Pátek 15. leden 2021
Svátek slaví Alice, zítra Ctirad
Zataženo, sněžení -1°C

Stovky velryb opět zabloudily na mělčinu: Kulohlavci se dokázali sami zachránit

Autor: ČTK - 
12. února 2017
08:53

Více než 200 kulohlavců, kteří v sobotu uvízli na pláži na Novém Zélandu, se v noci samo dokázalo dostat zpět do moře. Šlo tento týden o druhou velkou skupinu těchto zvířat, která z nejasného důvodu dorazila na mělčinu. Z první skupiny více než 400 kytovců záchranáři a dobrovolníci vrátili do moře čtvrtinu.

"Až 240 zvířat, která uvízla v sobotu mezi Pupongaou a Pakawau, se za nočního přílivu dostalo zpět do moře a jsou nyní v blízkých mělčinách," řekl mluvčí agentury ochrany přírody Herb Christophers.

Zbylým 17 kulohlavcům z této skupiny pomohli do vody dobrovolníci. Záchranářská skupina Project Jonah, která se podílí na záchraně, vyslala nad zátoku letadlo, které sleduje pohyb kulohlavců.

Z první skupiny zahynulo více než 300 zvířat, i když se je zdravotníci a dobrovolníci snažili ochlazovat na pláži vodou. Kulohlavci se objevili koncem týdne u špičky novozélandského Jižního ostrova zvané Farewell Spit a z nejasných důvodů uvízli na pětikilometrové pláži.

Jedno ze zvířat neslo známky pokousání od žraloka, takže se zvažuje možnost, že skupina chtěla uniknout útoku žraloků. Podle Christopherse je v mělkých vodách narušena echolokace, již kulohlavci používají.

Andrew Lamason z oddělení pro ochranu přírody řekl, že asi 20 zvířat bylo utraceno, protože byla ve velmi špatném stavu. Nový Zéland patří k zemím, kde kytovci uvíznou často.

Ten vůbec nejhorší případ se datuje do roku 1918, kdy na Chathamských ostrovech uvízlo 1000 kulohlavců. V roce 1985 na Aucklandských ostrovech zaznamenali uvíznutí 450 zvířat. Kulohlavci dorůstají do délky 7,5 metru a v novozélandských vodách se vyskytují v hojném počtu.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud