Benzin a nafta můžou zdražit až o čtyři koruny, OPEC bude těžit méně ropy

OPEC Organizace zemí vyvážejících ropu
Autor: uni, ČTK - 
30. 11. 2016
21:10

Zástupci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se na středeční schůzce ve Vídni dohodli na snížení těžby o 1,2 milionu barelů na 32,5 milionu barelů denně. Ceny ropy se v reakci na dohodu vydaly prudce vzhůru. Severomořský Brent se tak po delší době vrátil nad 50 dolarů (zhruba 1300 korun) za barel.

Dohoda podle prezidenta OPEC vstoupí v platnost v lednu. Katarský ministr energetiky a prezident OPEC Muhammad Sálih Sadá uvedl, že Saudská Arábie, která je klíčovým členem kartelu, sníží těžbu o 486 tisíc barelů denně. Upozornil také, že Indonésie se místo připojení k dohodě o snížení těžby rozhodla pozastavit své členství v OPEC.

Rusko, které nepatří mezi členy OPEC, je podle prezidenta kartelu připraveno snížit těžbu o 300 tisíc barelů denně. Saúdská Arábie i Rusko v současnosti těží přes deset milionů barelů denně.

Cena severomořské ropy Brent se kolem 18. hodiny nacházela těsně nad 50 dolary za barel. Připisovala si tak zhruba osm procent. V úterý se kvůli nejistotě ohledně dosažení dohody propadla o téměř čtyři procenta.

Ropa si sáhla na cenové dno

„Nervozita před posledním listopadovým dnem rozhýbala trh a cena ropy klesla ke 46 dolarům za barel. Dnešní vídeňské rozhodnutí vrací ropu zpět k úrovni 50 dolarů“, komentoval zprávu analytik záložny Creditas Roman Koděra.

Rozhodnutí OPEC může zdražit ceny benzinu a nafty až o čtyři koruny na litr. Toto zdražení by se mělo projevit během následujících tří až čtyř měsíců. Růst (cen) ropy bude pomáhat růstu cen všech energií, včetně uhlí, zemního plynu či silové elektřiny,“ řekl ČTK analytik společnosti Chytrý Honza František Bostl. Jediný impuls pro levnější pohonné hmoty vidí jen v ukončení intervence České národní banky, které by podle něj mohlo přijít během první poloviny příštího roku.

Světové ceny ropy začátkem letošního roku vinou silného převisu nabídky nad poptávkou poprvé za 12 let sestoupily pod 30 dolarů za barel. Později sice část ztrát smazaly, dál ale zůstávají hluboko pod úrovněmi z první poloviny roku 2014, kdy výrazně přesahovaly 100 dolarů za barel.

Doporučujeme
tgbg ( 1. prosince 2016 06:21 )

Rusáci mají hlad, tak zdražují ropu!!!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa