USA nebudou Česko bránit, vzkázal Trump. Sami ubráníme jen jeden kraj

Autor: zst - 
10. listopadu 2016
09:55

Česká armáda vystačí na obranu jediného ze 14 krajů. Vázne její modernizace a na obranu dáváme méně, než jsme se v rámci NATO zavázali. A právě to opakovaně vyčítá Česku a dalším „hříšníkům“ budoucí prezident USA Donald Trump. Pohrozil dokonce, že takové země pak nebude aliance bránit. Informovaly o tom Hospodářské noviny.

Expediční sbor, který je schopen tu a tam vypomoci v zahraničí. Na obranu vlasti ale nestačí. V takovém stavu je aktuálně česká armáda a podle bezpečnostního experta Františka Šulce se nedaří další peníze vhodně investovat. „Nyní se nedaří smysluplně utrácet ani aktuálně přidělených pět miliard,“ řekl deníku.

Dny NATO 2016 byly oficiálně zahájeny.Dny NATO 2016 byly oficiálně zahájeny. | Facebook

Armáda tak potřebuje především posílit personálně. „Když nepočítáme obslužný personál, tak nyní máme ve skutečnosti dvě bojeschopné brigády, to je přibližně 6 tisíc vojáků ve zbrani. Kdyby, nedej bože, došlo ke klasickému konfliktu, tak to stačí maximálně na obranu jednoho kraje,“ prozradil vysoce postavený armádní důstojník. Podle něj by se armáda měla rozšířit alespoň na čtyři brigády, tedy 12 tisíc mužů a žen.

Rozšiřovat se armáda snaží především aktivní zálohy. Nároky na její členy jsou ale přísné a aktuálně jich má Česko jen 1300. „Možná by stačilo nebránit těm, kteří mají o obranu země zájem. Dnes na ně máme požadavky málem jako na kosmonauty. Kdyby se nároky snížily, třeba na úroveň, jakou má americká Národní garda, hned by jich mohlo být víc. Avšak ani naplnění cílového stavu pět tisíc příslušníků aktivních záloh samo o sobě nemůže být řešení. Namístě je vytvoření systému povolávání a výcviku výrazně větších záloh, které by sice nebylo třeba používat za mírového stavu, ale byly by skutečně, nikoliv pouze formálně, k dispozici například v případě ohrožení státu,“ myslí si autor knih o bezpečnosti a armádní důstojník Otakar Foltýn.

Video „Rozhodně nechceme nic podcenit,“ říká kapitán Jiří Staněk, který 7. jednotce, jež se chystala do Mali, velí. - Ministerstvo obrany

Česko dává málo peněz, Trump ho bránit nebude

Namísto dvou procent HDP dává Česko na obranu země necelé jedno procento. Vláda chce tento poměr zvýšit na 1,4 %. Přesto svým přístupem patříme v Severoatlantické alianci k největším hříšníkům a bezpečnost v rámci NATO tak přestává být samozřejmostí.

Budoucí americký prezident Donald Trump už totiž několikrát zopakoval, že USA nemohou nést většinu nákladů aliance donekonečna. Poznamenal také, že státy, které zbrojení nevěnují alespoň ona dvě procenta HDP, nemají automatický nárok na pomoc v případě napadení.

„Spojené státy začnou vyvíjet razantní tlak na členské země NATO, tedy i na Česko,“ dodal Foltýn. Nelze sice předpokládat, že by Trump Česko bez servítek předhodil hladovému Rusku, nicméně výstraha to pro Česko bezesporu je.

Prezidentské volby v USA 2016 na Blesk.cz ZDE

Kdo jsou děti Donalda Trumpa – Podívejte se

Prezidentské volby 2018 - vše o volbách a kandidátech na prezidenta zde >>>

Aktuální volební preference a průzkumy k prezidentským volbám 2018 najdete zde >>>

dannero ( 11. srpna 2017 18:03 )

USA jde o to odvádět víc na zbrojení , nejde jim o skutečnou obranyschopnost naší země.V dnešní době je jediná obrana proti napadení, vlastnit dostatečný jaderný arzenál, cokoli jiného vzhledem k naší velikosti nemá smysl. Žádná malá země nás nenapadne (to nedovolí velké mocnosti kvůli možné budoucí konkurenci) a velké zemi se konvenčními zbraněmi neubráníme. Afghánci se ubránili rusům a Američanům pouze RPGčkama a Kalašnikovy v partyzánské válce. Takže RPG-7 do každé rodiny.

Maximumspeed ( 10. srpna 2017 22:30 )

jsme pro amiky, drive pro rusy jen naraznikova zona, a kolonie pro nerostnych materialu, technologii, a levnych lidskych zdroju. Pokud nas nekdo napadne, budou nas branie jen do vyse svych ekonomickych zajmu, nehledjme v tom zadne bratrstvi nebo etiku.

jarumas ( 20. července 2017 09:30 )

Zásadná otázka: pred kým brániť? Pred USA nás USA naozaj nebudú brániť. Ani pred muslimskou armádou, ktorú sem vozí Soroš a Saudi.

janabr ( 15. července 2017 22:13 )

Hlavně, že v jejich zájmu máme naše vojáky kde si určí.

lojzo ( 15. července 2017 11:54 )

Je zajímavé že zde píší buď i děti ze školky nebo dementi,keří neví co je to vojna.Polomozek může napsat takovou hovadinu,ale zasmějeme se a bude muset jít do první linie před vojsky WEHRMACHTU a jimž budou čeští polomozci tvořit první linii až američtí vrazi napadnou RUSKO.Přeji potom aby jste si hrdinové vzali hodně toaletního papíru,neboť budete mít stále vyprázdněny střeva,neboť nemáte ponětí o tom,co vás čeká po boku okupačních vojsk USA!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud