Ahold ustupuje zuřícím prodavačkám. Slibuje růst mzdy o 8,5 procenta

Autor: ČTK - 
25. listopadu 2016
19:10

Maloobchodní řetězec Ahold v kolektivním jednání s odbory navrhl pro příští rok růst mezd provozních zaměstnanců v průměru o 8,5 procenta, pro rok 2018 o dalších sedm procent. Provozovatel prodejen Albert zároveň vyzval odboráře, aby se vrátili k jednání. Sdělil to v pátek šéf komunikace Aholdu Jiří Mareček. Odboráři chtějí letos přidat jednorázově 1000 korun a v příštím roce sedmiprocentní zvýšení mezd. Odbory se k návrhu vyjádří v pondělí.

Podle odborů nyní provozní zaměstnanci pobírají 12 500 korun hrubého včetně příplatků. Tyto údaje však společnost, která zaměstnává v ČR zhruba 17 000 lidí, popírá. Podle firmy mzda činí 15 500 korun včetně takzvané variabilní složky, kterou Ahold začal uplatňovat začátkem letošního roku.

Ahold navýší mzdy zaměstnancům až o 8,5 procenta.Ahold navýší mzdy zaměstnancům až o 8,5 procenta. | ČTK

Ahold uvedl, že odborářům spolu s návrhem na růst mezd poslal také pozvánku k setkání. Firma tvrdí, že odborové organizace se dosud ani jednou řádně nesešly se zástupci zaměstnavatele, a to přes několik nabídek termínů. Uskutečnila se jen písemná výměna dokumentů a neformální schůzka, uvedl Ahold a dodal, že konstruktivní dialog zastavily odbory, které se namísto jednání rozhodly situaci eskalovat na veřejnosti. „Předpokládáme proto, že se nyní budeme moci vrátit k jednacímu stolu,“ řekl ředitel lidských zdrojů ve společnosti Ahold Ctirad Nedbálek.

Se zástupci odborových organizací společnosti Ahold se v úterý sešel premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a v jejich mzdových požadavcích je podpořil. Uvedl, že se bude chtít kvůli mzdám v řetězci sejít s nizozemským velvyslancem. Jejich schůzka se uskuteční v pondělí.

Zástupci vyjednávacího výboru zaměstnanců Aholdu a Odborového svazu pracovníků obchodu (OSPO) se nad návrhem firmy sejdou až po víkendu, řekla ČTK mluvčí OSPO Eva Presová. „Stanovisko vydáme v pondělí,“ dodala.

Zaměstnancům společnosti letos od 1. března vzrostly mzdy o tři procenta, což podle předsedkyně OSPO Renáty Burianové představuje u typického zaměstnance růst o 250 korun měsíčně. Současné platy tak dosahují poloviny průměrné mzdy v Česku a jsou podle odborů o málo vyšší, než je současná minimální mzda 9900 korun. Platy na obdobných pozicích v rámci jiných řetězců jsou údajně o zhruba třetinu vyšší.

Části zaměstnanců podle společnosti vzrostly mzdy i k začátku října. Mělo jít o loajální zaměstnance, kteří jsou ve společnosti více než pět let. Navýšení se dotklo téměř 2500 pracovníků na provozních pozicích a mzda se jim zvýšila o 4,4 procenta v průměru, uvedla už dříve firma.

 

 

lbuna@seznam.cz ( 12. dubna 2020 18:55 )

Vysokoškoláci v praxi v obchodě? Totálně neschopní lidi, kteří nevypočítají ani 50% z původní ceny bez kalkulačky a nedej bože jim dát nějakou práci tak si ani neškrtnou. To jedna blbka která jela se mnou ve vlaku si povídala s jednou ženskou a prohlásila no přece já s vysokou školou se nebudu zahazovat v obchodě. No coment

lbuna@seznam.cz ( 12. dubna 2020 18:51 )

Ahold ustupuje zuřícím prodavačkám? Já se divím že za ty almužny tam vůbec někdo dělá

anka ( 26. listopadu 2016 13:42 )

co tim chtel pan rici, ze v Rusku se kapitaliste chovaji lepe

newworldorder ( 26. listopadu 2016 13:31 )

 Ahold je NOVODOBÍ OTROKÁŘ..

janejaneja ( 26. listopadu 2016 11:47 )

ivanak:

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud