Nejedlý u Zemana zůstal díky Rusům. Dluhy firmy hradního rádce „zamázl“ Lukoil
Poradce prezidenta Miloše Zemana Martin Nejedlý zůstal na Hradě díky ruským milionům. Česká pobočka ropného gigantu Lukoil spoluvlastněná Nejedlým totiž použila peníze z Ruska na zaplacení pokuty 32,6 milionu korun za prohraný soudní spor ohledně leteckého petroleje. Zeman setrvání Nejedlého podmínil zaplacením pokuty. Informovala o tom páteční MF Dnes, která vychází ze zprávy o likvidaci firmy.
Firma Lukoil Aviation Czech před sedmi lety odkoupila letecký benzin za 275,6 milionu korun ze strategického zásobníku Správy státních hmotných rezerv. 30 kubíků nového petroleje měla ale obratem státu odprodat, což se ale nestalo. Situace na trhu paliv se totiž mezitím změnila a obchod by se Lukoilu nevyplatil.
Za to byla společnosti vyměřena smluvní pokuta 27,5 milionu korun, o kterou se následně rozjely soudní pře. Rozsudek z letošního ledna pak pokutu navýšenou o úroky na 32,6 milionu korun jenom stvrdil. Jelikož firmu ze čtyřiceti procent vlastnil právě prezidentův poradce, Zeman v dubnu setrvání Nejedlého na Hradě České televizi podmínil slovy: „Pokud bude uhrazen dluh.“
Jeho firma už sice byla v likvidaci a celkové dluhy přesahovaly 200 milionů korun, na pomoc ale přispěchala nizozemská firma vlastněná ruským Lukoilem. V den, kdy Zeman podmínku stanovil, byla tak podepsána smlouva mezi nizozemskou a českou pobočkou, díky které Nejedlého firma získala potřebných 32,5 milionu korun. Vyplývá to ze zprávy o likvidaci firmy volně dostupné v obchodním rejstříku.
Co říkal o Nejedlého oslavě prezident Zeman? Podívejte se na video:
Nejedlý: Já už u toho nebyl
Ruský Lukoil poslal do firmy podle zprávy ve třech vlnách kolem 180 milionů korun. Podle expertů oslovených MF Dnes mohly peníze sloužit právě na splacení vysokých dluhů firmy. Sám Nejedlý se k případu nechtěl vyjadřovat. „Vaše dotazy míří do období, kdy jsem již nebyl jednatelem společnosti Lukoil Aviation Czech, v likvidaci – byla v plném rozsahu řízena likvidátorem,“ uvedl Nejedlý. Přitom i v době likvidace měl čtyřicetiprocentní podíl. Otázka, proč pokutu hradila pouze ruská strana, ale už zůstala nezodpovězena.
Martin Nejedlý společně s někdejší pravou rukou Zemana Miroslavem Šloufem výrazně přispěl ke vzniku Strany práv občanů Zemanovci. Podílel se i na předvolební prezidentské kampani, spekulovalo se, že kampaň je spoluhrazena právě ruským ropným gigantem. Po zvolení Zemana prezidentem se stal jeho poradcem, díky tomu ani není potřeba, aby měl bezpečnostní prověrku. V době, kdy byla jeho společnost v likvidaci, také neměl problém zaplatit si na Hradě nákladnou oslavu narozenin.
Žádný div, i Miloš Zeman je na Hradě díky Rusům.