Dlouhá noc sadařů kvůli mrazu: Stromům zatopili a chránili je mlhou

Autor: ČTK, deb - 
21. dubna 2017
11:08

Pěstitelé ovoce na Znojemsku v pátek v noci vyjeli do sadů se zmlžovači, aby ochránili letošní úrodu před mrazy. Ty postihly i vinice na jižní Moravě. Jak velké škody přinesly, zatím není jasné. Škody se na vinicích zřejmě projeví až v následujících dnech, zjistila ČTK od vinařů. Mrazy byly v noci nerovnoměrné, někde odhadují, že jim poškodily 30 procent vinic.

Mrazy podle předpovědi přišly, netrvaly však celou noc, protože po 01:00 se s příchodem oblačnosti oteplilo lehce nad nulu. Podle ředitele Pomony Těšetice Iva Pokorného tento zvrat ochránil ovoce víc než umělá mlha, řekl ČTK.

Zmlžovače si řada ovocnářů pořídila po loňských jarních mrazech, které zničily velkou část úrody. Jedná se o zařízení zapřažené za traktor, který projíždí dokola sad a vyrábí mlhu. Díky tomu se mikroklima okolo stromů tak neprochladí.

„Začali jsme už v devět večer. Po jedné přišla oblačnost a z minus dvou teplota stoupla na plus dva. Dali jsme chlapům přestávku na kafe, ale mlžili jsme až do sedmi do rána,“ řekl Pokorný. Ze zvědavosti sledoval situaci i u kolegů. „Když jsem si otevřel meteorologické stanice, záviděl jsem těm na východ od nás, ale o tři hodiny později už se přesunul studený vzduch i k nim,“ popsal situaci.

VIDEO: Jak bude o víkendu? Podívejte se na předpověď Dáši Honsové
Video  Počasí na víkend: Jarní kabát vyměňte za zimní bundy.  - Jan Jedlička, Dagmar Honsová, David Vaníček

Jaké případné škody mráz napáchal, bude jasné až po několika dnech. Některé druhy ovoce už před pár dny odkvetly, jiné jsou v květu a například meruňky už byly krátce po odkvětu. „Může to mít přímé i nepřímé následky, jako je prochlazení semeníků nebo zvýšený propad ovoce při dozrávání. To se teprve uvidí. S nadějí věříme, že to nebude tak hrozné jak loni, řekl Pokorný.

Nečekané mrazy loni na konci dubna lokálně škodily na celé jižní Moravě, nejvíc trpěly meruňky a třešně, o úrodu přicházeli také vinaři. Ti vyčíslili v ojedinělých případech ztrátu úrody až na 80 procent. Škody, které tehdy mráz způsobil českým zemědělcům, šly do stovek milionů korun a postiženi byli i zemědělci ostatních zemí střední Evropy.

Mrazy postihly i vinice na jižní Moravě

„Zkoumáme také, jak mrazy probíhaly, prozatím můžeme říci, že byly nerovnoměrné. Například na Znojemsku mráz nebyl, na Bzenecku a Velkopavlovicku ano. Bohužel některá protimrazová opatření nebyla účinná,“ uvedl šéf Svazu vinařů Tibor Nyitray s tím, že některé škody se projeví až časem, třeba zčernáním listů nebo odpadnutím oček.

Poškození vinice odhaduje už nyní vinař Jan Stávek. „Ráno jsem se byl podívat na vinici, která v minulém roce dopadla nejhůře a nyní odhaduji poškození vinic až na 30 procent. Už se objevovaly nahnědlé lístečky, které byly spálené mrazem,“ uvedl Stávek. V noci podle něj byly minus tři stupně Celsia.

Vinařství LAHOFER, a.s. má na svých vinicích meteostanice. Jedna ukázala kolem půlnoci minus tři stupně. „Objíždíme teď vinice a zjišťujeme situaci. Zatím je brzo říci, jaký je dopad mrazů, zjistíme to během týdne až deseti dní,“ uvedl šéf vinohradů skupiny Michal Eller.

Loni zasáhly mrazy vinice v regionu také koncem dubna a výrazně poškodily jihomoravským vinařům úrodu. Vinaři tehdy škody vyčíslili na víc než miliardu korun.

VIDEO: Podívejte se na Pálavu z ptačí perspektivy
Video  Pálava z výšky: Užijte si famózní pohled na moravské vinice.  - David Malik, Matěj Šrám

Mrazy poškodily hlavně meruňky, jablka odolala

Páteční mrazy zřejmě poškodily výsadby meruněk a broskví, částečně byly postiženy i švestky, třešně a hrušně. Konkrétní rozsah škod zatím nelze stanovit, známý bude v dalších dnech až týdnech. Nejen v Česku, ale i v Polsku, Německu, Rakousku a Švýcarsku postihly mrazy pěstitele. 

„Mrznout začalo kolem půlnoci a sady byly vystaveny zhruba osmihodinovému mrazu. Teploty někde klesaly až k minus šesti stupňům,“ popsal předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Pominutím současné vlny mrazů však hrozba zničení úrody není zdaleka zažehnána. „Riziko mrazových škod bude trvat ještě další čtyři týdny,“ varoval Ludvík.

Případná nižší úroda v Česku nemá na spotřebitelské ceny ovoce v ČR přímý vliv. Ceny ovoce v Česku se podle Ludvíka řídí cenami na evropském trhu. Pokud dochází k pohybu cen, tak nikoliv v důsledku nižší úrody v ČR, nýbrž v jiných pěstitelsky velkých zemích.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

agfor ( 21. dubna 2017 12:15 )

Copak na tohle říkají ekoteroristé. Normálním lidem strkají rypáky do kotlů a tady se spálí kde co.

PETR_50 ( 21. dubna 2017 11:36 )

Snad se chlapům podařilo v noci hodně zachránit!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud