Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Zaplatí Bakala za zkázu OKD? Firma ho žaluje o více než 24 miliard

Autor: ČTK, sou - 
10. listopadu 2016
18:00

Těžební společnost OKD podala u Krajského soudu v Ostravě společnou žalobu na firmu New World Resources NV (NWR) a podnikatele Zdeňka Bakalu. Žádá po nich více než 24,5 miliardy korun. Ve čtvrtek to uvedla mluvčí soudu Lucie Olšarová.

Informaci potvrdil mluvčí OKD Ivo Čelechovský. „O tomto kroku jsme včera (ve středu) informovali i věřitelský výbor. Bližší podrobnosti a důvody prozatím nebudeme sdělovat,“ řekl Čelechovský.

Firma OKD je od května v úpadku. NWR je jejím vlastníkem. Majitelem většiny hlasovacích práv v NWR jsou od letošního února nadnárodní investiční fondy Ashmore Group, M&G a Gramercy, které se spojily do neformálního uskupení Ad Hoc Group (AHG). Předtím byla většinovým akcionářem firmy skupina CERCL, která z poloviny patří podnikateli Zdeňku Bakalovi.

Pohledávky vůči OKD přihlásilo přes 550 věřitelů

Insolvenční návrh na sebe podala sama firma. Pohledávky vůči OKD přihlásilo u soudu přes 550 věřitelů, kteří dohromady chtěli od firmy více než 23 miliard korun. Pohledávky za více než 17 miliard korun však insolvenční správce popřel. Věřitelé OKD v polovině srpna rozhodli o tom, že zadlužená společnost půjde do reorganizace. Příčinou problémů OKD byly klesající ceny uhlí a předluženost.

Finanční stabilitu OKD podle některých názorů narušily mimo jiné nadměrné dividendy, které si majitelé vypláceli. Společnost Arca Capital slovenského finančníka Pavola Krúpy, která patří mezi menšinové akcionáře NWR, například uvedla, že firma OKD rozdělila za roky 2006 až 2012 na dividendách celkem 65,3 miliardy korun, přičemž v té době vygenerovala čistý zisk v celkové výši 34,7 miliardy korun.

Tvrdým kritikem Zdeňka Bakaly je prezident Miloš Zeman. Připomeňte si, jak ostře o něm mluví:

Video  Zeman vzkazuje z Lán: Bakala je gauner a podvodník.  - Blesk TV
Video se připravuje ...

Vedení OKD začíná hledat strategického partnera

Vedení OKD tento týden sdělilo, že pro firmu začíná hledat strategického partnera, od nějž očekává, že bude pokračovat v provozování OKD a po ukončení činnosti jednotlivých dolů zajistí financování útlumu. V dolech nyní pracuje i s dodavatelskými firmami okolo 12 tisíc lidí.

Před týdnem akcionáři NWR schválili na valné hromadě dobrovolnou likvidaci firmy. Zatím není jasné, co to pro další provoz OKD bude znamenat.

Miliardář Zdeněk Bakala uvádí jako své bydliště luxusní vilu ve Švýcarsku:

 

joudajoudovy ( 11. listopadu 2016 07:46 )

ha ha ha , dalsi vysmech narodum... vse odklizeno, vcetne majetku i hlavnich akteru. cim to asi bude, ze ve svete si s ceskymi tunelari a zlodeji z vyssich sfer poradi a v cesku NIC?

hejhej ( 10. listopadu 2016 20:05 )

Zloděj Bakala už měl sedět dávno v kriminále spolu s politiky, kteří mu prodali za " hubičku" OKD a byty. Vždycky, když zveřejní jeho fotku, udělá se mi špatně, má odporný ksicht.

zkzkz ( 10. listopadu 2016 19:45 )

moiaza ( 10. listopadu 2016 19:23 )

 Kdopak porodil Bakalu? Nebyla to ODS??? Tyto zlodějské straky kradly a kradly. Vše podle zákona a "čestně". Bakala není žádný podnikatel. Je to obyčejný prachsprostý podvodník. Jako všichni vedoucí představitelé ODS!!

Deneček ( 10. listopadu 2016 19:23 )

Nezaplatí,vysměje se jim.

Zobrazit celou diskusi