Za zřícenou halu v Třebové až 8 let vězení. Viník ohrozil nedbalostí 80 životů

Autor: všm/čtk, bud - 
17. 1. 2017
11:09

Sobotní pád střechy sportovní haly v České Třebové policie vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti. Uvedla to mluvčí orlickoústecké policie Lenka Vilímková. Konstrukce se zřítila večer během florbalového turnaje, všem osmi desítkám lidí se podařilo utéct, dva z nich se na útěku lehce zranili. „Trestní sazba je u tohoto přečinu až osm let vězení,“ uvedla Vilímková.

Zřícenou střechu zkoumá soudní znalec. Podle Vilímkové bude nutné odklidit části trosek, aby se statik mohl dostat ke všem místům budovy. Na místě bude pracovat zřejmě několik dní, vlastní posudek vyhotoví v následujících měsících.

Poškozenou halu zatím hlídá policie. Po ukončení prohlídky znalcem budovu předá Pardubickému kraji, který jako majitel ostrahu zabezpečí sám.

Halu stavěla stavební firma Profistav Litomyšl. Jak dříve uvedl projektant stavby Tomáš Friš, není jasné, proč se střecha zřítila. Konstrukce byla sestavená z dřevěných vazníků, což je podle něj běžný způsob výstavby. Na střeše haly leželo před zhroucením střechy zhruba 25 centimetrů sněhu, Friš se nedomnívá, že by to byla příčina neštěstí.

Video Zřícená střecha v České Třebové: Záběry z dronu odhalily rozsah škod. - Pardubický kraj

Konkrétně střechu měl na starost subdodavatel. Podle mluvčího kraje Dominika Bartáka šlo o pražskou stavební společnost Cecolegno, jak uvedl pro Blesk.cz. Zástupci této firmy se ale k celé záležitosti nechtějí vyjadřovat. „Nebudeme nic komentovat,“ řekla na dotaz žena, která zvedla telefon. Potom zavěsila.

Demolice objektu?

Pardubický kraj vybudoval novou halu nákladem 58 milionů korun, slavnostní otevření bylo plánováno na neděli. Využívat ji měla místní Vyšší odborná škola a Střední škola technická, v jejímž areálu stojí, původní tělocvična již byla zastaralá.

Výše škody zatím nebyla stanovena. Pardubický kraj si podle hejtmana Martina Netolického (ČSSD) nechá zpracovat vlastní nezávislé posouzení celé stavby od projektové dokumentace až po kolaudaci budovy. To zároveň stanoví, zda je stávající projekt použitelný pro reklamaci a dostavbu nebo zda je třeba provést úpravy kvůli bezpečnosti. Krajním řešením by mohla být demolice objektu a výstavba nového.

Video Nové video ze zřícení střechy: Florbalisti měli na útěk pár vteřin. - Youtube.com

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

asijo ( 17. ledna 2017 14:23 )

kolik roků se bude hledat viník.

e.44 ( 17. ledna 2017 14:14 )

No to je teda píčovina Za kvalitu stavby odpovídá dodavatel, ne zadavatel.

zdenek43 ( 17. ledna 2017 12:44 )

azzzz 8 let vezeni ...... to jsou zase zpravy ........ Bývalému hejtmanovi Davidu RATHOVI za to hrozí až 12 let ve vězení. Spolu s ním v případu je obžalováno i dalších deset osob...... David Rath, bývalý poslanec ČSSD a exhejtman Středočeského kraje, byl odsouzen za korupci k trestu odnětí svobody ve výši 8,5 let. forrrrrrrrr dneeeeeeeeeeee ......Pražský vrchní soud v říjnu 2016 zrušil rozsudek v korupční kauze kolem bývalého hejtmana Davida Ratha kvůli nezákonným odposlechům... 19.12.2016 V rámci svého přezkumu Vrchní soud v Praze shledal u řízení, jež předcházelo vyhlášení napadených rozsudků, zásadní procesní vadu, kterou je nezákonnost odposlechů a záznamů telekomunikačního provozu,« píše se v odůvodnění. Všichni obžalovaní podle soudu spatřují nezákonnost důkazů také v tom, že o nich rozhodovali soudci místně nepříslušného soudu, navíc v rozporu s rozvrhem práce...... 16.5.2012...........2012.........V úterý policie obvinila z přijetí úplatku středočeského hejtmana a poslance ČSSD Davida Ratha. Zatčen byl v pondělí večer se sedmimilionovým obnosem v hotovosti, který byl podle podezření policie úplatkem.......

majojo ( 17. ledna 2017 12:31 )

A on pan starosta a jemu blízcí neměli v té zakázce prsty? Na prvním místě bych potrestal sám sebe a pak teprve šel po krku té firmě a dodavatelům.

Zobrazit celou diskusi
Další videa