Nažene zlatá Koukalová Čechy k biatlonu? Děti ke zbrani zlákalo už Soči

Autor: Veronika Šmídová - 
12. února 2017
06:13

Českou republiku pohltila po olympiádě v Soči biatlonová euforie. Rodiče začali své děti houfně přihlašovat k trenérům a snili o dalším Ondřeji Moravcovi či Gabriele Koukalové. S aktuálně probíhajícím mistrovstvím, na kterém Češi utržili zlato, se zájem o sport zřejmě ještě zvýší. To není podle odbornice Zdeňky Sládečkové nijak překvapivé. Lidé v sobě mají „opičení“ zakořeněné, identifikují se rádi s vítězi, a tak je i úspěchy tuzemských sportovců ovlivňují v tom, na jaký zájmový kroužek potomka přihlásí.

Trendy ovlivňují nejen čeští sportovci. Všichni podléháme konformitě, tedy chceme to, co chtějí ostatní. A tak teď to bude, že všichni biatlon, před pár lety zase nikdo biatlon. Od toho máme v mozku zrcadlové neurony, abychom se tzv. opičili jeden po druhém, a to platí i pro sport,“ popisuje pro Blesk.cz Zdeňka Sládečková, která působila také jako psycholog české atletické reprezentace na evropském šampionátu.

Podle ní je pro lidi přirozené, že se identifikují s vítězi, nikoliv s outsidery. „Vždycky tam, kde je vítězství, či, kde je šance na vítězství, tak je i velká šance, že se s tím vítězem budeme chtít identifikovat a směřovat například k tomu danému sportu,“ vysvětluje odbornice.

Děti vyrazily do klubů, svaz do zbrojovky

To se v praxi ukázalo po olympiádě v Soči, odkud čeští biatlonisté přivezli pět medailí. Do biatlonových klubů se náhle začalo hlásit přehršle dětských zájemců. Dokonce tolik, že musel svaz narychlo shánět další trenéry a nakupovat ve velkém zbraně.

Nešlo přitom o přechodný trend. „Vzhledem k popularitě biatlonu zájem o sport stále nepoklesl a i nadále evidujeme rostoucí členskou základnu. Pro představu v roce 2011 bylo registrováno na ČSB celkem 1205 členů a na konci roku 2016 to bylo již 1882 členů. Není to velké číslo, ale vzhledem k technické obtížnosti sportu je tento nárůst pro nás velmi pozitivní,“ pochvaluje si pro Blesk.cz Eva Kupilíková, generální sekretář Českého svazu biatlonu.

Gabriela Soukalová byla vyhlášena nejlepší biatlonistkou Česka.Gabriela Soukalová byla vyhlášena nejlepší biatlonistkou Česka. | Michal Beránek, Pavel Mazač, Sport a archiv Gabriely Soukalové

Navíc lze s probíhajícím Mistrovstvím světa v biatlonu 2017 očekávat, že se popularita této zimní disciplíny ještě zvýší. Zvlášť když Gabriela Koukalová vyhrála v pátek sprint biatlonistek v Hochfilzenu a má první individuální zlato.

Odbornice: Nejlepší vzor? Vždycky rodič

Psycholožka nicméně varuje, že i když mohou děti či dospívající k pohybu pozitivně motivovat sportovní idoly, nejdůležitějšími vzory jsou vždy rodiče. „Dítě si samo nepůjde zaběhat, zatímco s tatínkem či maminkou to dostane takříkajíc do krve, a pak už nemůže jinak,“ věří expertka.

Je to prý dáno tím, že při sportování se člověku uvolní do mozku a do těla endorfiny (hormony štěstí). Pohyb se tak do jisté míry stává pro lidi drogou, bez které nechtějí být. „Rodiče dítěti potřebují zakořenit ten zážitek, ukázat, že je sport fajn a že zvedá náladu, že euforizuje. Pak už jdou za ním děti samy,“ nabádá Sládečková.

Rodina má obvykle vliv také na výběr konkrétního sportu, alespoň u menších dětí. Později mohou ve výběru pomoci i sami trenéři. „Pokud prokáží děti jisté sportovní nadání a splní určité parametry, tak už sami trenéři uvažují často o tom, zda třeba vybraný sport nezměnit za jiný, který by dítěti seděl lépe a kde by dosáhlo lepších výsledků,“ popisuje psycholožka.

Běhen dospívání nahradí vliv rodičů vrstevníci a případné idoly. To platí i o sportu. „V době, kdy už si dítě začíná vytvářet vlastní osobnost a identitu, což přichází s pubertou a odstřihováním se od pupeční rodičovské šňůry, mají převážný vliv spíše vrstevníci, pokud už nějaký sport není vybrán jako ten pravý. Takže děti často chodí sportovat s kamarády, podle nichž se řídí,“ říká Sládečková. 

Není ani nijak neobvyklé, že dospívající přecházejí z jedné disciplíny na druhou a hledají „tu pravou“. To, že například začali jako mladí u biatlonu, tak nemusí znamenat, že u tohoto sportu také skončí.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud