Konec těhotným ženám v Česku? Ne, odmítají striktně porodnice i ministerstvo

1. 2. 2017
05:25

Britská lékařská asociace (BMA) nedávno svým zaměstnancům v oběžníku poradila, že by místo termínu těhotná žena měli používat pojem těhotný člověk. Prý se tak vyhnou možné nevoli z řad trans-mužů, kteří se před svou úplnou pohlavní proměnou rozhodnou porodit dítě. České nemocnice i ministerstvo zdravotnictví nad pojmem nevěřícně kroutí hlavou. Nikdo z nich si nedokáže představit, že by se rodičce na sále mělo místo „maminko“ říkat třeba „osobo“.

V České republice se pro těhotné používá označení například těhotná žena, nastávající maminka, maminka nebo gravidní žena. „Spojení těhotný člověk či těhotná osoba užíváno není a nevíme, že by byl vyvíjen tlak na používání tohoto spojení souvisejícího s těhotenstvím,“ uvedla pro Blesk.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová s tím, že ale žádný průzkum mezi odbornou veřejností k tomuto slovnímu spojení neproběhl.

Porodnice: Oslovovat budoucí maminky neurčitým označením je nepatřičné

Blesk.cz proto oslovil několik odborníků, zda by o zavedení podobného pojmu v porodnicích měli zájem. Podle Všeobecné fakultní nemocnice, pod kterou spadá i známá pražská porodnice U Apolináře, není nutné za každou cenu přejímat ze zahraničí všechno. „Česká republika má vynikající porodnictví světové úrovně, což je již všeobecně známý fakt,“ vedl mluvčí VFN Filip Brož.

Podle něj spíše my můžeme inspirovat ostatní. „Zároveň bychom se nadále měli snažit co nejvíce zlepšovat péči, bezpečnost a komfort pro naše rodičky a jejich miminka, to je směr, který považujeme za správný,“ upřesnil Brož.

O používání tohoto pojmu neuvažují ani ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. „V naší porodnici dbáme na citlivý přístup k našim pacientkám a oslovovat budoucí maminku na porodním sále nějakým neurčitým označením se nám zdá nepatřičné,“ uvedl ředitel FNKV Robert Grill. „Navíc český jazyk má na rozdíl od tvrdé angličtiny mnoho libozvučných a myslím i ženy neurážejících oslovení,“ upřesnil přednosta tamní gynekologicko-porodnické kliniky Lukáš Rob.

Ani ministerstvo si nedokáže představit místo „maminko“ označení „osobo“

O tom, že těhotný člověk je opravdu přes míru, je přesvědčena i Nemocnice Na Bulovce. „Považujeme to za přehnaný požadavek a zavádět nic podobného pochopitelně nechystáme. Naši lékaři by se neradi dočkali toho, že by pak časem třeba nesměli oslovit tatínka ‚pane Nováku‘, ale ‚osobo Nováku‘,“ řekl mluvčí nemocnice Martin Šalek.

Obdobný názor o používání pojmu těhotný člověk uvedlo i přímo ministerstvo zdravotnictví. V porodnicích je předpokládán lidský, citlivý a vlídný přístup a nikdo z nás si nedokáže ani představit, že by na porodním sále místo ‚maminko‘ oslovil zdravotnický personál rodící ženu ‚osobo‘,“ uzavřela Čechová.

K otěhotnění trans-muže došlo v Británii jen jednou

Pojmem „těhotný člověk“ by budoucí nastávající maminky měli nově oslovovat zaměstnanci Britské zdravotnické Asociace (BMA). Podle deníku Telegraph to vyplývá z interního materiálu, v němž radí, jakým výrazům se vyhnout. Právě označení těhotná žena prý mohlo urazit transsexuály.

Podle oběžníku se sice velká většina lidí, kteří jsou těhotní, cítí být ženami, ale mohou se mezi ně zahrnout i trans-muži, tedy muži narozeni v ženském těle, kteří se ještě před dokončením transformace v muže rozhodnou mít dítě. K otěhotnění trans-muže došlo ve Spojeném království podle Telegraphu oficiálně pouze jednou. Dvacetiletá Hayden Crossová se rozhodla počít dítě před změnou pohlaví.

amgal ( 2. února 2017 09:00 )

duševní mrzák, IQ houpacího koně

ivoadler ( 1. února 2017 11:15 )

Heleďte, vy těhotná osobo, pojďte na ten porodní sál! Blbost Anglánů je opravdu excelentní.

jansochor ( 1. února 2017 08:18 )

Je otázka jestli těhotný chlap je ještě pořád těhotný člověk anebo je to už nějaký těhotný bulík?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa