Pozor na klíšťata: Nakažených encefalitidou rychle přibývá, chladno nepomůže
Počet případů klíšťové encefalitidy v Jihočeském kraji za poslední týden opět vzrostl. Hygienici jich letos evidují 78, což je o 45 více než ve stejném období loni. V minulém týdnu registrovali šest nových případů tohoto onemocnění. Novinářům to sdělila ředitelka českobudějovické krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.
„Aktivita klíšťat se závěrem léta nekončí, bude klesat vzhledem k charakteru počasí až v dalších týdnech a měsících, takže naše data potvrzených onemocnění budou ještě dále stoupat. V praxi to ale znamená, že i s přílivem chladnějšího a vlhčího počasí musí být ti, kteří se vypraví do přírody nebo na podzimní houby, i nadále obezřetní a dodržovat zásady prevence před napadením klíštětem,“ uvedla. Podle ní nejsou výjimkou případy, kdy klíště nakazilo člověka v říjnu nebo naopak na začátku jara. „Záleží vždy na charakteru počasí, na tom, jak tuhá byla zima,“ řekla. Nejvíce encefalitidy hygienici evidují na Strakonicku, kde letos zaznamenali 21 případů.
Meziročně stoupl i výskyt lymské boreliózy. Letos jde o 139 případů, což je o 44 více než ve stejném období loni. Nejvíce pacientů s lymskou boreliózou, 32, hygienici evidují na Táborsku.
Jižní Čechy patří dlouhodobě k největším přírodním ohniskům klíšťových onemocnění v Evropě. Pokud lidé nejsou očkovaní proti encefalitidě, měli by před vstupem do lesa a křovin použít repelent, když na sobě po návratu domů najdou přisáté klíště, měli by ho okamžitě odstranit.
Léčba klíšťové encefalitidy, nehnisavého zánětu mozkových blan nebo mozku, není známa. Léčí se jen příznaky. V první fázi se objevují zvýšené teploty, únava, bolesti hlavy a svalstva a malátnost. Po částečné úlevě ve druhé fázi nastupují nesnesitelné bolesti hlavy, závratě, malátnost a vysoké teploty. U některých pacientů je průběh onemocnění velmi vážný, infekce může skončit i smrtí.
Borelióza je podle lékařů méně závažnou nemocí, může však způsobit potíže s klouby nebo se srdcem. Léčit se dá antibiotiky. Proti borelióze očkování není.
Výskyt klíšťových onemocnění v Jihočeském kraji k 37. týdnu:
2016 | 2015 | |
Encefalitida | 78 | 33 |
Lymská borelióza | 139 | 95 |
Zdroj: Krajská hygienická stanice České Budějovice
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.