Neděle 27. září 2020
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Oblačno 12°C

Toxoplazmózu „chytnete“ z hlíny i vlastní mrkve. Může rozjet schizofrenii

Autor: pet - 
2. května 2017
10:58

Říkáte si, že si vypěstuje doma vlastní a „zdravější“ zeleninu, než se dá koupit? To může být velký omyl. Obzvlášť kořenová zelenina může být kamenem úrazu. Z hlíny by totiž mohla absorbovat toxoplazmózu, která člověku může způsobit i těžké duševní nemoci, jako je schizofrenie, autoimunitní onemocnění nebo třeba i rakovina. Informoval o tom portál Info.cz.

Přední odborník na evoluční biologii Jaroslav Flegr zdůraznil, že kořenová zelenina vypěstovaná na zahrádce je velkým riskem například pro těhotné ženy. „Pokud nemáme jistotu, že nám nechodí na zahradu sousedova kočka, zeleninu není dobré pěstovat,“ dodal. Kočka se totiž snadno nakazí toxoplazmou, která je přenositelná na člověka. Stačí pak výkal, který kontaminuje hlínu, a parazitický prvok přežije ve vašem záhoně až tři roky. Pokud tedy víte, že vaše zahrada je místem častých setkání různých zvířat ze sousedství, zasaďte do zahrady raději pivoňky nebo tulipány, radí expert.

VIDEO: Podívejte se na celý rozhovor s biologem Flegrem

Před kočkami Flegr varuje obecně. Toxoplazmóza by mohla nastat i po kousnutí od kočky. Daleko závažnější může být i banální kočičí škrábnutí. „Zde se nedá mluvit o toxoplazmóze, ale může se přenést nemoc „kočičího škrábnutí“,“ dodal Flegr. Tzv. bartonelóza totiž může způsobit těžké duševní poruchy a hluboké deprese. Dalším rizikem pro zahrádkáře mohou být i oděrky v kůži, kterými se toxoplazmóza dá také přenést. Důležité tedy je, nehrabat se v hlíně holýma rukama.

Chronickou, tzv. latentní toxoplazmózu má však podle Flegra až třetina všech Čechů. Bohužel zatím není žádný lék a člověk tak prozatím zůstává nakažen. Vakcína prozatím nebyla vynalezena ani pro kočky, protože donedávna výskyt toxoplazmózy nebyl alarmující.

 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud