Betlémské světlo v Česku: Skauti ho přivezli do Brna, svítilen mají raději víc

Autor: ČTK, tmp - 
10. prosince 2016
19:23

Jeden z novodobých symbolů Vánoc, světlo zažehnuté v Betlémě, je už v Česku. Plamínek přivezla čtveřice skautek a skautů rychlíkem z Vídně na brněnské nádraží. V příštích dnech se světlo začne pomalu šířit zemí, hlavní vlnu plánují organizátoři na příští sobotu.

Ve Vídni skauti tentokrát světlo dostali v kostele syrské pravoslavné církve na náměstí Stefana Fadingera, kam přijely podobné výpravy z mnoha dalších zemí. Že by jim světlo cestou zhaslo, se neobávali. Máme pro jistotu více svítilen, řekli novinářům na nádraží, kam si několik lidí přišlo pro plamínek s vlastními lucernami.

V neděli skauti světlo přinesou do brněnské katedrály a předají biskupovi Vojtěchu Cikrlovi. Po skončení nedělní mše si světélko v lucernách či na hořící svíci mohou zájemci odnést domů. Na sobotu 18. prosince skauti plánují rozvoz světla po celém Česku, a to znovu vlakem.

„A 23. prosince jej budou skauti a skautky rozdávat celý den na brněnské radnici v rámci akce Vánoce na radnici široké veřejnosti,“ informovala Stanislava Vachová ze skautského střediska Řehoře Mendla v Brně.

Další šíření betlémského světla ve farnostech a obcích už podle Martiny Jandlové z brněnského biskupství záleží na místních podmínkách. Je možné ho uchovávat na farách, obecních úřadech, ve skautských klubovnách i u dobrovolníků.

salto ( 12. prosince 2016 08:37 )

Za kolik budou to světýlko prodávat?

zednik ( 11. prosince 2016 12:08 )

Skautíci si jeli až do Vídně pro lampičku, kterou tam někdo zapálil zápalkou

al.bunda ( 11. prosince 2016 07:49 )

A co naši bratři muslimští? Bude u nás taky nějaké to světlo - nejlíp ohňostroj jako v Turecku?

gabreta ( 11. prosince 2016 01:18 )

Nemůže to světlo náhodou urážet vyznavače islámu? Já bejt Skautem, tak bych byl hodně opatrnej, abych neskončil u soudu!!

simeone ( 10. prosince 2016 20:43 )

Skaut je dítě oblečené jako kretén, pod vedením kreténa, oblečeného jako dítě.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud