Češi si o Velikonocích vykoledovali i živého kohouta a sex. Projíme miliardu
Autor:
ula -
6. 4. 2017
•
14:37
Sdílej:
Velikonoce jsou pro Čechy velmi důležitým svátkem. Věnují se tradicím, jako je barvení vajíček nebo koledování. Zároveň v předvelikonočním týdnu více utrácejí za jídlo než jindy a oproti předchozím létům nakupují více online. Pokud vyrážíme koledovat, kromě vajec dostáváme do „košíku“ i různé podivnosti. Vyplývá to z průzkumu Životní etapy od České spořitelny.
1.Lidé stále více utrácejí za jídlo
Loni utratili lidé v týdnu před Velikonocemi o 9 % více za potraviny než v běžném týdnu, v průměru o 100 Kč více než o rok dříve. V roce 2016 zaplatili lidé v Česku kartou v největších supermarketech během velikonočního týdne více než 1 mld. Kč.
Starší rodiny utratí za jídlo 1567 Kč. Nejvíce se utratí za jídlo v Praze, kde rodina zaplatí 1678 korun, nejméně v Jihlavě, kde se utratí 1429 korun.
Češi na Velikonoce více utrácejí. (ilustrační foto) | Archiv Blesku
2.Online prodej je na prudkém vzestupu
V loňském roce se skokově zvýšil objem prostředků utracených na internetu, a to o 86 % na téměř 3 mil. Kč. Nejvíce před Velikonocemi na internetu utrácejí mladší rodiny, následovány singles a studenty.
Online prodej je na prudkém vzestupu. | Profimedia
3.Pořízení rodiny
Průzkum se také zaměřil na celkovou ekonomickou situaci rodin v Česku. Co nejvíce zasáhne náš rozpočet? A v jaké fázi života Češi více pijí a proč? Odpovídá David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny:
Video Co nejvíce zasáhne rozpočet českých rodin? -
Video se připravuje ...
4.Malování vajíček a koledování vedou
Podle očekávání lidé z velikonočních tradic nejvíce udržují malování vajíček a koledování mezi příbuznými. Necelá polovina z nich plete i pomlázku a zhruba třetina chodí na koledu také mimo rodinu.
Půst před Velikonocemi však dodržuje pouze 9 % dotázaných a 7 % respondentů nedodržuje žádné zvyky. Tradice se udržují nejvíce v rodinách, jen s výjimkou držení půstu, kde vedou mladí lidé bez rodiny a senioři.
Tradiční barvení vajíček | Profimedia
5.Koledníci nám nevadí
A jak se chováme ke koledníkům? Jsme k nim poměrně otevření. Téměř 90 % mladších i starších rodin pozve domů buď všechny, nebo alespoň některé koledníky. Zhruba stejně otevření jsou i senioři a rodiny, které už žíjí bez dětí. Ti si ale více vybírají, kdo překročí jejich práh. Naopak nejméně vstřícní jsou mladí a lidé bez rodin. Jen dvě pětiny z nich pozvou dál všechny koledníky a téměř jedna třetina z nich, nepustí dál nikoho.
Koledníci nám nevadí. | Profimedia
6.Prezervativ a živý králík jako velikonoční koleda
Dětští koledníci nejčastěji dostávají sladkosti a vajíčka. Dospělí koledníci nejčastěji dostanou alkohol a vajíčka. Najdou se ale i určité bizarnosti, které koledníci obdrží. Výzkum rozdělil dárky do několika skupin, nejvíc vedou dárky spojené s erotikou. Lidé tak uvedli, že o Velikonocích dostali sex, intimní služby od manželky, prezervativ, mašli s telefonním číslem, případně jejich švagrová dostala gigola.
Češi umí být i vynalézaví, během koledy dostali i ručně malovaný obraz a vlastnoručně napsanou básničku. Výjimkou nejsou ani „živé“ dárky, mezi které patří např. králík, kohout či slepice. Mezi další zajímavosti patří např. prošlá čokoláda, vykoledování kocoviny, jeden z respondentů uvedl, že dostal přes „ústa“.
Je libo živého kohouta? | Profimedia
7.30 vajec a štědré babičky
Téměř dvě pětiny lidí na velikonoční svátky kupují 21 až 30 vajec. Zhruba třetina pak kupuje 11 až 20 vajec a pětina kupuje více než 31 vajec. Tři čtvrtiny respondentů tráví Velikonoce doma, 11 % u příbuzných a 10 % na chatě, do zahraničí se nejezdí. Nejčastěji si lidé na Velikonoce zvou na návštěvu babičky a dědečky. Právě babičky jsou nejštědřejšími velikonočními dárci, následují je maminky a dědečkové.
Průměrně si koupíme na Velikonoce jedno plato vajec. | Blesk / Zuzana Štíchová
8.Do restaurací příliš nechodíme
Vyrazit si na Velikonoce do restaurace není pro Čechy moc typické. Pokud jsme už ale vyrazili, tak spíše do fast foodu. Tento trend se ale změnil v roce 2016, kdy jsme si začali jídlo objednávat online přímo domů.
Češi stále častěji objednávají jídlo online. | Profimedia
9.Kdo je nejlínější?
Nejvíce během Velikonoc lenoší studenti, hned v závěsu pak singles, tedy lidé, co žijí sami, bez partnera. Překvapivě nejméně odpočívají senioři, protože se věnují velikonočním zvykům.