Za házení vajec na Zemana trest nepadl. Důchodce Jindřicha (63) soud osvobodil

Autor: ČTK, bk - 
25. dubna 2017
14:20

Trestní soud zprostil viny Jindřicha Frühaufa, který podle obžaloby hodil dvě vejce směrem k prezidentovi Miloši Zemanovi. Soudce uvedl, že se skutek nepodařilo prokázat. Důchodce z Kladna vinu popíral, vypověděl, že na shromáždění pouze troubil na vuvuzelu. Za výtržnictví mu hrozily až dva roky vězení, státní zástupkyně pro něj navrhla peněžitý trest 25 000 korun. Úterní verdikt není pravomocný.

„Nebylo prokázáno, že se stal skutek, pro který je obžalovaný stíhán,“ odůvodnil rozsudek soudce Obvodního soudu pro Prahu 2 Milan Rossi. Dodal, že se proto ani nezabýval tím, zda by obžalobou popsané počínání na podobné akci skutečně bylo hrubou neslušností ve smyslu trestního zákoníku.

Incident se stal 17. listopadu 2014 na Albertově při odhalení pamětní desky k 25. výročí pádu komunistického režimu. Lidé tehdy Zemanovi na transparentech vytýkali náklonnost k Rusku či vztah k alkoholu. Z davu létaly předměty a zaznívaly výzvy k odstoupení z funkce. Za chování při demonstraci byl však nakonec obžalován jako jediný Frühauf.

Soudce práci policistů ostře zkritizoval. Kauzu označil za „snahu policie obstát v tom jediném zadržení, kterého byla schopna“. Proti Frühaufovi svědčili dva zasahující policisté, podle soudu však jejich výpovědi stojí osamoceně a okolnosti samotného shromáždění je nepotvrzují. Muži se neshodli ani na tom, jakou rukou důchodce házel. Pravák Frühauf měl tehdy na pravé ruce ortézu, jež mu znehybňovala palec.

Třiašedesátiletý Frühauf označil své stíhání za hysterickou mašinérii. Uvedl, že si připadá jako v Bělorusku, Rusku nebo Číně. Novinářům řekl, že zvažuje další právní kroky k očištění svého jména. Na vuvuzelu prý hrál proto, že ho rozčílilo jak Zeman v projevu zlehčoval podíl studentů na událostech ze 17. listopadu 1989. Poté ho zadrželi policisté v civilu, kteří po něm chtěli, aby označil skutečné vrhače vajec z řad demonstrantů, což odmítl.

VIDEO: Podívejte se, jak to na Albertově vypadalo.

Video  Zemanovi příznivci měli na Albertově vyhrazený VIP prostor.  - tv JOJ

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

panda82 ( 26. dubna 2017 08:30 )

Důchodce si zahrál na puberťáka asi z nudy, vygumovaný mozek

partyzanka_michell ( 25. dubna 2017 20:51 )

Ale někdy si taky mastím frajtra.

honzazchaIoupky ( 25. dubna 2017 20:37 )

to by musel házet na tvoji prázdnou hlavu a podle počtu zadunění počítat zásahy

honzazchaIoupky ( 25. dubna 2017 20:34 )

zednik ( 25. dubna 2017 18:35 )

...Třiašedesátiletý Frühauf označil své stíhání za hysterickou mašinérii... Zatímco postavit se do davu troubit na vuvuzelu,kdy ten dav si přinesl vejce ev.rajčata (pán to tedy nebyl a určitě to nebyl nikdo další z toho davu, kdyby přišlo na lámání chleba ), jistě za hysterickou mašinerii davu tento pán nepokládá. Vzhledem k jeho věku by svoje názory už měl umět vyslovovat kultivovaněji

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud