Sobota 18. května 2024
Svátek slaví Nataša, zítra Ivo
Zataženo, déšť 16°C

Záměna embryí v Česku: Chybu mohly ukázat testy plodové vody i potrat

Autor: Klára Brunclíková - 
4. ledna 2017
18:25

Českem otřásá kauza zaměněných embryí na brněnské klinice Reprofit, na kterou upozornil Blesk.cz. Zařízení chybu přiznalo s tím, že ji mají na svědomí jeho zaměstnanci, ale nejde o systémové selhání. Jak přesně k záměně došlo, klinika s ohledem na probíhající vyšetřování ještě neuvedla. Rizikové momenty umělého oplodnění ale pro Blesk.cz shrnul soudní znalec se specializací na asistovanou reprodukci Pavel Trávník.

Chybu odhalila kontrola kvality. To jediné brněnská klinika Reprofit přiznala v souvislosti s odhalením fatálního přehmatu, který udělal některý z jejích zaměstnanců. Ti přitom musejí při manipulaci s genetickým materiálem dodržovat přesné postupy.

Povinnost zajistit takový systém kvality, který znemožňuje záměnu embryí (spermií, vajíček), ukládá klinikám přímo zákon o lidských tkáních a buňkách. Systém si vypracuje každá klinika sama, což kontroluje SÚKL (Státní ústav pro kontrolu léčiv, poz. red.),“ řekl pro Blesk.cz soudní znalec Pavel Trávník.

Podle striktních pravidel musejí lékaři opakovaně identifikovat klienty i odebraný materiál, vše pak několika způsoby označují.Při každém kroku pracovního postupu se provádí identifikace osob a materiálu. Nikdy nesmějí být na pracovní ploše embrya, spermie, vajíčka od různých párů společně. Kromě jména a rodného čísla se nádobky s embryi, spermiemi, vajíčky označují barevně, čárovým kódem apod.,“ vysvětlil Trávník.

Klinika Reprofit už nahlásila věc pojišťovně. Budou jí peníze od ní stačit? Podívejte se na video:

Kromě těchto bezpečnostních pravidel se provádí i takzvaný witnessing. „To znamená, že jeden embryolog dohlíží na činnost druhého, kontroluje shodu údajů v pracovním protokolu a na označení materiálu,“ doplnil soudní znalec.

ČTĚTE VÍC: VŠE O ZÁMĚNĚ EMBRYÍ NAJDETE ZDE

Nejpravděpodobnější příčinou chyby tak je porušení jednoho ze zmíněných pravidel. „K záměně by teoreticky mohlo dojít vždy, když se embrya, spermie, vajíčka přenášejí z jedné nádobky do druhé nebo je prováděna jiná manipulace,“ tvrdí Trávník.

Co ukáže na chybu? Testy plodové vody i potrat

Pod formulkou „kontrola kvality“, za kterou teď klinika schovává své odhalení, se může skrývat hned několik věcí. „Dodatečné zjištění by bylo možné, pokud by např. nesouhlasil počet embryí uchovávaných v kryobance nebo byly nesrovnalosti v protokolech,“ uvádí Trávník.

Podívejte se na reportáž z Brna:

Video  Fatální chyba na klinice v Brně: Dvěma ženám z EU zaměnili embrya při umělém oplodnění.  - David Vaníček, Klára Brunclíková
Video se připravuje ...

Kromě této metody je možné provést i genetickou analýzu plodové vody. Na chybu ale mohla klinika přijít i v případě, že by jedna z žen potratila. I u nedonošeného plodu je totiž možné udělat rozbor DNA.

Blesk.cz na záměnu embryí jako první upozornil v úterý. Klinika Reprofit tvrdí, že přijala veškerá opatření, aby se podobná chyba už nemohla opakovat. „Šlo o lidské selhání, ne o systémovou chybu. Ti, kteří manipulovali s dotčenými embryi, jsou suspendováni,“ řekl Blesku Matěj Stejskal místopředseda představenstva zdravotnického holdingu FutureLife, kterému klinika Reprofit patří.

Klinika spadá do investičního fondu Hartenberg. Ten hospodaří s penězi ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Oba páry, kterých se záměna týká, jsou ze zahraničí.

Zobrazit celou diskusi