Odškodné za (ne)smrt nebude: Stát „pohřbil“ živého, rodina to měla zjistit sama

Autor: ks, ČTK - 
6. 3. 2017
12:07

Stát nemusí platit odškodnění ženě, jejíž otec byl kvůli záměně osob mylně označen za mrtvého. Až po několika měsících se dcera dozvěděla, že otec stále žije a pod jeho jménem byl pohřben někdo jiný s neznámou totožností. Neúspěšně se domáhala náhrady nemajetkové újmy vyčíslené na 500 000 korun. Ústavní soud odmítl ženinu stížnost. 

Podle ústavních soudců matriční úřad nechyboval. Vycházel z listu o prohlídce zemřelého, který dostal z krajské nemocnice v Teplicích. Charakter činnosti matričního úřadu je evidenční, nikoliv vyšetřovací, a ze spisového materiálu nevyplývala žádná nestandardní skutečnost, která by měla vyvolat pozornost úředníků. Stát tedy odpovědnost nenese.

Ústavní soud také nad rámec základní argumentace vyjádřil pochybnost nad tím, zda ženě vůbec mohla vzniknout nějaká nemajetková újma, pokud s otcem neudržovala styky, nejevila o něj zájem a rodina mu ani nevypravila pohřeb.

„Pokud by byl mezi stěžovatelkou a jejím otcem standardní vztah, jistě by se nedozvěděla o jeho (ne)úmrtí až po několika měsících,“ stojí v usnesení.

Mylnou informaci, že otec zemřel v teplické nemocnici, dcera dostala v roce 2011. Pohřeb vypravilo město Teplice, začalo dědické řízení. Koncem února 2012 ovšem vyšlo najevo, že muž stále žije a už nejméně půl roku je v nemocnici v Duchcově. Dcera se o tom dozvěděla nejpozději v květnu 2012 z potvrzení o hospitalizaci. Záměnu osob a úmrtí člověka neznámé totožnosti konstatovala v červnu 2012 také policie, v následujícím měsíci soud zastavil dědické řízení.

Dcera žádala odškodnění za citové trauma. Chybu podle ní způsobil matriční úřad svým nesprávným postupem, když vystavil úmrtní list na jméno živého člověka. Nárok nejprve uplatnila u ministerstva zdravotnictví, které jej předalo vnitru, pak se znovu vrátil na zdravotnictví. Neuspěla však ani tam, ani později u pražských soudů, podle kterých matriční úřad nechyboval a za teplickou nemocnici stát zodpovědnost nenese.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

zednik ( 6. března 2017 14:14 )

Nějaký bezdomovec žije s ukradenýma papírama, pak v nemocnici exne a může za to nemocnice ? Prober se !

8808 ( 6. března 2017 13:54 )

Zřejmě nějaká teplická cigaňa, která ucítila příležitost žádat odškodné!! O otce nejevila zájem ale když ucítila prachy, tak to byl to pro ni impulz!! Dal bych jí k úhradě ten pohřeb "dcerunce"...

balika ( 6. března 2017 12:47 )

Četla jste článek? dcera chce odškodné za "citovou újmu". Jakou?, když se s ním nestýkala, ani mu nevypravila pohřeb? Akorát se zřejmě naštvala, že nebude nic dědit.

ma-ka ( 6. března 2017 12:39 )

 Tak za to může nemocnice! Jak může beztrestně udělat takovou fatální chybu? A to ji projde jen proto, ze někdo nezdržoval dostatečně častý kontakt s domněle zemřelým? Koho výměnu příště? Někdo nedopatřením nedostane důchod,zatímco jiny ho nedopatřením bere i po smrti... Doufám, ze to beztrestné bude i když se bude jednat o děti toho soudce!

Zobrazit celou diskusi
Další videa