Dnešní večer bude magický: Nastává superúplněk!

Autor: jk - 
14. 11. 2016
05:40

Milovníci astronomie, ale nejen oni, buďte dnes večer ve střehu! Měsíc totiž bude nejblíže k Zemi od roku 1948, a nastane tak superúplněk! Podle meteorologů bude nebe bez mráčku, a tak se můžeme těšit na nádhernou podívanou.

„Měsíc bude o 14 procent větší a bude i o 30 procent více zářit než obvykle,“ říká astronom z Akademie věd ČR Pavel Suchan. Je to dáno tím, že dráha Měsíce je eliptická. To znamená, že někdy je Měsíc blíže k Zemi a někdy dál. Dnes večer navíc bude svítit velmi nízko a zároveň bude v úplňku. Podle meteorologů by měly být podmínky pro sledování velmi dobré.

„Čeká nás především jasno. Pouze na Českomoravské vrchovině by se mohly vytvářet mlhy nebo nízká oblačnost,“ uvádí meteoroložka Dagmar Honsová. Podívaná začíná už okolo půl páté večer, kdy Měsíc vychází. Pořádně se oblékněte, mrazivá noc přinese teploty až -8 °C a hvězdárny žádný speciální program nepřipravují.

POCHLUBTE SE FOTKOU SUPERÚPLŇKU! Podaří-li se vám v noci na zítřek zajímavé foto tohoto úžasného úkazu, pošlete nám jej na tip@blesk.cz

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

pajato73 ( 14. listopadu 2016 13:13 )

vsimne, dneska rano uz byl o hodne vetsi. a ja nejsem zadny expert abych si toho vsimla...

honzazchaIoupky ( 14. listopadu 2016 12:39 )

já mám magické každé ráno když zjistim, že jsem se přes noc nepodělal a nepomočil

zkratik ( 14. listopadu 2016 12:32 )

a taky ti víc svítil?

sores ( 14. listopadu 2016 10:16 )

 Lepší by bylo kdyby planeta Země už konečně zmizela!!! To co se na ní děje za hrůzy a běsy a jací zrůdy a doby.tkové po ní chodí nemůže přeci trvat donekonečna?!Je víc zla nežli dobra!

honzik88 ( 14. listopadu 2016 08:02 )

Humbuk. Měsíc bude o kousek větší, ale kdo o tom neví, tak si toho ani nevšimne. Tady chybí už jen žvásty o konci světa.

Zobrazit celou diskusi
Další videa