ČT chce neplatičům poplatků zatrhnout svůj internet. Šilhá po milionech

Autor: sou - 
17. října 2016
15:15

Stále více lidí sleduje internetové vysílání například v mobilech, tabletech nebo počítačích. Ti přitom odmítají platit koncesionářský poplatek, protože podle svého tvrzení nemají doma televizor. Česká televize má ale pocit, že kvůli tomu přichází o desítky milionů korun. Podle Lidových novin tak uvažuje, že neplatičům uzavře část svého internetového vysílání. Loni totiž na koncesionářských poplatcích vybrala o 57 milionů méně než v roce 2014. V porovnání s rokem 2009 už rozdíl činní 200 milionů.

Jen v loňském roce rozeslala Česká televize upomínky ve výši 156 milionů korun, dočkala se ale jen 64 milionů. Koncesionářské poplatky se přitom snažila už v minulosti získat různými způsoby. Například před dvěma lety porovnala seznam koncesionářů s databází klientů dodavatelů elektřiny. Tehdy obeslala 200 tisíc lidí s požadavkem na uhrazení dlužné částky s přesvědčením, že kdo svítí, má i televizor. Ze zákona to takto funguje například na Slovensku.

Konkrétní krok, jak zamknout iVysílání neplatičům, ale zatím nemá. Komplikují ho totiž i potíže s výběrovým řízením na jeho provozovatele. Původně jím měla být společnost SuperNetwork, jejíž nabídka byla o čtyři miliony nižší než O2, a dokonce o třináct milionů než T-Mobile, jenže ČT tendr po jeho skončení zrušila. Důvodem prý bylo to, že ze čtyř uchazečů nakonec tři nesplnili některé formální požadavky. Navíc se televizi během dvou měsíců nemělo ani podařit ověřit referenci společnosti. 

Podle majitele společnosti bylo vyloučení O2 neoprávněné a celá situace s jedním účastníkem a zrušením tendru je tak neopodstatněné.

„Naše společnost splnila všechny technické i formální požadavky, což ČT potvrdila tím, že nás jako jedinou firmu z tendru nevyloučila. Po skončení tendru je bezpředmětné řešit, zdali si za dva měsíce dokázali ověřit referenční zakázku,“ uvedl pro LN majitel společnosti SuperNetwork Zdeněk Cendra s tím, že mezi jejich klienty patří například vyhledávač zboží Heureka.cz, inzertní Bazos.cz, Slevomat nebo internetový prodejce Rohlík.cz. ČT nyní přitoupí k novému výběrovému řízení.

Jsou to jen úvahy, tvrdí ČT

„Stávající tendr na technologického dodavatele služby iVysílání a přístup uživatelů k obsahu iVysílání jsou dvě věci, které spolu nijak nesouvisejí, a neměly by tak být dávány do kauzality. iVysílání je nyní přístupné pro všechny uživatele českého internetu a i poté, co bude vybrán nový technologický dodavatel iVysílání, bude toto zachováno. Česká televize by ráda iVysílání rozvíjela i nadále a zpřístupnila ještě bohatší video archiv,“ dodala pro Blesk.cz mluvčí ČT Alžběta Plívová.

„V souvislosti se společenským i technologickým vývojem však bude nucena jednou uvažovat o tom, zda jej nezpřístupnit pouze pro ty, kteří na jeho vzniku participují, tedy pro koncesionáře. iVysílání by pak pro ostatní uživatele fungovalo i nadále, ale v omezené podobě. V tuto chvíli nicméně ještě nemáme pro takový postup připraveno žádné konkrétní řešení a jde pouze o úvahy, které vedou všechny veřejnoprávní televize v Evropě,“ dodala Plívová.

djaba ( 18. října 2016 21:55 )

Radio neposlouchám vůbec žádné a Čt opravdu sporadicky . Když přesto někdy kouknu , žasnu co za moje peníze natočí .Pozor , i kdyby byly jen 4 miliony platičů , tak krát 135 Kč je 540 000 000 Kč . Za to by se mohly vysílat pozlacené pořady na stříbrném kmitočtu v ultra HD rozlišení .

rentierskej ( 17. října 2016 17:15 )

PORČ?! protože by mezi poplatníky zůstali jen zaměstnanci televize / rozhlasu a ostatní by ušetřili! popravdě: na čt jsem se nedíval několik let; stačí když vidím v programu, co se OPAKOVANÉ vysílá: - filmy pro pamětníky - stupidní seriály: ("má mě ráda/nemá mě ráda") - soutěže: (v kterém kraji leží praha)... - další zbytečnosti! sorry, ale na něco takového bych se nedíval ani, kdyby mi za to PLATILI! veřejnoprávní tv si představuji jinak: mj. i vzdělávací pořady, ale: KDO by to v čt uměl, že?!

vencapernik ( 17. října 2016 16:38 )

Co to mate za poplatky? U nas zadne poplatky za radio nebo TV neexistuji. Co je ve vzduchu tak si to muze kazdybezplatne chytat. To je zakon v Severni Americe.

arne127 ( 17. října 2016 13:11 )

 Tenhle pražskej moloch musejí nějak zvládnout.Kdyby stát jako majitel nařídil že se musí Čt zeštíhlit na polovinu a snížit platy managementu,který nestojí za nic.Jenže to nejde neboť je to tam samý kamarádiček a přítel politiků a jiných vyžírků.Myslím že by bylo nejlépe Čt zrušit a byl by klid.Totéž platí pro radu rádia a televize která j k ničemu jako ten podělaný senát

Bocian ( 17. října 2016 12:58 )

Máš pravdu, to kdyby udělali, tak jim okamžitě vyschne 7 miliardový proud Kč ročně.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud