Neděle 24. října 2021
Svátek slaví Nina, zítra Beáta
Polojasno 9°C

Babiš dobyl Sněžku. Tamní poštovna zavede EET, bojí se účtenek jako odpadků

Autor: pet/čtk - 
12. února 2017
10:45

Na zavedení elektronické evidence tržeb (EET) se od 1. března chystá i poštovna na Sněžce, která je nejvýše položenou provozovnou v Česku. Náklady na zavedení EET majitelé poštovny, kde se prodává drobné občerstvení, pohledy a suvenýry, odhadují na 50 tisíc korun. Obavu mají z toho, že lidé budou účtenky na Sněžce ztrácet nebo zahazovat, a vrchol hory tak bude zaneřáděný poletujícími papírky. EET pochází z dílny ministerstva financí vedeného Andrejem Babišem (ANO).

Otázkou také bude kvalita internetového připojení na Sněžce. Uvedla to Daniela Blahová z poštovny. Větší prodejny v kraji podle zjištění ČTK v zavedení EET problém nevidí.

„Snažíme se odpad na Sněžce co nejvíce redukovat, veškerý jej odvážíme zpět dolů. Od nikoho proto také na poštovnu například nebereme reklamní letáčky,“ řekla Blahová. Účtenky podle ní budou jen zbytečným odpadem. Se zavedením EET majitelé poštovny nesouhlasí, loni 1. prosince při zavedení EET pro hospody měla poštovna na znamení solidarity zavřeno.

Do malého prostoru prodejny na poštovně se dvěma výdejními okénky se budou muset podle Blahové natěsnat dva počítače, dva monitory a dvě tiskárny. Se samotnou instalací zařízení k EET a školením personálu Blahová počítá v pondělí, kdy bude mít poštovna zavřeno.

Majitel poštovny Milan Blaha již dříve vyjádřil obavu z nedostatečné rychlosti internetu, kvůli kterému by se mohly tvořit u výdejních okének velké fronty. „Čím více je na Sněžce turistů připojených na internet, tím je internet pomalejší. Na jednoho zákazníka v hlavní sezoně při návalu přitom mám jen 30 sekund,“ uvedl Blaha. Blahovi mají také obavu, jak práci s EET zvládnou brigádníci, zda se vyvarují chyb, a nebudou tak provozovnu vystavovat hrozbě sankcí.

„Zavedení EET nás nic nestálo“

Naopak žádné problémy se zavedením EET nemá spotřební družstvo Jednota Nová Paka, které má 70 maloobchodních prodejen s 290 zaměstnanci. „Zavedení EET nás nic nestálo. Úpravu pokladního systému na EET nám udělal jeho dodavatel v rámci servisního poplatku,“ řekl předseda Jednoty Miroslav Chudoba. S postupným testováním EET v jednotlivých prodejnách Jednota začala 3. února a zatím podle Chudoby vše běží bez problémů. Zavedení EET Chudoba vidí jako prostředek podporující rovné konkurenční prostředí v maloobchodě.

Už od prosince zkouší systém EET podnikatel Jaroslav Švamberk, který má prodejnu potravin v Hořicích na Jičínsku a další dvě v menších obcích. Dodatečné náklady mu zavedení EET nepřineslo. „Pokud budeme zdražovat, bude to z jiných příčin. Třeba nárůst minimální mzdy z osmi na 11 tisíc korun je pro nás mnohem větší břemeno,“ uvedl Švamberk.

Systém EET by se podle hrubých odhadů mohl v Královéhradeckém kraji od 1. března týkat přibližně 13 tisíc podnikatelů v maloobchodu a velkoobchodu. Autentizační údaje pro přihlášení do systému EET si pro první prosincovou i pro nynější březnovou vlnu vyzvedlo zatím asi 9000 subjektů. „Začíná chodit stále více lidí, ale hlavní nápor teprve čekáme. Neměli by to tedy nechávat na poslední chvíli,“ řekla ČTK mluvčí Finančního úřadu pro Královéhradecký kraj Romana Barešová. Dodala, že finanční úřady budou mít od 13. do 28. února rozšířené úřední hodiny.

zednik ( 12. února 2017 15:15 )

Majitel se pyšní titulem RNDr. a neví že do toho koše, co mu stojí na vevnitř na Poštovně u dveří lze účtenku vhodit. Jenže problém je v té kontrole, to na.se.re, když nebyl zvyklý...

joudajoudovy ( 12. února 2017 15:09 )

jen doplnim info... kdyz se majiteli vyplatilo strhnuti stare, puvodni postovny a vybudovani nove, jiste na hore snezce bidou netrpi a po zavedeni EET trpet nebude. pouze bude horekovat, ze plati vyssi dane. proc by z turistu na snezce nemohla rozkvetat nase zdevastovana, vykradena zeme.

joudajoudovy ( 12. února 2017 15:04 )

placeny provokatersky prvok promluvil k narodu ty se ukaz na obrazovce, aby jsme meli predstavu jak vypada inteligence naroda. nejaky zprovanovany flasinetar by jiste zklidil "ovace" a jeho premiera by se stala dernierou. verim, ze pozinkovany penal nebute treba....

ttom ( 12. února 2017 14:17 )

Prosím vás, toto já nemohu jak se říká poslouchat, natož číst. Na Sněžce jsem několikrát byl a vím, jaké tam jsou ceny a nápor turistů, dá se říct po celý rok. Vrchol Sněžky je turisticky vyhledávané místo. Pořízení registrační pokladny majitel poštovny na Sněžce zvládne jak se říká levou zadní. Na nějakou povinnou investici pokaždý naříkají ti, co nejvíc vydělávají a jeden z důvodů budou uvádět ekologii.Z tržeb si pan majitel může najmout i uklízecí službu, která tam může papírky uklízet, když už mu jde o tu ekologii. Když se mu to zdá být nerentabilní, nechť podnikání na Sněžce zanechá. Mu ale nejde o tu ekologii, mu jde pouze o to, že doposud mohl házet po celý den peníze jenom tak do šuplíku a jaké tržby přiznal, toť už je otázka

zednik ( 12. února 2017 12:28 )

To už je jen křečovité hledání důvodů, proč EET ne. A souhlas, stavba je to hnusná.

Zobrazit celou diskusi
Další videa