Lék z drogerie vás může i zabít: Jak poznat předávkování paracetamolem?

Autor: ula - 
9. prosince 2016
20:48

Paracetamol – lék, který snižuje bolest a horečku, je snadno dostupný nejen v lékárnách, ale i v drogeriích. Řada lidí ale neví, jak ho správně a bezpečně užívat, a proto může dojít k předávkování, které může mít za následek i selhání důležitých orgánů. Víte, jak správně užívat paracetamol?

S paracetamolem se můžete setkat v řadě léčivých přípravků. Obvykle po nich saháme, pokud jsme nachlazení, nebo nás něco bolí. Paracetamol je sice považován za velmi bezpečný lék, při jeho podávání ale musí být dodržována jasně daná pravidla. Bohužel mnoho lidí to netuší a často dochází k otravě právě léky, které paracetamol obsahují.

Paracetamol je v řadě zemí dostupný i mimo lékárnu, tedy v drogeriích a na benzinkách. „Každoročně jsou však paracetamolem intoxikovány tisíce lidí na celém světě, a stovky z nich, v důsledku této otravy, umírají, uvádějí odborníci ze serveru Lékarnické kapky.

Paracetamol nepůsobí protizánětlivě. Používejte ho tedy k tišení slabé nebo středně silné bolesti a ke snižování horečky. Rozhodně by jej neměli užívat lidé s jaterním onemocněním. Vyhněte se užívání paracetamolu ve spojení s alkoholem. Paracetamol vám rozhodně nepomůže při kocovině.

Jak paracetamol dávkovat?

Příbalové letáčky má většina lidí tendenci vyhazovat. Pravda je, že byste jej měli důkladně prostudovat, u paracetamolu to platí dvojnásob. „Doporučená jednotlivá dávka u pacienta starších 15 let a vážícího minimálně 50 kilogramů je 500 až 1000 mg paracetamolu, což odpovídá cca jedné až dvěma tabletám,“ upozorňují lékaři.

Další lék byste si měli vzít až po čtyřech, nejlépe po šesti hodinách od podání předešlého léku.

Jak poznat předávkování paracetamolem?

Pokud berete více léků, měli byste zkoumat jejich složení. K předávkování paracetamolem může dojít i nevědomky. Paracetamol neobsahují jen léky, ale také horké léčivé nápoje, sirupy i čípky. Kombinace léků s paracetamolem může vyvolat otravu.

Jak se projevuje otrava paracetamolem?

  • Během 24 hodin po požití se objevuje nechutenství, nevolnost, zvracení a ospalost.
  • Po dvou až pěti dnech se rozvinou příznaky poškození jater, jako je žloutenka, bolest v pravém podžebří atd., a dalších životně důležitých orgánů včetně srdce. 

Paracetamolu je připisována až polovina veškerých případů akutního selhání jater. Obvykle to bývá v kombinaci s alkoholem.

Základní opatření týkající se bezpečného užívání paracetamolu:

  • Užívejte léky s obsahem paracetamolu, pouze pokud je to vhodné a nutné.
  • Nikdy nepřekračujte doporučenou jednotlivou ani denní dávku paracetamolu, dodržujte doporučený časový interval mezi jednotlivými dávkami.
  • Nekombinujte současně více přípravků s obsahem paracetamolu.
  • Nekonzumujte během léčby paracetamolem, a v čase jí blízkém, alkohol.
  • V případě zhoršení zdravotního stavu vyhledejte co nejdříve lékařskou pomoc.

zdenek43 ( 9. prosince 2016 23:08 )

Brněnská investiční skupina DRFG koupila prostřednictvím společnosti DRFG Medical čtyři lékárny a chystá se vstoupit na lékárenský trh pod značkou řetězce Na zdraví! Do rozvoje sítě lékáren chce investovat 300 milionů korun, hodlá se stát trojkou za řetězci Dr. Max a Lékárna Benu, uvedl majoritní vlastník skupiny DRFG David R u s ň á k. Očekává, že za čtyři roky by lékárny měly tvořit obrat okolo jedné miliardy korun. Největší český lékárenský řetězec Dr. Max s více než 360 pobočkami vlastní investiční skupina Penta //////Penta loni vydělala 5,5 miliardy, táhlo ji zdravotnictví i letadla...Česko-slovenská investiční skupina Penta Investments, majitel sázkové kanceláře Fortuny či lékáren Dr. Max, loni vydělala 200 milionů eur, tedy asi 5,5 miliardy korun. Předloni to bylo 1,89 miliardy korun. Výrazně vyskočily i tržby - loni utržila 5,4 miliardy eur, o půl miliardy více než před rokem.....Šéf Penty Marek Dospiva...... řetězec Benu vlastní německá společnost Phoenix a loni na podzim měla v Česku přes 180 lékáren. Podle loňské analýzy ČSOB působí v Česku přes 2700 lékáren a jejich počet stagnuje.

zdenek43 ( 9. prosince 2016 22:56 )

ale,ale .......... je to jenom vykrik majitelu lekaren ....... Řetězce vlastní pětinu lékáren. Je to vážný problém, shodují se lékárníci s ministrem Řetězce vlastní už pětinu lékáren V posledních letech v Česku vyrostlo přes šest stovek řetězcových lékáren..........V Česku v posledních letech vyrostly dva silné lékárenské řetězce: Dr. Max a Benu.......V roce 1999, kdy máme první spolehlivá data o pobočkách lékáren, měly řetězce 1,4 procenta všech lékáren. O osm let později číslo narostlo na 8,1 procenta. Dnes je podíl řetězců na trhu 21,8 procent. Největším řetězcem je Dr. Max, následuje Benu. Dalším významným řetězcem je Agel, který se koncentruje na severní Moravě. Řetězce Plzeňská lékárna a Devětsil se přetahují o západní a jižní Čechy. V půlkilometrovém okruhu kolem lékáren Dr. Max žije 1,22 milionu lidí. Kolem lékáren Benu je to 761 tisíc lidí.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud