Úterý 28. května 2024
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Oblačno, bouřka 21°C

Superúplněk na snímku fotografky Blesku: Proč tohle mobilem nevyfotíte?

Autor: Kristýna Beránková - 
16. listopadu 2016
05:22

Znáte ty nádherné obrázky Měsíce, který zaplňuje polovinu obzoru? Vykreslené barvy... A pak vyrazíte s mobilem nebo malým foťáčkem v ruce v noci s nadějí, že budete mít podobně krásnou fotku, a je z toho jen svítící tečka? Fotografka Blesku Mária Rušinová (31) zachytila superúplněk nad střechami pražských Vinohrad. A prozradila, jak se jí takový snímek podařil.

Měsíc byl v pondělí nejblíže Zemi za posledních šedesát osm let. Nebeské divadlo fotila Mária Rušinová z vyhlídky na pražském Smíchově, kde se potkala s fotografy, kteří si říkají Lovci Měsíce.

Nejlepší obrázek se Márii podařilo zachytit v 16:53, tedy těsně poté, co Měsíc vyšel. „V tu chvíli už je ale potřeba mít všechnu techniku připravenou a nastavenou,“ upozorňuje fotografka a ukazuje, proč to s běžným mobilem opravdu nejde.

Podle čeho jste vybírala nejlepší místo na focení superúplňku?

„Pro focení Měsíce je šikovná mobilní aplikace Night Sky, která ukazuje noční oblohu a pomáhá se na ní zorientovat. Fotograf musí myslet na to, že Měsíc je potřeba fotit ve srovnání s něčím jiným, aby vynikla jeho velikost. Ideálně pokud vyjde nad panoramatem města. A člověk se musí pořádně obléknout, není to focení na deset minut.“

Jak nastavit fotoaparát, aby se povedlo vyfotit Měsíc se všemi detaily?

„Rozhodně je třeba si vzít co nejdelší objektiv. Já fotila fotoaparátem Canon Mark 1X a měla jsem objektiv 400 mm se zapnutým stabilizátorem. ISO, tedy citlivost, by mělo být nižší, aby fotka nebyla zrnitá. Já jsem nastavila ISO 500, vysokou clonu 7.1.“

Bez stativu by to asi nešlo…

„Nešlo. Čas závěrky, tedy expozice, musí být při focení Měsíce co nejdelší. Já jsem nastavila 1/25. A proto musí být fotoaparát na stativu, aby fotka nebyla rozmazaná. Fotit je potřeba pochopitelně na manuální, a ne automatické nastavení.“

Je možné vyfotit Měsíc mobilem?

„Mobil má, jednoduše řečeno, moc krátký objektiv. Viděla jsem, že se někdo snažil vyřešit ten problém tím, že fotil mobilem přes dalekohled. Je to asi možnost, ale výsledek nebude ani ideální. Pokud budete fotit mobilem nastaveným na automatiku, vyjde vám zářivá rozmazaná koule bez jakýchkoliv detailů.“

Proč je tak obrovský?

Kromě barvy se zdánlivě mění i velikost Měsíce. I to je ale pochopitelně jen iluze. Měsíc je stále stejně velký, nad obzorem ale skutečně vypadá větší. Čím to je? Lidský mozek velikost objektů »dopočítává« na základě zkušeností.

Víme, že vzdálené vzrostlé stromy či věže kostelů jsou velké. Vzdálenost, jaká nás dělí od Měsíce, je ale mimo naše chápání. Proto ve srovnání s pozemskými objekty vnímáme Měsíc jako obrovský. Když vystoupí výš, iluze mizí.

Termíny, bez kterých se fotograf neobejde

  • ISO neboli citlivost - Příliš vysoké ISO způsobí, že bude fotografie zrnitá, při nízkém může být moc tmavá.
  • Clona - Nastavitelný kruh lamel v objektivu, který omezuje množství světla procházející ke snímači fotoaparátu (u starších přístrojů k filmu).
  • Čas závěrky - Doba, po kterou je snímač fotoaparátu vystaven světlu z fotografované scény. Příliš krátká doba způsobí, že je fotografie tmavá, příliš dlouhá zapříčiní, že bude obrázek moc světlý a někdy také rozmazaný.

Zachytily ho stovky lidí po celém Česku

Nebeské divadlo uchvátilo v pondělí lidi po celém Česku. Většina nadšenců si superúplněk fotila na mobily či foťáky. Svými úlovky se pak pochlubili na sociálních sítích.

Rudý, nebo stříbrný?

Vycházející Měsíc se zdá být rudý a s tím, jak stoupá po nebeské klenbě, zdánlivě »bledne«. Jde o optickou iluzi. Když totiž souputník Země zapadá nebo vychází, prochází paprsky, které odráží v atmosféře po delší dráze, než když ho máme ve větší výšce nad obzorem. Červené paprsky se rozptylují nejméně, a proto vzniká dojem, že je Měsíc rudý.

Jan Matouek ( 16. listopadu 2016 21:55 )

1. Canon 1X neexistuje 2. S tímto fotoaparátem a objektivem nelze fotografovat ze stativu s zapnutou stabilizací, protože ji přístroj v tomto případě deaktivuje(ani nemá smysl) 3. Podobnou fotografii lze pořídit i mobilem s redukcí na dalekohled k tomu určenou. No a v tomto profesionálním případě i lepší Jan Matoušek, Mělník

kerloss ( 16. listopadu 2016 13:01 )

Taky bydlim kousek od Vinohrad a kdyz jsem koukal na superuplnek tak jsem videl mesic v beznem zbarveni a ze by byl cerveny? tak to uz vubec ne. A to nejsem barvoslepej.

ivoadler ( 16. listopadu 2016 10:31 )

 V jedenáct jsem si řekl - musím se na ten superúplněk podívat a ho vno ho vno, slavná soude, žádná senzace se nekonala.

citellus ( 16. listopadu 2016 07:44 )

Viditelně je paní nadšená fotografka, je pěkné jakou má na to výbavu, ale je tam spousta technických ptákovin, podle tohoto článku to pomalu lépe vyfotíte tím mobilem 1) při focení na stativu se nepoužívá stabilizace objektivu. Stabilizátor je na focení z ruky, při pevném uchycení naopak vnese do fotky pohyb tím, jak se snaží pracovat. 2) při focení na stativu se používá co NEJNIŽŠÍ ISO, takže 100, ne 500. Jediné co tak alespoň trochu sedí je ta clona, která má být 7-11 a podle ní se doupraví čas, mě při focení samotného měsíce vycházel někde k 1/500, pokud je potřeba prokreslit i krajinu, tak samozřejmě delší resp. ideálně udělat 2 fotky každou jinak exponovanou a spojit ;-)

Zobrazit celou diskusi