Čtvrtek 18. dubna 2024
Svátek slaví Valérie, zítra Rostislav
Oblačno, déšť 10°C

Za zřícenou halu v Třebové až 8 let vězení. Viník ohrozil nedbalostí 80 životů

Autor: všm/čtk, bud - 
17. ledna 2017
11:09

Sobotní pád střechy sportovní haly v České Třebové policie vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti. Uvedla to mluvčí orlickoústecké policie Lenka Vilímková. Konstrukce se zřítila večer během florbalového turnaje, všem osmi desítkám lidí se podařilo utéct, dva z nich se na útěku lehce zranili. „Trestní sazba je u tohoto přečinu až osm let vězení,“ uvedla Vilímková.

Zřícenou střechu zkoumá soudní znalec. Podle Vilímkové bude nutné odklidit části trosek, aby se statik mohl dostat ke všem místům budovy. Na místě bude pracovat zřejmě několik dní, vlastní posudek vyhotoví v následujících měsících.

Poškozenou halu zatím hlídá policie. Po ukončení prohlídky znalcem budovu předá Pardubickému kraji, který jako majitel ostrahu zabezpečí sám.

Halu stavěla stavební firma Profistav Litomyšl. Jak dříve uvedl projektant stavby Tomáš Friš, není jasné, proč se střecha zřítila. Konstrukce byla sestavená z dřevěných vazníků, což je podle něj běžný způsob výstavby. Na střeše haly leželo před zhroucením střechy zhruba 25 centimetrů sněhu, Friš se nedomnívá, že by to byla příčina neštěstí.

Video  Zřícená střecha v České Třebové: Záběry z dronu odhalily rozsah škod.  - Pardubický kraj
Video se připravuje ...

Konkrétně střechu měl na starost subdodavatel. Podle mluvčího kraje Dominika Bartáka šlo o pražskou stavební společnost Cecolegno, jak uvedl pro Blesk.cz. Zástupci této firmy se ale k celé záležitosti nechtějí vyjadřovat. „Nebudeme nic komentovat,“ řekla na dotaz žena, která zvedla telefon. Potom zavěsila.

Demolice objektu?

Pardubický kraj vybudoval novou halu nákladem 58 milionů korun, slavnostní otevření bylo plánováno na neděli. Využívat ji měla místní Vyšší odborná škola a Střední škola technická, v jejímž areálu stojí, původní tělocvična již byla zastaralá.

Výše škody zatím nebyla stanovena. Pardubický kraj si podle hejtmana Martina Netolického (ČSSD) nechá zpracovat vlastní nezávislé posouzení celé stavby od projektové dokumentace až po kolaudaci budovy. To zároveň stanoví, zda je stávající projekt použitelný pro reklamaci a dostavbu nebo zda je třeba provést úpravy kvůli bezpečnosti. Krajním řešením by mohla být demolice objektu a výstavba nového.

Video  Nové video ze zřícení střechy: Florbalisti měli na útěk pár vteřin.  - Youtube.com
Video se připravuje ...

asijo ( 17. ledna 2017 14:23 )

kolik roků se bude hledat viník.

e.44 ( 17. ledna 2017 14:14 )

No to je teda píčovina Za kvalitu stavby odpovídá dodavatel, ne zadavatel.

majojo ( 17. ledna 2017 12:31 )

A on pan starosta a jemu blízcí neměli v té zakázce prsty? Na prvním místě bych potrestal sám sebe a pak teprve šel po krku té firmě a dodavatelům.

Zobrazit celou diskusi