Na opravy děravých silnic pošle vláda tři miliardy. Ťok žádal o miliardu víc

Autor: ČTK - 
27. února 2017
14:25

Vláda dá v letošním roce krajům na opravy silnic nižších tříd tři miliardy korun, z toho 2,5 miliardy ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) a půl miliardy z vládní rozpočtové rezervy. Informoval o tom na Twitteru mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Po několika týdnech sporů mezi premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) a ministrem dopravy za hnutí ANO Danem Ťokem tak do regionů půjde na rekonstrukce silnic stejná částka jako loni, jak si přál předseda vlády.

Ťok navrhoval rozdělit z vládní rozpočtové rezervy 1,5 miliardy. Podle Sobotky by ale nebylo rozumné na začátku roku rozpustit téměř polovinu ze čtyřmiliardové vládní rozpočtové rezervy.

Původně vláda žádala, aby ministerstvo dopravy našlo pro mimořádnou dotaci krajům zhruba tři miliardy korun. Koncem ledna Ťok na jednání s kraji řekl, že z fondu dopravy je možné krajům přispět dvěma miliardami korun, následně částku o 500 milionů korun zvýšil. Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš potom oznámil, že z rozpočtové rezervy by mohlo být uvolněno další až 1,5 miliardy.

Vládní koalice se zatím neshodla na finanční pomoci krajům se mzdami řidičů hromadné dopravy. Předsedkyně Asociace krajů Jana Vildumetzová (ANO) považovala návrh na posílení krajů o celkem čtyři miliardy za kompromis, který měl regionům kompenzovat i výdaje na zvýšení mezd řidičů. Dopravní odbory daly kvůli mzdám řidičů autobusů vládě, krajům a zaměstnavatelům ultimátum. Do 15. března budou jednat, poté jsou připraveny vyhlásit stávku.

amgal ( 28. února 2017 08:18 )

Vláda uvolnila 3 miliardy na opravu silnic, tak jakým právem chtějí část peněz dát na platy řidičům ?

1912 ( 27. února 2017 17:26 )

opravovat budou tak ,že všechny silnice té 2-3 třídy budou jen zaplácávat díry co nevydží ani do zimy jen aby zbylo na ty výplaty řidičů a mohli si ti zkorumpovaní politici něco rozkráct !!

tomik007 ( 27. února 2017 14:58 )

Tunel "Emental"

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud