Chudší Češi umírají dřív. Nejblíž smrti jsou lidé na Ústecku, nejdál v Praze

Chudší Češi mají kratší život. Nejdéle se žije v Praze, o rok déle oproti průměru  (Autor: Profimedia)
Autor: zst - 
1. února 2017
10:45

Češi žijící v regionech ohrožených chudobou se dožívají výrazně nižšího věku, než ti, kteří žijí například v Praze. A to i navzdory smogu, hluku a stresu. Uvádí to zdravotnická ročenka Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), o které informuje středeční deník Právo. Nejnižšího průměrného věku se dožívají lidé na Ústecku, zemřou minimálně o tři roky dřív.

Nejvyššího věku se dožívají i přes nepříznivé vlivy okolí Pražané. Ti mají z celé republiky také nejvyšší příjmy. V roce 2015 pobírali v průměru téměř 34 tisíc korun měsíčně, v regionech, které jsou chudší, se lidé oproti obyvatelům hlavního města dožívají nižšího věku. Jedná se především o sever a západ republiky. Například v Karlovarském kraji byl průměrný měsíční plat jen necelých 23 tisíc korun. Podle ÚZIS tam lidé žijí o tři až čtyři roky kratší dobu.

V České republice lidé pobírají průměrný plat přes 26 tisíc hrubého měsíčně. Více si vydělají především lidé v Praze, kde se také dožijí delšího věku. Muži 77,7 roku a ženy 82,6 roku. „Proti celorepublikovému průměru žijí muži v Praze o 1,9 roku a ženy o 1,2 roku déle,“ uvádí ročenka, která se týká roku 2015.

„Nejhroší úmrtnostní parametry jsou dlouhodobě v krajích Ústeckém, Moravskoslezském a Karlovarském,“ dodává ÚZIS. Ve zmiňované době se v Ústeckém kraji dožívali muži jen 73,9 roku a ženy 79,6 roku. Muži tedy žijí o čtyři roky méně, než Pražané, a ženy o tři roky kratší dobu, než v hlavním městě.

I podle agentury Median strádají nejvíce severozápadní Čechy a okolí Ostravy. Na severu a západě Čech trpí chudobou 13,5 % domácností, v Moravskoslezském kraji 12 %, v Praze jen 6 %. Sever republiky trápí také největší počet osobních bankrotů a nejvíce dlužníků na 100 obyvatel.

Za domácnosti postižené chudobou jsou považovány ty, které si nemohou dovolit čtyři z devíti zkoumaných položek: auto, pračku, barevnou televizi, telefon, dostatečně vytápět byt, jíst maso každý druhý den, týdenní dovolenou pro všechny členy domácnosti, zaplatit neočekávaný výdaj ve výši 9700 korun a včasné platby za bydlení, včetně splácení půjček.

agfor ( 31. října 2017 18:37 )

Nic ptori tomu, ale doly špiní ovzduší už od dob Rakousko-Uherska.

sensadrak ( 2. února 2017 14:47 )

Na Ústec je hodně komoušů, dokonce tam i vládnou, proto to tam tak vypadá.

zednik ( 2. února 2017 08:13 )

Takže z toho plyne, že těch našich 15 státních tajemníků, kteří dohormady berou 20 milionu ročně a k tomu měli 9 mil.odměny a letos si ještě každý polepší o cca 12tisíc na platě budou asi nesmrtelní. To pak Praze ještě zvedne průměr .

1912 ( 1. února 2017 16:12 )

http://www.czechfreepress.cz/dalsi-blogy/vladne-nam-spolek-homosexualu-fasistu-a-uzitecnych-proameri ckych-poskoku.html

lahny ( 1. února 2017 12:33 )

A to si také všimněte, kdo nejvíce pracuje přes důchod.Opět to jsou lidi z kanceláří, kteří celý život seděli na zadku v teple.Lidi, co pracovali na směny a nebo fyzicky rukama, tak jsou rádi, že se dopracují k důchodu a už nemusí dělat.Ještě jsem neviděl důchodce z kanceláře aby šel v důchodu fyzicky pracovat na tři směny.Opět sedí v kanceláři.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud