Lobbista Ivo Rittig unikl vězení. Soud rozdal tresty jiným

Autor: vei, ČTK - 
10. 2. 2017
11:03

Pražský městský soud zprostil lobbistu Ivo Ritttiga a jeho advokáta z obžaloby v kauze tunelování firmy Oleo Chemical. Vinnými jsou naopak jednatel společnosti Cokeville Assets Petr Kmeť – obchodní partner Rittiga – a také bývalí jednatelé Olea Kamil Jirounek a Michal Urbánek. Ivo Rittig se z dnešního vyhlašování rozsudku omluvil a k soudu nedorazil. Rozsudek není pravomocný. 

V případu tunelování petrochemické společnosti Oleo Chemical byli na lavici obžalovaných také Rittigovi advokáti David Michal a Karolína Babáková, i oni trestu unikli. Provozní firmy Radomír Kučera pak dostal podmínku. Část případu – tedy část týkající se legalizace výnosů z trestné činnosti – vrátil soud k došetření státnímu zástupci.

Státní zástupce stavěl obžalobu na tom, že z Oleo Chemical měly mířit k lobbistovi Rittigovi milionové odměny za údajné fiktivní poradenství petrochemické společnosti, a to z Karibiku od firmy Cokeville Assets. Za ní stál Rittigův obchodní partner Petr Kmeť. Soudu se ale nepodařilo prokázat, že by Rittig nebo jeho právníci takové skutky spáchali. Lobbista jakoukoli spojitost s firmou Kmetě odmítá.

Podle soudkyně se provinili jiní, a to tím, že i když věděli, že žádné poradenské služby ve skutečnosti nebudou, vyvedli z firmy postupně 20 milionů korun.

„Neuvěřili jsme tomu, že poradenství mezi Oleo Chemical a Cokeville Assets probíhalo. Je s podivem, že k poradenství, které trvalo tři roky a mělo vést společnost Oleo Chemical k zásadním krokům, neexistoval jediný písemný doklad,“ konstatovala předsedkyně soudního senátu Kateřina Radkovská.

Kauzu vyšetřoval Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Borgula požadoval pro Rittiga a většinu dalších obžalovaných pětiletý trest vězení za krácení daní, zpronevěru či praní špinavých peněz. V závěrečné řeči naznačil, že motivem k vyvedení peněz k lobbistovi mohlo být to, že Rittig by dokázal firmě zajistit odbyt ve společnostech, kde měl vliv – například v pražském dopravním podniku.

Rozdané tresty:

Za krácení daně a porušení povinnosti při správě cizího majetku dostal šéf Oleo Chemical trest tři roky ve věznici s dozorem a zákaz činnosti na pět let. Stejný čin soud podle rozsudku prokázal i Kamilu Jiroutkovi, dalšímu z šéfů Oleo Chemical. Jiroutka byl ale nedávno odsouzený k šesti letům vězení a to za padělání směnky. Odsedět si má šest letod dalšího trestu dnes proto soudkyně upustila.

Peter Kmeť má jít do vězení s dozorem na tři roky a ještě k tomu zaplatit jeden milion korun. Pokud nezaplatí, trest se mu prodlouží o pět měsíců.

Bývalý šéf výroby Olea Roman Kučera dostal podmíněný trest devět měsíců s odkladem na rok a půl.

V březnu 2014 rozhodoval soud o vzetí Ivo Rittiga do vazby. Video zde: 

Video Ivo Rittig hovoří o svém zatčení a následném propuštění 21. března. Soudce vazbu neschválil. - Blesk - Ladislav Křivan

 

„Nebylo žádným důkazem podloženo, že by to byl Ivo Rittig, komu společnost Cokeville Assets patřila, a že pan Kmeť byl pouze nastrčenou osobou. Soud se může pouze domnívat, co bylo důvodem vyplácení peněz. Nezjistili jsme žádný prokazatelný vliv Ivo Rittiga na výběrová řízení,“ uvedla k tomu soudkyně.

Část případu se vrací na začátek

Obžaloba kladla Rittigovi za vinu i praní špinavých peněz. Údajně si za prostředky vyvedené z Olea pořídil tři nemovitosti v Dubaji. Tento skutek však soudkyně vrátila státnímu zástupci k došetření kvůli zásadní procesní chybě. Při sdělení obvinění totiž Rittiga na toto podezření neupozornil.

„Soud nemůže rozhodnout o skutku, pokud o něm nebylo řádně sděleno obvinění. Bude na státním zástupci, jak bude dále postupovat – zda bude sděleno znovu obvinění, či nikoliv,“ uzavřela soudkyně.

Mezi osvobozené patří vedle Rittiga právnička Karolína Babáková a David Michal z advokátní kanceláře MSB Legal (dříve Šachta & Partners) a dále Petr Michal, Jana Šádková a Jaroslav Kubiska z účetní firmy Peskim, která spravovala portfolio Cokeville Assets.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Petr_Vladovic ( 14. června 2018 03:26 )

Petr Vladovič - Kauza Oleo Chemical Doporučuji všem shlédnout pořad České televize Reportéři ČR, který podle mého názoru nabízí objektivní pohled na celou kauzu, byl odvysílán s názvem "Stíny nad Oleo Chemical" a premiéra byla dne 1. 2. 2016 ... vývoj kauzy z jiného pohledu je možné sledovat i na webu Nadačního fondu proti korupci - na jejich webu.

victor1 ( 12. února 2017 16:18 )

Naši soudci nejsou lidumilové,ale téměř všichni úplatní.To máte jak s těmi podnikateli.Že prý většina je slušných.Není tomu tak.Většina jsou hovada a kradou a pár je slušných.No a to samé je u soudců,státních zástupců a hlavně u policejních vyšetřovatelů.Už heslo policejních vyšetřovatelů zní:"Nepodařilo se prokázat úmysl",se stalo již přímo hitem.Samozřejmě jen v případech politiků,představitelů magistrátů a obecních úřadů.Horší je,že je touž i na vesnicích,ta koropce a rozkrádání.Vítejte v Česku.

victor1 ( 12. února 2017 16:07 )

To už je fakt sranda,kdyby to nebylo k pláči.Tady už musí vzniknout nějaká tajná organizace,která by tyto zločince (ale i ty co je nepotrestaly) normálně fyzicky likvidovala.Kdybych na to měl prachy,tak ji normálně založím.Já bych chtěl také do basy za milionové úniky (200-300-500 milionů-i miliardy a dostat směšný peněžitý trest) a dostat za to tři roky na tvrdo a nebo dokonce podmínku.To vydržím a potom jsem za vodou.Komouše na vás parchanti!!!!!!!!Ale to přijde,historie se neustále opakuje.Akorát,že příště to bude trochu (aby ne hodně) krvavé.

kukuku ( 10. února 2017 13:56 )

To, že byl někdo odstaven u voleb nic neznamená. Určité mafie si jedou dál volby, nevolby. Kromě pravičáckých soudů máš to samé v ČT - Havel se stal napřed politickou mrtvolou a pak i natáhl brka, ale na ČT24 jakoby o tom ani nevěděli.

krtekzhor ( 10. února 2017 13:04 )

popravdě jsem ani nečekal že by to nechutné vyžrané prase dostalo trest.to samé nagyová prostě soudci nejspíš přistál nějaký milionek na uctu

Zobrazit celou diskusi
Další videa