Poražený Trump: Soudci stopli dekret proti imigrantům, prezident spor požene výš

Autor: ČTK, vei - 
10. 2. 2017
07:13

Odvolací soud v San Francisku ve čtvrtek zamítl odvolání vlády USA proti rozhodnutí soudu v Seattlu, jímž dočasně ztratil vykonavatelnost prezidentův dekret k migraci z konce ledna. Prezident Donald Trump reagoval na verdikt odvolacího soudu potvrzením, že dekret bude dál soudně prosazovat. Jím požadované pozastavení přistěhovaleckých programů a dočasný zákaz vstupu občanů sedmi – většinou muslimských – států na území USA je podle Trumpa otázkou národní bezpečnosti.

Tři soudci federálního odvolacího tribunálu v San Francisku zdůvodnili své čtvrteční odmítnutí prezidentova dekretu potřebou chránit „všeobecný zájem“ v duchu ústavy a předejít případné diskriminaci. Vláda podle nich také neprokázala, že pozdržení platnosti dekretu vážně ohrožuje bezpečnost Spojených států.

„Uvidíme se u soudu. Ve hře je bezpečnost našeho státu,“ napsal v reakci na verdikt ve čtvrtek večer místního času (dnes brzy ráno SEČ) na Twitteru prezident Trump. Podle agentury Reuters řekl novinářům, že vláda nakonec případ vyhraje a soudní verdikt odmítl jako "politický".

„Pane prezidente, právě jsme vás viděli u soudu a porazili vás,“ odvětil republikánovi Trumpovi demokratický guvernér státu Washington Jay Inslee. Jeho stát byl jedním z těch, které zažádaly soud v Seattlu o zablokování Trumpova kontroverzního dekretu.

Trump rozhodnutím odvolacího soudu nemůže dál uplatňovat dekret z 27. ledna, kterým zakázal vstup do USA po dobu 90 dní občanům Íránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a Jemenu a další omezení přistěhovalectví. Zdůraznil přitom, že opatření je nezbytné pro národní bezpečnost. Soud v Seattlu, který uplatňování dekretu před týdnem pozastavil, prezident tvrdě zkritizoval.

Prezident USA věří, že jeho rozhodnutí prý podporuje víc Američanů, než kolik jich proti němu protestuje. Již dříve řekl, že je proto odhodlán podstoupit boj a prosadit své nařízení skrz právní systém, protože to podle něj zemi prospěje. Podle amerických právních expertů se tak žaloba proti Trumpovu dekretu postupně dostane až k nejvyššímu soudu Spojených států.

Trump na úterním setkání s představiteli Národního sdružení šerifů vyslovil údiv nad tím, že jeho vláda musí svádět soudní bitvu, aby prosadila imigrační zákaz, kterým chce zvýšit bezpečnost v zemi. Někteří lidé se špatnými úmysly mu údajně „chtějí odebrat značnou část pravomocí“.

Doporučujeme
sofia1 ( 12. února 2017 20:00 )

President von Schaufel un first lady von Stange...nic uslechtileho!!! ......ale primitivu Ideal

snehulak ( 10. února 2017 13:04 )

Demokratický guvernér státu Washington Jay Inslee si po demokraticku malinko zalhal. Prý - právě jsme vás viděli u soudu a porazili jsme vás. U soudu nemohl Trumpa vidět ani on, ani nikdo jiný. A to z jednoduchého důvodu. Trump u soudu prostě nebyl. Měl tam své lidi.

fotrpjotr ( 10. února 2017 09:20 )

Je třeba nespolehlivé soudce vyměnit,jinak to nepůjde.

Rafan4321 ( 10. února 2017 08:57 )

 Hmm, nedaří se a nedaří .

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa