Zbraně, masky i krvácení: Školáky chystají na válku i chemickou katastrofu
Jak zastavit krvácení, zachovat se, když někdo omdlí, nebo jak postupovat při chemické katastrofě. Podobné věci se každý měsíc dozví desítky dětí, které projdou speciálním školením české armády. Příprava na obranu státu je totiž součástí vzdělávacích osnov na základních školách.
Se vznikem profesionální armády v Česku rozhodně nezanikla branná povinnost občanů. V případě války tak musí pomoct každý občan od 18 let, který k tomu má schopnosti nebo předpoklady, ať už jde o řidiče, kuchaře nebo programátora. I v této souvislosti je součástí rámcových vzdělávacích programů základních škol od roku 2014 také výuka obrany státu.
Jenže nudná teorie zahrnující třeba historii nebo členění české armády ještě žádného schopného bojovníka nevychovala. A proto profesionální vojáci v rámci speciálního školení POKOS vyrážejí přímo do škol, aby dětem ukázali, jak se zachovat v krizových situacích. Součástí jsou totiž i praktické ukázky, které děti připraví třeba na únik nebezpečné látky z chemičky.
Nasadit protichemický oblek
„Ve zdravotnické přípravě si děti zkouší, jak zastavit krácení, co dělat při zlomenině, jak se zachovat, když někdo omdlí, a také masáž srdce. V chemické ochraně jsou děti seznámeny s nebezpečnými látkami, jak ve vojenské, tak veřejné sféře,“ uvedl pro Blesk.cz Radek Zíta z ministerstva obrany. Děti si vyzkouší i to, jak si nasadit masku nebo protichemický oblek. Při cvičení nechybí ani ukázky práce se zbraněmi nebo různé zdravotnické pomůcky a simulační figuríny.
Děti by krom jiného měly být alespoň v základu připraveny i na případný válečný konflikt. „Cílem je osvětlit pojmy, které souvisí s obranou státu, úkoly Armády České republiky, její historií, seznámit s tradicemi a problematikou řešení krizových situací vojenského i nevojenského charakteru,“ vysvětluje Zíka s tím, že jde o vojenské i nevojenské situace. Třeba případný zásah vojáků u přírodních katastrof.
Školením projde jen zlomek žáků
Přestože je příprava na obranu státu součástí vzdělávání na základních školách, ve většině se k žákům informace dostanou jen prostřednictvím „suchého“ výkladu v rámci občanské výchovy. Pár tisícovek dětí, které vojáci zábavnou formou proškolí, tak tvoří jen zlomek z více než 800 tisíc žáků v Česku. A to přesto, že se počet navštívených škol od roku 2014 zdvojnásobil.
Uvědomuje si to i ministr obrany Martin Stropnický (ANO), který by to chtěl co nejdříve změnit. „Považuji to za jednu z nejlepších věcí, které jako rezort děláme. Já jsem to nezavedl, projekt už běží delší dobu, ale když jsem se o něm dozvěděl, tak jsem zajásal,“ řekl ministr, který teď usiluje o to, aby vojáci s POKOSem navštívili co nejvíce škol. K základním školám se tak například od příštího roku přidají střední školy.
K čemu takové cvičení ? Až nám na hlavu spadne ruská raketa s jadernou hlavicí, sestřelená americkým protiraketovým deštníkem, bude to všechno na jednu věc.