Albert prodával halucinogenní čaj z Polska. Mohl být toxický, nepijte ho

Čaj má halucinogenní účinky.  (Autor: Loydtea.eu)
Autor: ČTK, Mii - 
29. prosince 2016
12:45

V řetězci Albert se prodával čaj polské výroby, který obsahoval tropanové alkaloidy atropin a skopolamin, které jsou v potravinách zakázané. Ve čtvrtek to uvedl v tiskové zprávě mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Radoslav Pospíchal. Jde o látky s halucinogenními účinky, které v určitém množství mohou být pro lidské tělo toxické.

Jde o čaj Herbal Tea (Loyd) - máta s brusinkou a bylinkami v balení 40 gramů. Datum minimální trvanlivosti má do 31. července 2017. Výrobcem je společnost Mokate z Ustroně. Atropinu bylo v čaji 206 mikrogramů na kilogram a skopolaminu 31,7 mikrogramu na kilogram.

„Inspekce spotřebitelům doporučuje, aby se vyhnuli konzumaci čaje uvedené šarže,“ uvedl Pospíchal. Atropin se přirozeně vyskytuje například v rulíku, durmanu či blínu, skopolamin v blínu.

Albert musel okamžitě čaj stáhnout z prodeje a Státní zemědělská a potravinová inspekce s ním zahájí správní řízení o uložení pokuty.

Za koupený čaj dostanete peníze zpět

„Zákazníkům se velice omlouváme za problémy u tohoto značkového výrobku, který je dostupný v běžné maloobchodní síti. Zmíněnou šarži jsme stáhli z prodeje okamžitě po zjištění Státní zemědělské a potravinářské inspekce před dvěma dny. K pochybení došlo na straně dodavatele, se kterým jednáme, a zároveň si necháváme výrobek sami testovat,“ uvedla mluvčí řetězce Ahold Barbora Vanko. „Pokud si zákazník tento výrobek koupil, může jej ve kterémkoli z našich obchodů vrátit a dostane zpět peníze,“ dodala.

Před stejnými látkami inspekce varovala také například před dvěma lety, obsahovala je dětská kaše německého výrobce Alnatura. Množství nepovolených látek v kaši bylo výrazně nižší než aktuálně v čaji.

zdenek43 ( 16. února 2017 16:46 )

2008--Výroba kávy Standard se zřejmě přesune pod křídla nového majitele. Divizi Kávy a pečiva ve firmě Marila Balírny, která dříve patřila podnikateli Tomáši Pitrovi a Jiřímu Syrovátkovi, totiž zřejmě koupí polská společnost MOKATE, známá značkou čajů Dukat. Marilu nyní vlastnila slovenská skupina Arca Capital. Dcera polské skupiny MOKATE požádala Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) o povolení fúze, zjistila dnes ČTK z úřední desky ÚOHS. Káva z Marily Balírny patří mezi nejprodávanější značky na českém trhu. Podnik vyrábí kromě kávy i cukrovinky a balené vody Ondrášovka a Šaratice. Za Marilu loni firma Lyor, což je součást skupiny Arca Capital, podle některých médií zaplatila půl miliardy až miliardu korun. Nový majitel ale získá jen oblast kávových produktů a cukrářského pečiva. Skupina MOKATE patří v Polsku mezi přední výrobce kapučín a čajů. V Česku v minulosti koupila zlínský závod Dukat a společnost Timex. Arca Capital, významná slovenská investiční skupina, v Česku dosud koupila například část telekomunikační firmy GiTy nebo společnost Natura. V poslední době se často mluví o tom, že by mohla prodat internetový obchodní dům Kasa.cz. 2017....Byty v Písnici získal finančník Krúpa, jeho firma nabídla přes miliardu 30. ledna 2017 Menšinový akcionář v těžaři OKD Arca Capital.....Slovenský miliardář a majitel skupiny Arca Capital Pavol Krúpa Více než sedm set bytů společnosti ČEZ v Písnici získá firma Kennial. Společnost, která podle obchodního rejstříku patří firmě Arca Capital Bohemia finančníka Pavola Krúpy, nabídla 1,305 miliardy korun. Slovenský podnikatel Krúpa, který je statutárním ředitelem firmy Kennial, se angažuje také například v kauze OKD, dříve nabídl, že firmu koupí. V Česku vlastní jeho firma Arca Capital Bohemia například výrobce minerálních vod Karlovarská Korunní a Ondrášovka......

amerlock ( 29. prosince 2016 15:53 )

Z Polska? To není možné! Tomu jeden nemůže věřit

khonsun ( 29. prosince 2016 15:22 )

Caj se dela z cajovniku; obdobne kava z plodu kavovniku ...

vosavopruz ( 29. prosince 2016 14:28 )

Pickwick je nic moc,výborné jsou čaje Twinings(doporučuju si nechat poslat z United Kingdom,je to rozdíl) nebo Marks&Spencer.

plysovykozisek ( 29. prosince 2016 13:31 )

 Značku Loyd nemá rád. Lepší je Pickwick.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud