Pátek 24. května 2024
Svátek slaví Jana, zítra Viola
Oblačno, bouřka 20°C

Aničce (5) zjistili cukrovku. V nemocnici ji rozveselili hrdinové ze Star Wars

Autor: ula - 
20. prosince 2016
06:00

Anička už týden leží v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, kde jí zjistili cukrovku. Holčička si zatím neuvědomuje, jak to ovlivní její život. Ví to ale její rodina a babička Milena (50), která s ní tráví v nemocnici předvánoční čas. A ten Aničce přišli zpříjemnit hrdinové z filmové ságy Star Wars, Hvězdých válek. Byli to fanoušci a nadšenci, kteří jí a dalším dětem přišli udělat radost zadarmo a ve svém volnu.

Že má její vnučka cukrovku, babička Milena tušila ještě dřív než lékaři. „Stejně jsem reagovala pláčem,“ říká žena, zatímco holčička běhá kolem ní. „Musíme to ale nějak zvládnout, je nás na to hodně, má to spousta dětí a já věřím, že se s tím nějak popereme, doufá. 

Anička bude nakonec trávit Vánoce doma. Léčbu už má nastavenou, podle babičky jí ale „nejede“ nemocniční strava.

Když do pokoje k Aničce vstoupily postavy z filmového fenoménu Star Wars představované členy kostýmových organizací Rebel Legion a 501st Legion a přinesly jí dárky, řekla pohotově: „To znám, to je ta pohádka!“

„Jsem hrozně překvapená,“ přiznala Milena. Star Wars jí sice příliš neříkají, ale vnučka měla radost. Nejvíce se jí líbily světelné meče a kostým Jawy, malého tvora, který se vyskytnul v prvním filmu ságy z roku 1977.

Vlastimil: Vím, jaké to je, trávit celé dny v nemocnici

Vlastimil (31) žije v Brně a pracuje v IT. Před několika lety se stal velitelem české jednotky mezinárodní kostýmové organizace Rebel Legion, která sdružuje fanoušky v kostýmech ze Star Wars filmů, komiksů nebo i her. Organizace má členy po celém světě a při pohledu na ně si může kde kdo říkat, že se jedná o šílené fanoušky, kteří milují jeden film natolik, že se oblékají do kostýmů a courají se po ulicích.

„Star Wars mám rád už dlouho. Moje snoubenka mě přivedla ke kostýmům a já brzy zjistil, že se s nimi dají dělat úžasné věci,“ říká Vlastimil v kostýmu rebelského pilota. „Není to jen pro zábavu, ale také pro dobrou věc. Členové organizace navštěvují děti v nemocnicích, dětských domovech, podporují charitativní akce a to vše dělají zadarmo. Veškerý zisk odevzdáváme charitě, dárky pro děti dostáváme od sponzorů,“ vysvětluje. Takto to funguje i v jiných zemích světa.

Vlastimil má ale k návštěvám v nemocnicích i osobní důvod. „Můj bratr byl hospitalizován na onkologii ve Fakultní nemocnici v Motole,“ vzpomíná. Rodiče trávili s bratrem čas v Praze a Vlasta podle svých slov prožíval bratrovu nemoc z pozice staršího sourozence, který byl doma sám. „Vím, co to obnáší, být neustále v nemocnici, proto se dětem snažím ten čas co nejvíce zpříjemnit,“ říká mladý muž.
Vlasta měl nemocného bratra, takže ví, co obnáší trávit čas v nemocnici. Vlasta měl nemocného bratra, takže ví, co obnáší trávit čas v nemocnici. | www.lukaskrasa.com

Ve své roli nebyl v nemocnici v Praze poprvé. Už se setkal s mnoha nemocnými dětmi například právě v Motole. „Zpočátku ty akce byly emotivní,“ vzpomíná Vlastimil. Stejně tak bylo podle něj těžké se do nemocnic dostat, ale Star Wars fenomén se v posledních letech díky novým filmům natolik rozrostl, že i Češi si k Hvězdným válkám vytvořili vztah.

„Je těžké, když vám personál řekne, že dítě, se kterým si právě hrajete, má jen týden života,“ řekl Blesk.cz, aby doplnil: „Od toho je třeba se oprostit, vzít to tak, že těm dětem děláme radost právě teď a tady.“

Jiří: Kostým není levný, ale investice se vyplatí

Jiří (26) je státní úředník a návštěva v nemocnici v kostýmu byla jeho první zkušeností. Do organizace se přidal teprve nedávno. „Bylo to náročné,“ hodnotí akci. „Star Wars mám rád od dětství, líbí se mi to fanouškovství a objevil jsem způsob, jak spojit příjemné s užitečným. Když si vezmu, že ta vstupní investice do kostýmu není malá, tak jsem pořád rád, když mohu díky těm penězům investovat čas do dětí a udělat jim radost,“ rozpovídal se.

Pro Jirku byla první návštěva nemocnice těžká. Pro Jirku byla první návštěva nemocnice těžká. | Šárka Lolloková

Karel: Nevím, co bych dělal, stát se to mému dítěti

Mezi členy organizace jsou lidé různých profesí – překladatelé, učitelé, studenti nebo i  záchranáři. IT technik Karel (36) je členem organizace už dlouho. Přivedla ho k ní hlavně šikovnost a záliba ve výrobě kostýmů a doplňků. Sám má sedmiletou dceru a na otázku, co s ním dělají návštěvy u nemocných dětí, reaguje slovy: „Je to zvláštní, ale moje povaha to neřeší. Nevím, jestli se mám tím pádem označit za cynika, ale já to dělám hlavně proto, abych udělal těm dětem radost a všechny ostatní pocity potlačuji.“

Karel se chystá na návštěvu dětí. Sám neví, jak by se zachoval, kdyby onemocněla jeho dcera. Karel se chystá na návštěvu dětí. Sám neví, jak by se zachoval, kdyby onemocněla jeho dcera. | www.lukaskrasa.com

Karel uznává, že neví, jak by se zachoval, kdyby vážně onemocnělo jeho dítě: „Nedokážu říct, zda bych byl silný jako teď, když dělám radost jiným dětem.“

Nový film Star Wars právě v kinech

V těchto dnech vstoupil do českých kin nový film ze série Star Wars s názvem Rogue One. Jedná se o samostatný film, který dějově předchází prvnímu filmu Star Wars ze 70. let. Příští rok se mohou fanoušci těšit na Epizodu VIII a v dalších letech na film o mladém Hanu Solovi. Dá se tak předpokládat, že řady fanoušků se ještě rozšíří.

Dětem udělala nečekaná návštěva radost. Podívejte se na ni: