Neděle 5. prosince 2021
Svátek slaví Jitka, zítra Mikuláš
Zataženo, déšť se sněhem 2°C

7 tipů pro zahrádkáře: Víte, k čemu je dobrá banánová slupka či tabákový nálev?

/
 • ...
  16. dubna 2017 ● 08:00

  Milovníci zahradničení by měli zbystřit! Přinášíme vám 7 tipů, jimiž posunete své zahradnické i recyklační znalosti! Víte, k čemu je dobrá banánová slupka či voda ze zeleniny? Pokud ne, podívejte se do naší galerie!

 • 1.

  Banánová slupka – supersurovina

  Napadlo by vás, že taková banánová slupka je prospěšná pro vaše květiny? Stačí ji dát do velké sklenice vody a nechat ji louhovat několik dní. Pro lepší výsledek je dobré nádobu uzavřít. Následně »koktejl« smíchejte s 5-7 litry vody a používejte odstáté na zalévání pokojových rostlin. Zbytky banánů můžete nasušit a rozdrtit na prach. Při přesazování dejte lžičku rozdrceného banánu ke kořenům. Draslík květinám udělá dobrou službu, navíc nálev z banánových slupek odhání mšice.

  ..
  Autor: Shutterstock

 • 2.

  Sazeničky v citrusech

  Semínko zasaďte do vydlabané slupky od citrusů. Tím získáte ekokvětináč pro rostlinku, kterou pak rovnou vsadíte do zahrady.

  ...
  Autor: Shutterstock.com

 • 3.

  Tabákový nálev – postrach mšic

  Svádíte nekonečný boj s mšicemi? Pak je recept na tabákový nálev pro vás!  150 g tabáku rozmíchejte ve 3 litrech vody a hodinu pomalu vařte, vystydlý roztok pak přeceďte přes sítko nebo punčochu. Výluh v postřikovači zřeďte v poměru 1:1 a postříkejte napadené rostliny.

   

  ...
  Autor: Shutterstock.com
 • 4.

  Muškátům prospívá droždí

  Muškáty vyžadují pořádnou péči. Kvetení květin, které zdobí snad každé okno, podpoříte drožďovou zálivkou. Rozdrobte do 1 litru vodu kostku droždí a nechte 14 dní kvasit. Poté roztok zřeďte v poměru 1:3 vodou (3 díly jsou vody)  a použijte ho při zálivce. Tímto hnojivem můžete zalévat nejen muškáty, ale i ostatní truhlíkové rostliny.

  ...
  Autor: shutterstock.com

 • 5.

  Lomcovák pro rostlinky

  Skvělým hnojivem je také kávová sedlina. Má totiž vysoký obsah prospěšných látek – dusíku, fosforu, minerálů a draslíku. Tento druh hnojení nevyžaduje ani příliš mnoho úsilí. Jednoduše sbírejte kávovou sedlinu, rozložte ji na noviny a nechte vyschnout, aby se snadněji rozptylovala. Lze ji použít stejně jako běžný kompost k hnojení záhonků, ale také pokojových rostlin a rostlin v truhlících. Pokojovky snesou kávovou vzpruhu jednou za půl roku, venkovní rostliny až čtyřikrát ročně.

  sss
  Autor: Shutterstock.com

 • 6.

  Vaječné skořápky

  Skořápky z vajíček rozdrťte a posypte jimi záhon. Skořápky jsou bohaté na vápník, který rostliny pro svůj růst potřebují. Také můžete zasadit semínko do vaječné skořápky naplněné hlínou. Pokud se rostlinka ujme, zasaďte ji do země i se skořápkou.

  Vaječné skořápky
  Autor: Shutterstock.com

  Fotogalerie
  6 fotografií

ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy