Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť 7°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Probuďte zahradu po zimě: Rady na krtka, pro záhony, keře i stromy

 • Autor: ula - 
  16. 3. 2017
  15:00

  Po letošní tuhé zimě se naše zahrádky probouzejí z dlouhého spánku. A pro zahrádkáře to znamená jediné, budou mít plné ruce práce. Čeká je setí zeleniny, přesazování květin z truhlíků a květináčů, plení, prořezávání stromů a keřů. Víme, na co se zaměřit, abyste na nic nezapomněli.

 • 1.Trávník

  Nejprve na jaře důkladně vyhrabte listí a zarovnejte krtince. Prohlubně vyrovnejte kompostem a rozhoďte menší množství dusíkatých hnojiv. V dubnu je vhodná doba na setí nového trávníku. Semeno rozhazujte rovnoměrně, zahrabte ho hráběmi, přejeďte válcem a zalévejte.

  Semena trávníku Semena trávníku | Shutterstock.com

 • 2.Krtince

  Pokud se na vaší zahrádce zalíbilo krtkovi, čeká vás obtížný boj. Tohle u zahrádkářů neoblíbené zvíře je totiž chráněné, takže mu nesmíte ublížit. Zkuste stroužky česneku pokládat do chodbiček, někdy to zabírá. Krtci také nemají v lásce hodně aromatické bylinky. Krtince nerozhrabávejte, ale zatlačte je nebo zadupejte zpátky do země. Potom trávník znovu osejte stejným travním semenem.

  Pozor na krtka Pozor na krtka | shutterstock.com

 • 3.Jabloně

  Na jabloních hlídejte výskyt vlnatky krvavé. Je to hmyz asi dva milimetry dlouhý. Pokud se objeví, potírejte jej štětečkem namočeným v mýdlovém roztoku s alkoholem. Dalším nepřítelem tohoto ovocného stromu je obaleč jablečný, který vám znehodnotí úrodu červivostí, a častá nákaza padlí.

  Postarejte se o jabloně. Postarejte se o jabloně. | Shutterstock.com

 • 4.Zahradní jezírko

  Na jaře je ideální doba k založení zahradního jezírka. Můžete si buď koupit plastové, nebo laminátové nádrže, nebo sáhnout po levnější variantě a jezírko
  si udělat z fólie. Vyberte si pro jezírko otevřený prostor, kam sluneční paprsky
  dopadají alespoň osm hodin denně, aby se tu dobře dařilo leknínům a dalším rostlinkám, popřípadě rybkám.

  V jezírku můžete mít i rybky. V jezírku můžete mít i rybky. | Shutterstock.com

 • 5.Koření a léčivky

  Udělejte si záhonek koření a léčivek. Jako první na konci března vysejte
  kopr, kadeřavou petržel, cibuli sečku a pažitku. Po mrazech dejte ven sazeničky majoránky, bazalky a naťového celeru.

  Meduňka Meduňka | Profimedia.cz

 • 6.Rajčata

  V polovině května začněte s vysazováním předpěstovaných tyčkových rajčat. Sazenice vysazujte hlouběji, než byly předpěstovány ve skleníku nebo doma za oknem. Rostliny pod zemí vytvoří větší kořenový systém, který rostlinu lépe zásobuje živinami.

   

  Podívejte se, jak v Hustopečích vznikají velké skleníky na rajčata:

  Video  U Hustopečí vznikají dva obrovské skleníky na rajčata, budou mít rozlohu 4,6 hektaru.  - Hynek Zdeněk
  Video se připravuje ...

 • 7.Jehličnany

  Pokud některý jehličnan má ve spodních patrech většinu větví naprosto hnědých a jen na konci zelených, je duben nejlepším měsícem, kdy to napravit. Ty hnědé bezpodmínečně vystříhejte. Zdravé větve pak trochu ohněte, vyvažte je a zaplňte tak volná místa. Všechny rány nezapomeňte zatřít latexovými barvami nebo stromovým balzámem.

  Ošetřete jehličnaté stromy. Ošetřete jehličnaté stromy. | shutterstock.com

 • 8.Kompost

  Můžete si koupit umělohmotný kompostér, nebo si ho sestavit pomocí dřevěných latí. Nikdy ale na kompost neházejte pýr plazivý, pcháč a svlačec rolní a plevele, které mají už vytvořená semena.

  Kompost Kompost | shutterstock.com

 • 9.Zeleninový záhon

  Na podzim zrytý záhon jen uhrabte a můžete sít do řádků na přelomu března a dubna mrkev, petržel, pastiňák, černý kořen, ředkvičky, cibule, pór, špenát. Můžete si vysadit předpěstovaný salát, košťáloviny, jarní česnek a cibuli na sazečky. Koncem dubna můžete zasadit červenou řepu a mangold. Začátkem května vysévejte fazole, okurky a tykve. Sazenice celeru, rajčat, okurek, lilků, mochyní, melounů a tykví mohou přijít ven až koncem května, kdy už nehrozí mrazy.

  Ředkvičky Ředkvičky | Shutterstock.com

 • 10.Skleník

  Po zimě v březnu skleník hadříkem nejdřív uvnitř a pak i zvenku otřete od prachu a řas. Starou zeminu je dobré odstranit a navézt novou, nevyčerpanou.
  Do nové zeminy zapravte granulovaný chlévský hnůj, který koupíte v obchodě. Půdu urovnejte a hodně zalijte. A teprve další den se můžete pustit do vysazování.


  V březnu i dubnu to bude předpěstovaný raný salát, kedlubny, květák, hlávková kapusta, zelí. Přímo vysévejte ředkvičku a kopr. Za slunného počasí musíte začít větrat. Teprve v květnu dejte do nevytápěného skleníku sazenice okurek, paprik a rajčat. Melouny a tykve jsou příliš náročné na místo.

  Skleník Skleník | Shutterstock.com

 • 11.Slunečnice

  Vaše zahrádka potřebuje taky včely. Vysaďte si proto medonosné rostliny (slunečnice roční, levanduli lékařskou, mateřídoušku obecnou), které zajistí dostatečný nálet včel.

  Slunečnice Slunečnice | Shutterstock.com

 • 12.Jahody

  Jahody je potřeba na přelomu března a dubna okopat, odstranit staré listí, pohnojit kompostem i hnojivem. Na záhony natáhněte fólii nebo použijte mulčovací kúru, abyste zabránili znečištění a hnilobě jahod.

  Dobře zakořeněnou novou sazenici zasaďte na záhon. Dobře zakořeněnou novou sazenici zasaďte na záhon. | Shutterstock.com

 • 13.Ovocné keře

  Koncem března máte poslední možnost prořezat všechny rybízy, josty a kanadské borůvky. Vybírejte nejstarší větve a odstřihávejte je u země. U stromkových angreštů zkracujte hlavně boční obrost, stromek udržujte světlý a přehledný. Předcházíte tak chorobám, a hlavně se při sklizni nepopícháte.


  U malin a ostružin nezapomeňte odřezat odplozené výhony, nové zkrátit a vyvázat k oporám.

  Angrešt Angrešt | Shutterstock.com

 • 14.Růže

  Růže budou potřebovat koncem března a v dubnu naši zvýšenou pozornost. Odvezte kompost, kterým byly růže chráněny před velkými mrazy. Zarovnejte záhon a rozhoďte plné minerální hnojivo. Velkokvěté růže silně ořežte tak, že zbude u země jen asi 10 až 15 centimetrů. Odrůdy s drobnějšími květy se řežou méně. Řez veďte kolmo asi půl centimetru nad očkem, které by mělo směřovat ven z keře. U růží pnoucích, sadových, půdopokryvných a miniaturních odstraňte najednou některé výhony celé. Tím rostlinu postupně zmlazujete.

   

  Pokud milujete květiny, podívejte se, jak kvetou ve skleníku na Pražském hradě:

  Video  Pražský hrad rozkvetl: Ve skleníku je tisíc nádherných rostlin.  - Matěj Smlsal
  Video se připravuje ...

 • 15.Okrasné keře

  Do začátku dubna byste měli dokončit prořezání okrasných keřů. Nikdy neuškodí, když odstraníte všechny křížící se větve, polámané, pomrzlé a proschlé. Některé odolné okrasné keře můžete také zmladit řezem až skoro u země, například tavolníky, pustoryly, mochny, komule. To ale neplatí u rododendronů a jiných stálezelených dřevin ani u keřových magnolií či višní.


  U keřů, které kvetou brzy na jaře, odstraňte celé větve až po odkvětu (zlatý déšť). U šeříků ostříhejte větvičky s odkvetlými květy a zároveň keř tvarujte.

  Komule Davidova, lidově zvaná též „letní šeřík“, „tibetský šeřík“ nebo „motýlí keř“ Komule Davidova, lidově zvaná též „letní šeřík“, „tibetský šeřík“ nebo „motýlí keř“ | Shutterstock.com

 • 16.Hlíznaté rostliny

  Jiřinky, mečíky, arizémy, letní kaly, montbécie, šťavely, tigrídie, nocenky a také letní hyacinty už netrpělivě čekají uskladněné ve sklepě. Musíte je koncem dubna pečlivě prohlédnout, odřezat hnilobou napadené části. Vysazujte je do kvalitní pohnojené půdy asi 10 centimetrů hluboko.

   

  Podívejte se na nově otevřenou expozici orchidejí v Botanické zahradě:

 • 17.Cibulovité rostliny

  Rašící cibuloviny velmi opatrně na přelomu března a dubna okopejte. Plným minerálním hnojivem, přihnojte hlavně hyacinty a tulipány. Odkvétající květy postupně odstraňte, aby se cibule nevysilovaly tvorbou semen. To nemusíte dělat třeba u sněženek, ladoněk a šafránů. U tulipánů vytahujte a likvidujte pestře pruhované květy i s cibulemi u odrůd, které před rokem byly jednobarevné. Je to příznak nebezpečně se šířící virové choroby, která by během let zničila většinu tulipánů.

  Tulipány Tulipány | shutterstock.com

 • 18.Truhlíky

  Nejen truhlíky, ale i různé misky a jiné přenosné nádoby mohou začátkem
  jara už kvést prvosenkami, sedmikráskami, maceškami či pomněnkami. Koncem května tyto rostliny opatrně přesaďte do volné půdy. Nová výsadba v nové půdě bude patřit asi hlavně muškátům, petúniím, sporýšům, afrikánům, lobelkám, kolesům.

  Květiny v truhlících Květiny v truhlících | shutterstock.com

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi