Čtvrtek 23. března 2023
Svátek slaví Ivona, zítra Gabriel
Oblačno 17°C

Sezona klíšťat se blíží: Nechte se očkovat včas, vakcínu proplácí pojišťovny

Autor: ula - 
28. února 2017
21:54

I když je aktivita klíšťat v zimních měsících nulová, odborníci vyzývají, aby se lidé nechali očkovat proti klíšťové encefalitidě. Nyní je totiž vhodné období pro podání vakcíny, která vás může zachránit před následky onemocnění, jako je porucha koncentrace nebo obrna končetin. Na vakcínu navíc přispívají zdravotní pojišťovny. Víme, jak si o příspěvek zažádat.

Klíšťata jsou aktivní především v teplých klimatických podmínkách. O aktuální aktivitě klíšťat informuje každý rok během sezony Český hydrometeorologický ústav. Momentálně je jejich aktivita samozřejmě nízká, ale jaro se rychle blíží.

Napadení infikovaným klíštětem hrozí na celém území Česka, mezi nejrizikovější oblasti patří jižní Čechy, podhůří Šumavy, okolí Prahy, Bruntálu a Brna, Opavsko, Plzeňsko a Podyjí.

I když se v období aktivity klíšťat snažíme bránit například repelenty, ochranným oblečením nebo méně častým pobytem v přírodě, snižujeme tím riziko nákazy jen z části. Skutečně spolehlivou ochranou před klíšťovou encefalitidou je opravdu pouze očkování.

Nejdříve únava a pak doživotní následky

„Když dojde k přenosu viru klíštětem, bývá těžké samotnou nemoc v první fázi rozpoznat. Její příznaky, jako jsou únava, bolest hlavy, horečka nebo bolesti svalů a kloubů, připomínají zpočátku běžnou chřipku. A objevují se až po uplynutí inkubační doby, která může trvat i třicet dnů po přisátí klíštěte. Nakažený pacient si proto příznaky nemoci nemusí s klíšťovou encefalitidou hned spojit,“ vysvětluje lékařka Ludmila Plšková. „Pokud se onemocnění rozvine do druhé fáze, během níž již virus napadne nervovou soustavu, může pacient prožívat ukrutné bolesti hlavy doprovázené horečkami, nevolností a zvracením,“ dále vysvětluje Plšková.

Až ve čtvrtině případů se musí pacienti i po ukončení léčby vyrovnávat s trvalými následky onemocnění. Kromě poruch koncentrace, spánku nebo nálady trpí hlubokými depresemi. Mohou být trvale postiženi obrnou končetin nebo hlavových nervů ovlivňujících mimiku v obličeji.

Příspěvek od pojišťovny

Cena jedné očkovací dávky se pohybuje okolo 800 korun, přičemž se aplikují celkem tři dávky vakcíny v daných časových odstupech a po třech až pěti letech by mělo následovat přeočkování. „Zdravotní pojišťovny si uvědomují důležitost očkování proti klíšťové encefalitidě, a proto všechny na očkování přispívají v rámci příspěvků na prevenci,“ řekl prezident Svazu zdravotních pojišťoven ČR Ladislav Friedrich. „Příspěvky na očkování jsou u všech členských pojišťoven a jsou poměrně vysoké, doporučuji si však předem ověřit aktuální podmínky jejich poskytování na stránkách své zdravotní pojišťovny nebo na pobočce,“ doplňuje Friedrich.

Jak očkování probíhá?

Protože člověka začíná chránit vakcína až po druhém kole očkování, doporučuje se jako nejvhodnější doba pro očkování zimní měsíce. Očkování je však možné po celý rok. Očkovat se mohou děti od tří let a dospělí v ordinaci praktických lékařů. Vybrat si lze mezi dvěma očkovacími látkami: přípravkem FSME-IMMUN 0,5 ml nebo přípravkem Encepur.

Celkem se aplikují tři dávky vakcíny do ramene. Druhé kolo očkování následuje obvykle po 1–3 měsících, třetí kolo po 5–12 měsících po druhé dávce. Aby ochrana přetrvala, je nutné nechat se přeočkovat po 3 až 5 letech. V teplých měsících je možné zvolit tzv. zrychlené očkovací schéma, během nějž se druhá dávka aplikuje již do dvou týdnů po prvním kole očkování.

Čerpání příspěvku na očkování proti klíšťové encefalitidě je snadné – stačí své zdravotní pojišťovně předložit doklad o zakoupení vakcíny a očkovací průkaz se záznamem o provedení uvedeného očkování. Příspěvek lze využít každý rok na kteroukoliv očkovací dávku.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa