
Vánoční svátky Čechy nepotěší, vychází na víkend. Jak zavřou obchody?

Státní svátek 28. října lidem ukázal i to, jak to vypadá, když mají velké obchody z nařízení státu zavřeno. Do konce roku se stejná situace bude opakovat ještě třikrát, svátky nás přitom čekají čtyři, ale 17. listopadu se zavřené obchody netýkají. Vánoční svátky přitom letos Čechy příliš nepotěší, hned dva vychází na víkend.
V pátek 28. října se slavil v Česku Den vzniku samostatného československého státu. Ve vášnivé atmosféře, nejbouřlivější za poslední roky. Možná vůbec. Kdy přijdou další státní svátky?
Vánoce o víkendu, zavřeno také
17. listopad a Den boje za svobodu a demokracii připadá na čtvrtek. Štědrý den a 1. a 2. svátek vánoční pak proběhnou v rozmezí sobota až pondělí. Vyplývá z toho, že letošní Vánoce Čechy příliš nepotěší. Hned dva ze tří svátků budou o víkendu.
O něco veselejší to bude až v roce 2017, kdy Štědrý den připadá na neděli, následné dva svátky tedy na pondělí a úterý. A i dál se blýská na lepší časy, když v roce 2018 se budou Vánoce slavit od pondělí do středy, o rok později od úterý do čtvrtka a víkend zasáhnou vánoční svátky opět až v roce 2020, kdy 24. prosinec připadne na čtvrtek.
Se stáními svátky v Česku se pak pojí i novota ohledně toho, kdy mají mít obchody nad 200 metrů zavřeno. Poprvé se vyzkoušel právě 28. října.
Povinně zavřeno mají mít obchody během 7 ze 14 svátků v roce, což se stalo kompromisním řešením. Jde o 1. ledna, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Listopadového státního svátku se tak prosazená změna v zavírací době obchodů netýká, supermarkety v Česku zavřou své brány opět právě až o Vánocích.
Na Štědrý den přitom mohou mít otevřeno do 12 hodin. Zákaz prodeje se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích. Dodejme ale, že minimálně 25. prosince měla většina prodejců zavřeno tradičně i bez zákona.
Zavřené supermarkety nahnaly lidi do e-shopů
Vzhledem k tomu, že se 28. října vyzkoušela v praxi novinka zavírání větších obchodů, je možné vypozorovat i dopady. Řada obchodníků po zavření kamenných prodejen zaregistrovala mírně zvýšený zájem o nakupování ve svých e-shopech.
Celkově však jejich tržby poklesly. „Lidé využívají nákup v e-shopu jako alternativu k zavřeným prodejnám. Velkou roli hraje počasí a také to, jak se lidé rozhodnou prodloužený víkend trávit,“ hlásila Kasa.cz.
Po zavřených pátečních obchodech se pak v sobotu parkoviště před velkými supermarkety opět zaplnila. Zatímco však doma zůstali pokladní a prodejci, Česká obchodní inspekce (ČOI) měla napilno - provedla 429 kontrol. Zjistila, že 12 prodejců nový zákon porušilo.
Novinka vadí jen třetině Čechů?
Zákaz prodeje o svátcích kritizuje Hospodářská komora v čele se svým prezidentem Vladimírem Dlouhým, naopak šéf odborářů Josef Středula si pochvaloval, že zavřené obchody dle průzkumu nevadí dvěma třetinám lidí, konkrétně 65 procentům.
Podle průzkumu společnosti Median pro Český rozhlas totiž vyrazilo 60 procent Čechů zkrátka nakupovat v předstihu. A další se spolehli na menší obchody či večerky. S uzavřením obchodu souhlasí dle průzkumu častěji starší lidé, kteří o svátcích nenakupují.
Objevily se přitom dle očekávání i pokusy obejít pravidlo o 200 metrech čtverečních dočasným zmenšením plochy provozovny. Dojde k tomu i o Vánocích, kdy po Štědrém dnu nadchází čas oblíbených povánočních slev? Zavřené obchody přitom strhly pozornost i na sociálních sítích. Ani tam se však lidé vždy neshodnou, zda šlo o správný krok či krok vedle.
Musí být zavřené obchody a kauza ohledně vyznamenání Bradyho, aby Češi konečně slavili státní svátek v ulicích. Zajímavé.
— Andrej Bolkonskij (@BolkonskijA) 30. října 2016
Vladislavský sál náhle obsadili inspektoři ČOI a zatýkají kustodky, které přišly ve státní svátek dělat placený komparz.
— Zlý právník (@phailo666) 28. října 2016
Na otocku v OC Flora. Zakon svatek vs zavrene obchody paskvil. Konkurence zavrenych s mensi plochou vydelava, celkove vyssi navstevnost #sad
— Trianhart (@trianhart) 28. října 2016
Tak zavírání ve svátek je prý diskriminace. Ta paní co to tvrdí by si měla jít vyzkoušet 12 hodin za pultem či za pokladnou 3 dny po sobě
— Ewžen Bejlek (@Bejlos) 30. října 2016
Hele, jak jsem psala, kolem mě, jako kolem zákazníka to jde mimo, jelikož do těch ratejen, kterých se to týká, nechodím. Ale zkušenost z doby, kdy bylo 24.12. otevřeno do 17°°, tak dětem, hlavně malým, se musí nadělovat už tak v šest, nejpozději v sedm. Nejdřív jsou nedočkavé, pak protivné a ospalé. S přítelem, kamarády si klidně můžeš nadělovat a slavit pozdějc, nic se neděje, jednou až budeš mít děti, pochopíš to. Jinak jsi jen jedna z asi 5% zaměstnanců, kterým tenhle zákon vyhovuje. 95% jich je proti. Ty procenta mám od lidí, co v supermarketech dělají. Zákon vyhovuje jen těm pár na středních postech se slušným platem. Ti na nízkých postech s malým platem brečej, že přijdou o slušné peníze, že jim to udělá díru do rozpočtu, ti výše a nejvýše vidí únik zisku, zvýšení nákladů, tudíž budou náklady snižovat, ..... no třeba je snížej právě o tvůj plat a skončíš na pracáku.