Sobota 26. září 2020
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Zataženo, déšť 16°C

Zaběhl se vám psí miláček? Neztrácejte naději. Máme tipy, jak ho rychle najít

 • Autor: mik,ula - 
  4. 4. 2017
  06:30

  Počasí přeje venkovním aktivitám a také pejskařům, kteří se svými miláčky vyráží do přírody, často i na delší procházky. I sebelépe vychovaný pes se vám ale může ztratit. Stačí, aby se leknul nebo ucítil hárající fenu, a než se stihnete ohlédnout, bude pryč. Máme pro vás rady, co v takovém případě dělat.

 • 1.Zůstaňte na místě ztráty co nejdéle

  Snažte co nejdéle zůstat na místě, kde se pes ztratil. Většinou se totiž vrací, i když někdy až za několik hodin. Pokud zůstat nemůžete, nechte tam alespoň bundu, deku z auta... A na místo se vracejte, je pravděpodobné, že tam psa najdete.

  Zůstaňte na místě ztráty co nejdéle.Zůstaňte na místě ztráty co nejdéle. | ČTK, David Malík, Vlaďka Hradská, Mária Rušinová, Robert Klejch, Petr Novotný, Jakub Poláček, Alexandr Malachovský

 • 2.Dejte na místo známé věci

  Pokud vám někdo hlásí, že byl viděn, ale než na místo dorazíte, je opět pryč, zkuste na toto místo dát jeho pelech a misky a kontrolovat po hodině, jestli se tam najde.

  Dejte na místo známé věci.Dejte na místo známé věci. | ČTK, David Malík, Vlaďka Hradská, Mária Rušinová, Robert Klejch, Petr Novotný, Jakub Poláček, Alexandr Malachovský

 • 3.Kontaktujte policii

  Kontaktujte policii, nejlépe státní i městskou, i když odchyt psů zajišťuje městská.

   

  Podívejte se na případ 16 psů, kteří žili v temné kobce plné odpadků:

  Video 16 psů žilo v temné kobce plné odpadků v Novém Bydžově: Bojí se lidí i světla. - útulek Dog Point

 • 4.Poproste o pomoc pošťáky i řidiče

  Poproste o pomoc pošťáky a popeláře v místech, kde by se pes mohl pohybovat. Mohou pomoci i řidiči autobusů a v zimních měsících i řidiči sněžných pluhů, případně lesáci a hasiči a pracovníci ČEZu, likvidující sněhové polomy a spadlé vedení. Pokud pes utekl v přírodě, pak pomoci mohou také pracovníci správy národních parků a ochránci přírody kontrolující terén. Všem rozdejte fotku psa se svým telefonem.

  Poproste o pomoc pošťáky i řidiče.Poproste o pomoc pošťáky i řidiče. | ČTK, David Malík, Vlaďka Hradská, Mária Rušinová, Robert Klejch, Petr Novotný, Jakub Poláček, Alexandr Malachovský

 • 5.Kontaktujte Národní registr čipovaných zvířat

  Pokud byl pes očipován, kontaktujte Národní registr majitelů čipovaných zvířat a nahlaste jim ztrátu. Pochopitelně je nutné se do tohoto registru předem zapsat!

  Kontaktujte Národní registr čipovaných zvířat.Kontaktujte Národní registr čipovaných zvířat. | profimedia.cz

 • 6.Uvědomte plemennou knihu

  Pokud se jedná o čistokrevné tetované zvíře, uvědomte plemennou knihu, mohl by je kontaktovat někdo, kdo by chtěl dodatečně zvířeti vystavit průkaz původu.

   

  V Praze se psy pouze na vodítku?

  Video V Praze se psy pouze na vodítku? Tady je návod, jak je to naučit. - Andrea Ulagová, Petr Soukup

 • 7.Podívejte se na diskuzní fóra

  Využijte diskuzní pejskařská fóra, chovatelské a klubové stránky příslušného plemene, pokud byl pes čistokrevný, tak také okolní cvičáky, kluby agility a místa, kde se scházejí pejskaři.

  Podívejte se na diskuzní fóra.Podívejte se na diskuzní fóra. | iStock.com

 • 8.Obvolejte útulky

  Rozešlete internetovou zprávu nebo fotku a popis útulkům, obvolejte útulky a záchytné kotce, a to několikrát po sobě v rozmezí několika týdnů.

  Obvolejte útulky.Obvolejte útulky. | ČTK, David Malík, Vlaďka Hradská, Mária Rušinová, Robert Klejch, Petr Novotný, Jakub Poláček, Alexandr Malachovský

 • 9.Vylepte letáky

  Vylepte letáky na frekventovaná místa v místě ztráty, nejlépe s fotkou a slíbenou odměnou. Zavolejte na příslušný (městský, místní, obecní) úřad, zda v místě ztráty nepořádal odchyt zvířat a poproste je o inzerci ztráty zvířete v místním tisku a na internetových stránkách obce a v místním rozhlase, eventuálně na úřední desce obce.

   

  Co všechno dokáže vodicí pes?

  Video Takto dokáže vodicí pes nevidomé Blance pomoci sebrat i ty nejmenší předměty. - facebook.com/Mathilda

 • 10.Poproste o pomoc technické služby

  Poproste technické služby, dálniční službu a kafilerii o pomoc. Například kdyby se zvíře našlo přejeté u silnice, měli by vám jejich pracovníci dát vědět. Někde se sběrem mrtvých těl zvířat zabývá městská policie.

  Poproste o pomoc technické služby.Poproste o pomoc technické služby. | profimedia.cz

 • 11.Předejděte problémům

  Pokud nechcete, aby se toto martyrium opakovalo, je třeba vybavit každý z obojků psa známkou, na které bude vyražen telefon majitele (dělají to tam, kde vyrábějí náhradní klíče).


  Tyto známky jsou odolnější než srdíčka a patrony s adresou, které se často otevírají, nebo je papír v nich zničen.

   

  Nechte psa očipovat a přihlásit do národního registru. Pokud vám pes utekl např. na Silvestra kvůli strachu z petard, je nutné ho příště zavřít dříve a věnovat zvýšenou pozornost celému období svátků, lidé začínají s petardami už o Mikuláši. Pro psa není problém zdemolovat plot nebo přeskočit i výšku 2 metry, pokud je

  ...... | iStock.com
  vyděšený a má pocit, že mu jde o život.

  Předejděte problémům.Předejděte problémům. | ČTK, David Malík, Vlaďka Hradská, Mária Rušinová, Robert Klejch, Petr Novotný, Jakub Poláček, Alexandr Malachovský

   

janova ( 4. dubna 2017 09:17 )

U vás možná automaticky, u nás se za ni platí 40 Kč každý rok.

naidka ( 4. dubna 2017 09:09 )

To je všechno pěkné, užitečné a důmyslné , ale záleží hlavně na nálezci psa, jestli se přihlásí nebo jaké s ním může mít další úmysly.

janova ( 4. dubna 2017 07:54 )

Také možnost zakoupit při očkování známku s adresou veterináře a odkazem na internetovou adresu na Lyssetky není k zahození. Na internetu se zaregistrujete a případný nálezce pejska podle čísla na známce si vás vyhledá, najde tam i vaše číslo telefonu a je to vyřešené.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud