„Plyn a černá sv*ně.“ Výhrůžky Bangovi za Ortela a Slavíky řeší policie

Autor: simao - 
21. prosince 2016
11:40

Romský zpěvák a raper Gipsy, občanským jménem Radek Banga, rozvášnil debaty po stříbrném úspěchu zpěváka Tomáše Ortela a jeho kontroverzní kapely na letošních Slavících. Dočkal se ostrých výhrůžek, nechyběly i hrozby smrtí. Právě ty nyní zkoumají kladenští vyšetřovatelé, uvedly Lidovky.cz. Banga „schytal“ urážky i výhrůžky na sociální síti, kde se do Ortela navezl a vysvětloval, proč na Slavících opustil sál.

Přes 7400 komentářů. Taková smršť se odehrála pod příspěvkem Radka Bangy  na Facebooku, ve kterém se zostra pustil do skupiny Ortel, po jejím druhém místu na letošních Slavících.

Nenávistnými a výhrůžnými příspěvky se nyní zřejmě zabývá kladenská policie, uvedly Lidovky.cz. „Nesdělujeme informace o možném prověřování nebo stadiu vyšetřování. Nicméně obecně můžeme sdělit, že policie monitoruje sociální sítě a vyhodnocuje komunikace, které vedou jejich uživatelé,“ řekla webu Jana Šteinerová, mluvčí policie na Kladensku.

Nadávky na Romy i výhrůžky plynem

Banga v příspěvku vysvětloval, proč s dalšími lidmi na protest proti Ortelu odešel ze sálu. „Víte, podle této skupiny by totiž naše zem byla lepší bez všech těch Vietnamců, černochů, Romů, Židů, ale hlavně… muslimských uprchlíků,“ vysvětloval Banga.

„Problémem všech lidí, jenž hlásí nenávist, je ale nenávist sama. Tu není možné ničím uspokojit. Takže až bychom to odnesli my, přišli byste na řadu i vy. Intelektuálové, gayové, tlustí, postižení, vozíčkáři, vzdělanci, kavárníci a tak dále a tak dále,“ dodával Banga.

Kapelu Tomáše Ortela, kterou proslavila i neoficiální hymna všech protiuprchlických demonstrací v podobě písně Mešita, kritizoval i za to, že její členové měli na Slavících na černém oblečení umrlčí lebky. 

VIDEO: Radek Banga alias Gipsy vysvětluje, proč protestoval proti Ortelovi

Video Dnes Ortel, zítra Hitler: Banga protestuje proti rasismu. „Proč se neozval i Koranteng?“ - David Turek, Jan Jedlička

Vedle konstruktivní kritiky, že lebky na oblečení ještě nemusí znamenat náklonnost k nacismu, se však v komentářích na Bangově oficiálním účtu objevily ostré výpady přímo proti Bangovi. A také Romům.

„Neměl jsi opouštět sál, měl jsi opustit ČR, ještě líp Evropu a nejlepší by bylo, kdybys opustil naší galaxii, móre,“ pustili se do Gipsyho jeho kritici. „Je to černá sv*ně, co v tomto státu nemá co dělat,“ přisadil si další. Někteří zašli ještě dál a připomínali i likvidaci Romů nacisty. „Na toho ču*aka – dvojnásobný plyn…,“ zněl další z příspěvků.

Kvůli kalibru urážek prý hrozí přispěvatelům spáchání trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod, hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob či násilí proti skupině obyvatel. 

„Závažnými trestnými činy, kterými podněcování k nenávisti, násilí či vraždě jsou, se policie má zabývat. Taková právní úprava v trestním zákoníku je, abychom spolu žili v klidu. Protože když spolu v klidu žít nebudeme, jako společenství se rozpadneme,“ souhlasí přitom advokátka Klára Kalibová.

Další videa
Články odjinud