Pozor, klíšťata už jsou aktivní! Nákaza způsobí vážné trvalé následky, někdy i smrt

Autor: Iva Dvořáková - 
16. března 2017
05:02

Česká republika je na prvním místě ve výskytu onemocnění klíšťovou encefalitidou v Evropě. Přesto se u nás proočkovanost pohybuje jen na úrovni do 25 %. V sousedním Rakousku se přitom tato hranice pohybuje okolo 80 %. A na očkování je právě vhodný čas!

Klíšťová encefalitida je virové onemocnění, které může zanechat trvalé následky, často závažnější u starších ročníků, které většinou očkovány nejsou. Nejčastěji onemocní lidé ve věku 55–64 let.

Onemocnění mívá dvě fáze. V první fázi nemoci má pacient příznaky podobné chřipce. Ve druhé fázi může být napaden nervový systém. Nemocného bolí hlava, trpí svalovým třesem, závratěmi či poruchami spánku. Pacient může mít trvalé následky v podobě bolestí hlavy, sníženého soustředění a výkonnosti, třesu nebo obrny končetin. Někdy může nakažení skončit úmrtím.

Jedinou účinnou prevencí je očkování. Proč se tedy nenecháváme očkovat? Mezi nejčastější důvody patří nedostatek času, cena vakcíny, nebo obavy z nežádoucích účinků. Na očkování proti klíšťové encefalitidě přitom přispívají všechny zdravotní pojišťovny. Dosud se neobjevily žádné vážné nežádoucí účinky. Jen bolest v místě vpichu, bolest hlavy nebo zvýšená teplota.

Téměř každý třetí klient VZP měl v uplynulém roce klíště. Všichni vědí, že se mohou nakazit klíšťovou encefalitidou, která může mít velmi vážné trvalé následky a způsobit i smrt.

Avšak očkování proti této nemoci využilo jen 25 % klientů. A to i přesto, že pojišťovna na něj svým pojištěncům přispívá částkou až 500 korun. Jedním z důvodů může být i to, že 38 % lidí nemá obecně důvěru v očkování a bojí se vedlejších účinků.

V roce 2016 došlo k nárůstu počtu případů klíšťové encefalitidy. „Kvůli loňské mírné zimě se první případy objevily už v únoru. Téměř celý květen a červen byla aktivita klíšťat na nejvyšší možné úrovni. Lidé se více pohybovali v přírodě, a proto se objevil vysoký počet případů klíšťové encefalitidy. Za loňský rok se nakazilo 565 lidí,“ uvádí doc. Rastislav Maďar, odborný garant center očkování a cestovní medicíny.

Jak se nakazíme?

✔ přímým přisátím infikovaného klíštěte

✔ od klíštěte, které přinese domů pes nebo kočka

✔ pitím tepelně neupraveného kravského, kozího a ovčího mléka nebo nepasterizovaných mléčných výrobků

Více o riziku encefalitidy z mléčných výrobků se dozvíte z videa. Docent Rastislav Maďar o  tomto tématu totiž hovořil ve Studiu Blesk:

Video  Klíšťovou encefalitidu mohou přenášet i mléčné výrobky.  - Blesk TV

Klíště Věře ohrozilo studia

Bylo léto, rok 1970. Mladá studentka medicíny Věra trávila volné dny na Slapech. Občas si na těle našla přisáté klíště, ale nijak zvlášť to neřešila. O závažnosti onemocnění se tehdy nevědělo a vakcíny neexistovaly.

„Začaly mě sužovat silné bolesti hlavy, horečka a zvracení. Poté se přidala světloplachost a trnutí šíje. Na infekční klinice vyřkli diagnózu: klíšťová meningitida,“ vypráví paní Věra.

Přednosta jí sdělil, že bude sice zdravá, ale pravděpodobně se jí dost podstatně zhorší paměť, a tím i schopnost zvládnout školu. Měl pravdu. Věra musela přerušit studium na rok. „Nevzdala jsem to a za rok se ke studiu vrátila. Nebylo to jednoduché. I lehčí předměty jsem zvládala s obtížemi, zkoušky z patologie a dalších těžkých oborů doslova vydřela.“

Při zkoušce z infekce se setkala po dvou letech s panem přednostou z kliniky. A vytáhla si otázku »klíšťová meningoencefalitida«. „Dala jsem to za jedna,“ říká Věra s tím, že dnes všichni z jejího okolí jsou očkovaní a ona to svým pacientům běžně doporučuje.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Zdena32 ( 7. dubna 2017 09:43 )

Jsme se ženou oba vášnivý houbaří a proto se necháváme pravidelně očkovat naše oborová pojišťovna nám to naštěstí proplácí, tak proč toho nevyužít. V dnešní době je toho tolik,že by měl člověk na své zdraví myslet.

ZdenekMalar ( 6. dubna 2017 21:08 )

Jojo, oborovka tohle očkování proplácí. Od jara pořád někde lítáme s dětma po výletech a pravidelně nějaký to klíště pochytáme. Tomu se prostě jinak ani nelze zabránit

caramelicius ( 6. dubna 2017 11:11 )

Pravidelně se očkuji a hned mám menší strach když spím venku v lese pod širákem, moje pojišťovna mi očkování proplácí a nejen to, Oborová zdrav.poj. jseme u nich několik let a velmi spokojeni, vitakarta a cestovní pojištění zdarma atd..

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud