, ale celá! Hlavně bylo nutné opravit elektřinu, aby znovu svítila. „Dal jsem ji do pořádku a pak ji věnoval panu Železnému, který po ní velice toužil,“ vysvětluje sochař.

Video
Video se připravuje ...

Exšéf Novy Vladimír Železný: Zničilo mě Grossovo spiknutí! Zuzana Bubílková, Lukáš Červený

Občanské fórum

Občanské fórum bylo založeno 19. listopadu 1989, tedy dva dny po začátku sametové revoluce, jako široká platforma občanských nezávislých aktivit. OF odmítalo totalitní komunistický režim

Vzniklo jako reakce na brutální zásah proti studentské demonstraci na Národní třídě, úvodní prohlášení sepsal Václav Havel (†75). Vladimír Železný byl od roku 1990 mluvčím Občanského fóra.

 

Fotogalerie
32 fotografií