Osudy obcí, které smetla povodeň: První dům stál už za dva měsíce po katastrofě

Autor: Jan Doležal, Pavel Ryšlink - 
25. dubna 2017
06:00

Po povodních v roce 2002 by jen málokdo věřil tomu, že Zálezlice na Mělnicku nepřestanou existovat. Velká voda tehdy téměř celou obec vymazala z mapy. Ze 153 domů zbylo 32. Potkal je téměř stejný osud jako obyvatele Troubek na Moravě v roce 1997. Blesk, který letos slaví 25 let od svého vzniku, se v rámci seriálů velkých příběhů k těmto katastrofám vrací. Jak žijí obě obce a jejich obyvatelé dnes?

Voda je v roce 2002 téměř vymazala z mapy. Po povodních si místní milovanou vísku postavili znovu. První nový dům stál už dva měsíce po katastrofě. A i když velká voda přišla ještě jednou, Zálezlice stále žijí dál.

Dům č. p. 54 hned na kraji vesnice byl po povodni postaven jako první. Žije v něm syn původních majitelů Milan Pförtner (63) s manželkou Annou (42). Oba jeho rodiče jsou už po smrti.

„Táta Alois se do Zálezlic přiženil v roce 1954, domek postavil s maminkou a v roce 2002 jim ho smetla voda, i přestože nestál v zátopovém pásmu. Byl to děs. Dodnes vidím, jak táta bezmocně postával na místě, kde bývala kuchyň,“ vzpomínal Milan Pförtner.

Pförtnerovi prý ani na okamžik neuvažovali, že by se přestěhovali někam, kde by měli klid od velké vody. „Řekli si, že jinam nepůjdou, že v Zálezlicích jsou prostě doma. Dva měsíce bydleli provizorně v garáži a čekali, až firma postaví nové bydlení,“ popisovala Milanova manželka Anna.

VIDEO: Záleznice před 15 lety smetla voda. Jak se tam žije dnes?

Video Záleznice před 15 lety smetla voda. Jak se tam žije dnes? - Jan Doležal

Místo parcel orná půda

Velká voda, která Zálezlice před patnácti lety zpustošila, napáchala škodu za 150 milionů. Obnova vesnice trvala šest let. „Všichni zůstali, až na jednu rodinu. Po povodni dostala náhradní ubytování v Neratovicích a už tam zůstala,“ řekl starosta Zálezlic Jiří Čížek (48, nezávislý).

Velká voda v roce 2002 zaplavila v Česku na tisíc obcí i velkou část Prahy. Zahynulo 17 lidí. Celková škoda se vyšplhala na 75 miliard korun. „Dá se říct, že Zálezlice jako jedna z mála obcí se z toho vzpamatovala velice dobře, nemáme jediný úvěr, už druhý rok jedeme s čistým štítem. Máme vodu, plyn, kanalizaci, čističku, opravené silnice a všechno, co potřebujeme k normálnímu životu,“ tvrdí starosta Jiří Čížek.

„Chceme si udržet ráz malé vesnice, nechceme tady zástavbu, jako je jinde v okolí Prahy, proto jsme zrušili i stavební pozemky a přeměnili jsme je znovu na ornou půdu.“

Zálezličtí přežili to nejhorší v životě a mysleli si, že už se nic podobného nemůže opakovat. V červnu 2013 ale do vesnice vtrhla velká voda opět, když se zbortila část protipovodňové hráze.

VIDEO: Zálezlice v roce 2013: Evakuace po protržení hráze

Video V půl deváté odjel evakuační autobus ze Zálezlic. - Blesk - Jan Doležal

Do bezpečí muselo být evakuováno 80 lidí, ostatní do noci postávali tam, kam se dalo ještě vkročit suchou nohou, a sledovali, jak voda stoupá. Pak se ale rozednilo a voda začala naštěstí opadávat.

Moravské Troubky: 9 mrtvých, 360 zbořených domů!

Před dvaceti lety se stala symbolem apokalypsy obec Troubky na střední Moravě. Při ničivých povodních v roce 1997 v noci ze 7. na 8. července vtrhla do obce záplavová vlna. Vesnici téměř spláchla z povrchu zemského. Tehdy spadlo či muselo být strženo 360 domů a zahynulo devět lidí.

Dnes by Troubky nikdo nepoznal. Jde o moderní ves, která výstavními domky má blíže k satelitními městečku než k hanácké obci. „Původní vzhled hanácké obce vzal zasvé. Nová výstavba je moderní, ať už v podobě rodinných, či obecních domů. Současně nahrazujeme starou zeleň za novou,“ prozradil starosta Radek Brázda.

Zatímco většina původních domů byla z tzv. vepřovic, ty dnešní jsou v Troubkách kamenné či z jiných pevných materiálů. „Platí i to, že domy mají buď první nadzemní podlaží jako technické zázemí, nebo jako zvýšené přízemí. Je to jedna z cest, jak eliminovat škody, kdyby zase k něčemu došlo,“ prozradil starosta.

Podle něho má nyní obec taková opatření, která jsou schopna ji ochránit před padesátiletou vodou. „Nyní ve spolupráci s Povodím Moravy budujeme velký protipovodňový systém. Máme prostředky na výkupy pozemků a jednáme s vlastníky,“ uvedl Brázda.

Druhá voda

V roce 2010 postihla Troubky další povodeň. Tehdy už ale zafungovala stávající opatření i fungující krajský integrovaný záchranný systém. „Nic samo nespadlo, nikdo nepřišel k úhoně. Ze stovky zasažených domů jsme museli zbourat jen jeden,“ uvedl starosta.

Fotogalerie Nejzajímavější titulní strany Blesku za 25 let! 174 fotografií

Na apokalyptickou povodeň před dvaceti lety lidé v Troubkách už moc vzpomínat nechtějí. „Ta generace, které se to nejvíc bezprostředně dotklo, ta už vlastně není mezi námi,“ prozradil starosta Brázda a dodal: „Rodinní příslušníci si to samozřejmě určitě připomínají. My si vždy v nějaké tiché vzpomínce připomeneme jména, položíme kytice, zapálíme svíci. Při větších výročích, jako bude letos, se bude sloužit mše za oběti povodní, udělá se větší pietní akt. Spíš ale mají lidé už jiné starosti.“

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud