70 let od první cesty: Legendární Tatrou T87 jedou po stopách Hanzelky a Zikmunda

Autor: Michaela Kalkusová, Slávka Červená - 
24. dubna 2017
13:31

Svou odvahou inspirovali Miroslav Zikmund (98) a Jiří Hanzelka (†82) celé generace. V sobotu 22. dubna uplynulo 70 let od začátku jejich první dobrodružné cesty.

V pražském Národním technickém muzeu je k vidění i jejich původní tatra. S prostřelenou palubní deskou…

Zikmunda a Hanzelku spojovala společná touha procestovat pět světadílů. Svůj sen si začali plnit 22. dubna 1947, kdy vyjeli na svou první výpravu po Africe a Jižní Americe.

Na oslavu jejich cesty v sobotu v 9:30, na minutu přesně 70 let po Hanzelkovi a Zikmundovi, vyrazila Tatra T 87 z Opletalovy ulice v Praze. Posádka byla složená z dokumentaristů Petra Horkého a Miroslava Náplavy a automobilového nadšence Michala Popova.

Nejprve zamířila do Národního technického muzea. Odtud za doprovodu dalších veteránů a návštěvníků auto vyjelo na výroční jízdu do Zlína. Tam bude Tatra T 87 vystavena po dobu trvání festivalu Neznámá Země.

Pak zamíří podle deníku Zikmunda a Hanzelky na spanilou jízdu do Marseille. Pojede po přesně stejné trase, kterou tehdy jeli slavní cestovatelé, než se v Marseille nalodili a odpluli do Afriky.

„Pro mě ta cesta je hlavně připomenutí začátečnického nadšení. Zikmund a Hanzelka jsou ukázkou toho, že začátečníci jedou na vlně snů, ale pak se to všechno začne od prvních kilometrů kazit a oni zatnou zuby a překonají to. Celou cestu budu v duchu fandit lidem, kteří mají nějaké velké plány, ať to aspoň zkusí,“ vysvětlil význam cesty Petr Horký, který mimo jiné natočil o Miroslavu Zikmundovi dokument.

Z pražské »Opletalky« vyjela v sobotu i jiná, o rok mladší Tatra T 87. „Tahle tatra byla vyrobena v roce 1948. Majitel auta je Michal Popov, který řídí. To auto tehdy naprosto předběhlo svou dobu, je schopné svištět po dálnici 130 km/h. A jízda je to příjemná a pohodlná, vysvětlil Petr Horký. Původní Tatra T 87, se kterou Hanzelka a Zikmund cestovali, je k vidění jako součást sbírky Národního technického muzea.

Video Nadšenci před Technickým muzeem odjíždějí Tatrou T87. 

„Hanzelka a Zikmund jezdili vždy upravení!“ řekli jejich současní následovníci a své zarostlé tváře před zraky návštěvníků Národního technického muzea oholili. Na cestu do Zlína pak už Petr Horký a Miroslav Náplava vyrazili jako praví gentlemani.

Části světa, kam se legendární dobrodruzi chystali, nebyly všechny bezpečné. Proto s sebou vezli i pistoli. Nebezpečný úsek v Etiopii sice projeli bez větších obtíží, problém ale nastal v okamžiku, kdy se chystali pistoli uklidit.

„Je tam náboj?“ ptal se Jiří Hanzelka. „Ne,“ řekl Miroslav Zikmund a na důkaz namířil na palubní desku a zmáčkl spoušť. Jenže zazněl výstřel! V komoře totiž náboj byl. Kulka prošla skříňkou a zarazila se o nádrž s benzinem. Kdyby se odrazila, mohla jednoho z cestovatelů zabít!

Video Příjezd Tatrovky 87 z Prahy do Zlína - Slávka Černá

Za cestovatelem s čakanem a v papučích

Celý konvoj aut v čele se slavnou tatrou v sobotu přijel za Miroslavem Zikmundem (98) až domů. Dojatý cestovatel neskrýval radost. Miroslav Zikmund na včerejšek žádnou oslavu neplánoval. Konvoj za ním proto přijel až před dům.

„Vítám vás po takové cestě s čakanem (pan Zikmund měl hůlku ve tvaru zbojnické sekerky, pozn. reakce) a v papučích,“ okomentoval to Miroslav Zikmund poté, co přišel otevřít. Pochválil nápad cestovatelů, zopakovat část legendární cesty.

Cestovatel také prozradil, že je asi jediný v Česku, kdo si přesně pamatuje, co měl před 70 lety k obědu. „Cestou z Prahy jsme se stavili u nás doma v Plzni. Maminka nám na oběd na rozloučenou připravila výbornou svíčkovou,“ popsal s úsměvem.

Více o Miroslavu Zikmundovi čtěte ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud