Středa 14. duben 2021
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Zataženo, déšť se sněhem 5°C

Nová past na seniory: Šmejdi se přesunuli na internet

Autor: Zuzana Zelenková - 
15. května 2017
05:43

Počet seniorů, kteří nakupují přes internet, se zvyšuje. Může za to i stárnutí populace, která byla zvyklá používat internet v práci. To s sebou nese ale řadu problémů. Na důchodce útočí nejen šmejdi, ale i další internetoví podvodníci.

Jeden případ podvedené seniorky za všechny. „Obrátila se na nás matka syna ve věku 12–13 let, který zneužil údaje své babičky,“ vyprávěl Jiří Palyza z Národního centra bezpečnějšího internetu. „Okopíroval si její osobní údaje – tedy občanský průkaz a čísla její platební karty. Tyto údaje potom zneužíval při platbách za prostředky v online hrách,“ vysvětlil Palyza.

Ukázka dokumentu o blogerce „Život začíná po stovce“

Video Ukázka dokumentu o blogerce „Život začíná po stovce“ - youtube.com

„Hrál online hru, kdy v určité fázi potřeboval nakoupit prostředky, aby se v rámci hry mohl pohybovat dál. Nákupy realizoval pod osobními údaji a z účtu své babičky. Rodina na to přišla až po 2–3 měsících, kdy babička nechodila do elektronického bankovnictví. Zjistila to, až když dostala papírový výpis z banky,“ dodal Palyza.

Národní centrum pro bezpečnější internet příliš mnoho případů podvedených seniorů nezaznamenává. Obecně eviduje spíš problém mladých a mladistvých. To ale neznamená, že problém neexistuje. Ne každý senior se s podvodem totiž svěří.

Jsou moc důvěřiví

Podle Palyzy je problém u starých lidí hlavně v tom, že jsou příliš důvěřiví při sdělování osobních údajů, podepisování nevýhodných smluv nebo nakupování zboží za méně výhodných podmínek. Senioři také mají tendenci podléhat sociálně inženýrským manipulacím. Ty cílí na to, aby jim člověk řekl své údaje, jako třeba přístup do elektronického bankovnictví. „Manipulují s nimi větami jako: sdělte nám svoje heslo, nebo bude váš účet zablokován. Dále mají senioři tendence klikat na falešné formuláře, které dostali třeba mailem. Přes ty podvodníci také získají osobní údaje,“ prozradil Palyza.

Za posledních deset let se zvýšilo procento důchodců nakupujících na internetu o 11 procentních bodů. Nejvíc potom senioři utrácejí za oblečení, obuv a sportovní potřeby. Víc než polovina lidí nad 65 let pak přes internet nakoupila elektroniku. „Množství seniorů, kteří si rozumějí s technologiemi a orientují se v online prostředí, přibývá. Aktuálně navíc stárne generace lidí, která je zvyklá využívat internet denně v práci i v soukromém životě. Online nákupy tak budou samozřejmostí pro stále větší množství lidí,“ vysvětlil Tomáš Kunc ze společnosti Senior Safe, která nabízí asistenční služby pro seniory. Platí to hlavně v případě prvního nákupu u daného obchodníka.

Jak se bezpečně pohybovat na internetu?

„V internetovém prostředí se samozřejmě pohybuje velké množství podvodníků, kteří vnímají starší lidi jako snadné oběti. Při prvním nákupu z e-shopu proto rozhodně není vhodné platit cokoliv předem, bezpečnější je nechat si zaslat zboží na dobírku,“ dodal Kunc.

Před objednáním je lepší vyhledat si recenze na a hodnocení nejen e-shopu, ale i daného zboží. Stejně tak je potřeba dopředu znát podmínky dopravy, reklamace a vrácení zboží. Člověk by měl pamatovat také na to, že nikdy nikomu nesmí sdělovat žádné osobní údaje, jako jsou přístupy a hesla.

santikxauz ( 15. května 2017 10:50 )

Nejhorší past nám vytvořil kulisák.

zednik ( 15. května 2017 10:50 )

Šmejdi jsou šmejdi, ale nadpios je trochu zavádějící. V tomhle případě je největší šmejd ten 12-13letý vnouček, co zneužil osobní údaje vlastní babičky. A na blbosti klikají různí lidé, nejen ti staří, recenze nečtou, a nepoctivých e-shopů bylo vždycky taky dost. Nijak to s důchodcema nesouvisí.

vlasta1 ( 15. května 2017 09:17 )

petrmetr, to víš vás krasavců je málo a ty musíš mít velké sebevědomí . Zamysli se nad sebou!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa