Markétu a Mirka čeká další měsíc v turecké base. Právník žádá jejich propuštění

Autor: jer, ČTK - 
1. prosince 2016
16:30

Právník dvojice Čechů zadržené v Turecku pro podezření z členství v ozbrojené teroristické organizaci podal žádost o jejich propuštění. Při čtvrtečních sněmovních interpelacích to uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle české strany není důvod, proč by Markéta Všelichová a Miroslav Farkas měli být zadržováni nebo proč by měli být souzeni, řekl. Zároveň ale zmínil, že soud bude pro rozhodnutí potřebovat nejméně měsíc.

„Právní zástupce zadržených podal k soudu vyšší instance žádost o propuštění,“ uvedl ministerský předseda. Soud podle jeho informací případ přezkoumává, sbírá další informace, pro rozhodnutí zřejmě bude potřebovat nejméně měsíc.

České velvyslanectví v Ankaře podle premiéra Bohuslava Sobotky pomáhá příbuzným dvojice zorganizovat návštěvu v turecké věznici a zprostředkovalo převod peněz od rodiny Všelichové do věznice. Poskytlo také podle něho kontakt na anglicky mluvícího právníka, který je ochoten ujmout se případu, když zastupování obhájcem přiděleným soudem skončilo.

„Podle dostupných informací ministerstva zahraničí nebylo účelem cesty této dvojice do Sýrie účastnit se na jakékoli teroristické činnosti,“ zdůraznil Sobotka. Oba zadržení podle něho deklarují, že chtěli zřídit mobilní nemocnici. Ministerstvo zahraničí nemá informace, podle kterých by jednání obou Čechů bylo trestné podle českého práva, dodal.

Ministerstvo ale už dříve zároveň upozornilo na to, že Turecko považuje milice syrských Kurdů YPG, ke kterým se zadržení Češi veřejně hlásí na sociálních sítích, za pobočku turecké Strany kurdských pracujících (PKK), která je v Turecku řazená k teroristickým skupinám. Záležitost kolem Všelichové a Farkase bude jedním z témat, o němž bude jednat 13. prosince v Turecku ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

kecal ( 4. prosince 2016 12:01 )

NEDAT ANI KORUNU SAMI STE SI TAM VLEZLI SAMI SI POMOŽTE. JSTE OBYČEJNÍ UBOŽÁCI KTEŘÍ SE CHTĚLI JENOM MOŽNÁ ZVIDITELNIT. UŽ JSME JEDNOU DALI PENÍZE ZA DVĚ B..KY A JAK TO DOPADLO KATASTROFÁLNĚ. JÁ ŘÍKÁM NE!!!!!

tomik007 ( 1. prosince 2016 18:35 )

100 millionu na slunicku a 50 milionu ve stinu - jako obvykle

arne127 ( 1. prosince 2016 18:20 )

 Kolik zase bude stát to propuštění?Jen ať tam zůstanou ale naše podělaná vláda se z nich opět může podělat.

tomik007 ( 1. prosince 2016 17:01 )

a ISLAMSTI UPRCHLICI si pobytu v Turecku uzivaji s kredit kartami od EU ktere jim kazdy mesic dobijeji

nezadat1 ( 1. prosince 2016 16:59 )

Lejno,od jak živa se za blbost platilo a na víc ti kreténi podporují islám.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud